Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13818)

spre_rasarit 19.09.2011 05:02:56

Cine este blestemat e bine sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat
 
Si Dumnezeu se va ocupa de caz.
Rugaciunea ajuta foarte mult. Daca ai gresit omului ce te-a blestemat, roaga-te lui Dumnezeu sa nu iti dea durere pentru greseala ci posibilitatea de a face bine. Sa te forteze sa faci bine ca sa ti se stearga pacatul.

Blestemul e ca o pasare. Daca zici randunica du-te in copacul, cela, randunica zboara cum vrea ea, top top si poate ajunge chiar pe umarul tau. asa ca niciodata dar niciodata sa nu blestemi pe nimeni ca sa nu vina greul pe tine. Daca iti trebuie greutati fa voluntariat undeva. Daca ai prea mult si te gandesti sa mai pierzi, da la altii. Daca esti prea suparat nu blestema ca nu devii si mai suparat. Orice fir nu se misca fara controlul lui Dumnezeu .

Sa fim binecuvantati si mantuiti toti si sa ne fereasca Dumnezeu de rele. Amin.

Uite ni s-a poruncit sa ne iubim aproapele ca pe noi insuti. Ce o sa zicem la judecata daca am lovit in aproapele? Daca loveste el e problema lui la judecata lui.

laviniu 21.09.2011 12:49:47

Eu cand ma rog zic asa : si nu permite Doanne sa ma atinga nimic rau dinspre cei ce-mi vor raul, du-le lucrarea unde stii TU , iara pe ei iarta-i , ca nu cumva in ziua judecatii sa fie gasiti vinovati din cauza mea! Numai bine!

_ruxa_ 26.02.2012 13:00:24

Citat:

În prealabil postat de spre_rasarit (Post 401297)
Blestemul e ca o pasare.

Blestemul e ca o gluma. Nu exista, nu are consecinte. Singurul fel in care blestemul are efect asupra celui blestemat e daca e insotit de acid sulfuric aruncat pe fata lui sau daca e blestemat inainte de a fi calcat de masina celui care blesteama.

Mihai36 26.02.2012 13:54:10

blestemele sint de doua feluri dar nu actioneaza automat ci doar la voia divina.
-primul este blestem cu dusmanie -un fel de magie neagra in functie de ce rau iti imaginezi ca i se intimpla.
-al doilea este blestem cu judecata sfinta insotita de iertare fara dusmanie (nu din razbunare sau ura) .

-primul ti se poate intoarce impotriva ta sau cadea pe altul mai slab sau poate sa nu aibe nici un efect.

-al doilea nu se poate intoarce caci este echivalent cu o rugaciune adresata lui Dumnezeu prin care vrei sa se faca dreptate- situatia nedreapta sa inceteze.

de ex in Isaia 65 se arata o situatie antagonica intre alesii lui Dumnezeu si unii pacatosi iar acestia din urma "lasa numele lor spre a fi blestemat de alesii Domnului: "Domnul sa va omoare" alaturi de care in alte traduceri in verset gasim precizarea ca cei spre omorire sint dumani ai lui Dumnezeu.

putem presupune ca Dumnezeu ii va si omori chiar si partial daca analizam mai bine contextul ; el fiind unul eschatologic deci in vremea Judecatii

pina la urma daca sint dusmani impotriva lui Dumnezeu tocmai in vremea Judecatii chiar Dumnezeu insusi ii judeca, ii blestema si ii si pedepseste cu ce pedepse considera necesar contextului.

blestemul sfint nu are efect daca nu exista iertare caci el este spre indreptare situatiei mai ales ca are ca efect o dubla iertare .
-iertarea de la suferinte a celor care sufera de pe urma pacatosilor dar si iertare necesara indreptarii acestora printr-o lectie dura chiar daca este necesara si luarea lor din aceasta viata.

stefan florin 26.02.2012 21:17:01

Citat:

În prealabil postat de Mihai36 (Post 431738)
blestemele sint de doua feluri dar nu actioneaza automat ci doar la voia divina.
-primul este blestem cu dusmanie -un fel de magie neagra in functie de ce rau iti imaginezi ca i se intimpla.
-al doilea este blestem cu judecata sfinta insotita de iertare fara dusmanie (nu din razbunare sau ura) .

-primul ti se poate intoarce impotriva ta sau cadea pe altul mai slab sau poate sa nu aibe nici un efect.

-al doilea nu se poate intoarce caci este echivalent cu o rugaciune adresata lui Dumnezeu prin care vrei sa se faca dreptate- situatia nedreapta sa inceteze.

de ex in Isaia 65 se arata o situatie antagonica intre alesii lui Dumnezeu si unii pacatosi iar acestia din urma "lasa numele lor spre a fi blestemat de alesii Domnului: "Domnul sa va omoare" alaturi de care in alte traduceri in verset gasim precizarea ca cei spre omorire sint dumani ai lui Dumnezeu.

putem presupune ca Dumnezeu ii va si omori chiar si partial daca analizam mai bine contextul ; el fiind unul eschatologic deci in vremea Judecatii

pina la urma daca sint dusmani impotriva lui Dumnezeu tocmai in vremea Judecatii chiar Dumnezeu insusi ii judeca, ii blestema si ii si pedepseste cu ce pedepse considera necesar contextului.

blestemul sfint nu are efect daca nu exista iertare caci el este spre indreptare situatiei mai ales ca are ca efect o dubla iertare .
-iertarea de la suferinte a celor care sufera de pe urma pacatosilor dar si iertare necesara indreptarii acestora printr-o lectie dura chiar daca este necesara si luarea lor din aceasta viata.

bine ar fi sa nu existe blesteme intre oameni. Doamne ajuta!

glykys 26.02.2012 23:46:38

Ideea este ca in ortodoxie trebuie sa rasplatim raul cu bine.

penticostalul 27.02.2012 00:37:31

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 431807)
bine ar fi sa nu existe blesteme intre oameni. Doamne ajuta!

Doamne ajuta!
Ce ziceti ati putea sa faceti sugestia sa se schimbe Randuiala primirii protestantilor in ortodoxie?

Stiti, in aceea „randuiala” li se cere neofitilor sa-i blesteme pe oamenii din biserica pe care tocmai au parasit-o.
Întrebare: Te lepezi de toți mai marii eresurilor, și împreună cu_ aceia și de adunarea, obiceiurile și de toți învățătorii lor, și ca pre niște protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, și îi blestem pre ei.
Asa se face ca penticostalii care au trecut in ortodoxie m-au blestemat pe mine.
Nu e nicio problema, de mine si asa nu se prinde blestemul si, oricum eu ( stiind ca trebuie sa rasplatim raul cu bine) ii binecuvintez dar, pentru binele celor care trec de la protestanti la ortodocsi cred ca este indicat sa fie scoasa obligatia de a blestema oamenii.

Tu ce crezi?

stefan florin 27.02.2012 10:38:22

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 431854)
Doamne ajuta!
Ce ziceti ati putea sa faceti sugestia sa se schimbe Randuiala primirii protestantilor in ortodoxie?

Stiti, in aceea „randuiala” li se cere neofitilor sa-i blesteme pe oamenii din biserica pe care tocmai au parasit-o.
Întrebare: Te lepezi de toți mai marii eresurilor, și împreună cu_ aceia și de adunarea, obiceiurile și de toți învățătorii lor, și ca pre niște protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, și îi blestem pre ei.
Asa se face ca penticostalii care au trecut in ortodoxie m-au blestemat pe mine.
Nu e nicio problema, de mine si asa nu se prinde blestemul si, oricum eu ( stiind ca trebuie sa rasplatim raul cu bine) ii binecuvintez dar, pentru binele celor care trec de la protestanti la ortodocsi cred ca este indicat sa fie scoasa obligatia de a blestema oamenii.

Tu ce crezi?

tu de unde stii toate acestea prietene? Doamne ajuta!

Yasmina 27.02.2012 10:58:13

uite ca a fost banat Spre_Rasarit...
Mie una o sa-mi fie dor de el si de indemnurile lui la fapte bune :(

DragosP 27.02.2012 11:03:23

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 431918)
tu de unde stii toate acestea prietene? Doamne ajuta!

Nu-a așa de greu de găsit.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:43:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.