Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Obtinere certificat botez (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1075)

ego 21.12.2006 02:12:36

Inainte de toate, va urez Sarbatori Fericite si tot ce doriti mai bun sa se implineasca. Am o intrebare si-i rog pe cei care cunosc, sa ma-ndrume cum ar trebui sa procedez. Ma intereseaza sa stiu cum se poate intra in posesia certificatului de botez. Am fost botezata intr-un alt oras decit cel in care locuim, asa ca nu cunosc prea multe detalii despre biserica sau manastirea respectiva. In cazul in care acea biserica/ manastire nu mai exista acum, unde ma pot duce, sau ce demersuri trebuie sa fac sa obtin un astfel de cerificat? Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.

silverstar 21.12.2006 08:28:25

Certificat de botez? N-am auzit de asa ceva pana acum... Stiu de certificat de nastere, dar de botez... Nu...

najhat 21.12.2006 08:58:04

Citat:

Īn prealabil postat de ego
Inainte de toate, va urez Sarbatori Fericite si tot ce doriti mai bun sa se implineasca. Am o intrebare si-i rog pe cei care cunosc, sa ma-ndrume cum ar trebui sa procedez. Ma intereseaza sa stiu cum se poate intra in posesia certificatului de botez. Am fost botezata intr-un alt oras decit cel in care locuim, asa ca nu cunosc prea multe detalii despre biserica sau manastirea respectiva. In cazul in care acea biserica/ manastire nu mai exista acum, unde ma pot duce, sau ce demersuri trebuie sa fac sa obtin un astfel de cerificat? Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.

Fiecare biserica are un registru,pe baza caruia poti scoate certificatul.In cazul ca biserica respectiva nu mai exista,dupa cum spui tu,adreseaza-te Mitropoliei si vei obtine certificatul.Eu l-am scos cu usurinta acum 23 ani,si cand am fost nevoita sa trec tranzit prin Arabia Saudita acum cativa ani ,mi l-au trimis parintii prin posta[ al doilea certificat.Sarbatori fericite si liniste sufleteasca.Doamne ajuta!Doina

ego 21.12.2006 14:26:03

Citat:

Īn prealabil postat de najhat
Citat:

Īn prealabil postat de ego
Inainte de toate, va urez Sarbatori Fericite si tot ce doriti mai bun sa se implineasca. Am o intrebare si-i rog pe cei care cunosc, sa ma-ndrume cum ar trebui sa procedez. Ma intereseaza sa stiu cum se poate intra in posesia certificatului de botez. Am fost botezata intr-un alt oras decit cel in care locuim, asa ca nu cunosc prea multe detalii despre biserica sau manastirea respectiva. In cazul in care acea biserica/ manastire nu mai exista acum, unde ma pot duce, sau ce demersuri trebuie sa fac sa obtin un astfel de cerificat? Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.

Fiecare biserica are un registru,pe baza caruia poti scoate certificatul.In cazul ca biserica respectiva nu mai exista,dupa cum spui tu,adreseaza-te Mitropoliei si vei obtine certificatul.Eu l-am scos cu usurinta acum 23 ani,si cand am fost nevoita sa trec tranzit prin Arabia Saudita acum cativa ani ,mi l-au trimis parintii prin posta[ al doilea certificat.Sarbatori fericite si liniste sufleteasca.Doamne ajuta!Doina

Multumesc Najhat pentru lamuriri, dupa sarbatori incerc sa " fac sapaturi". Problema este ca, deoarece ai mei au stat f. putin in orasul respectiv, nimeni nu-si aminteste la ce biserica am fost botezata, :satisfied: multi spunind ca a fost manastire si nu biserica... Inca odata, multumesc si Sarbatori Fericite!

Va_iubesc 21.12.2006 19:06:30

Ego, te-as ruga sa-mi spui de ce ai nevoie de certificat de botez. Multumesc.

Elena


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:07:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.