Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Cum se citeste Evaghelia? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5319)

costel 12.01.2009 15:35:47

Cum se citeste Evaghelia?
 
De curand am citit ca atat preotul, cat si diaconul trebuie sa citeasca Evanghelia cu fata catre cei prezenti in Biserica. La Biserica in care eu sunt prezent, preotul citeste Evanghelia cu fata catre popor, insa, atunci cand se citeste de catre diacon, el o face cu fata catre sfantul altar. Astept comentarii intemeiate de la cei care stapanesc mai bine - Liturgica.

Marius22 12.01.2009 17:55:46

Citirea Sfintei Evanghelii, cu fata catre credinciosi, in cadrul Sfintei Liturghii, mi se pare un act liturgic firesc, de vreme ce lor le este adresata "vestea cea buna". Intradevar, din cate am observat, in majoritatea cazurilor, diaconii citesc Sfanta Evanghelie din naos (nu de pe solee - din usile imparatesti, de unde este citita de catre preot) orientati cu fata spre iconostas. Insa, am intalnit si exceptii. Tot o exceptie este si atunci cand Evanghelia este citita de pe amvon (acel balcon special din biserica unde se suie diaconul sau chiar si preotul). Se pare ca in vechime acesta era aproape in mijlocul bisericii, iar cu timpul a fost atasat de unul din peretii bisericii. Daca Sfanta Evanghelie trebuie citita cu fata catre cei prezenti in Biserica, atunci, cred ca asa trebuie citit si Apostolul.

danyel 12.01.2009 20:48:43

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 109061)
De curand am citit ca atat preotul, cat si diaconul trebuie sa citeasca Evanghelia cu fata catre cei prezenti in Biserica. La Biserica in care eu sunt prezent, preotul citeste Evanghelia cu fata catre popor, insa, atunci cand se citeste de catre diacon, el o face cu fata catre sfantul altar. Astept comentarii intemeiate de la cei care stapanesc mai bine - Liturgica.


Sincer la cate liturghii am participat niciodata nu am vazut ca diaconul sa citeasca Evanghelia cu fata catre iconostat, la biserica unde merg eu am avut timp de 3 ani si diacon la slujbe, la inceput citea de la amvonul care exista in biserica noastra, ce-i drept in putine biserici am vazut astfel de amvoane, apoi citea din mijlocul bisericii cam de sub policandru, punand Evanghelia pe un suport in forma de carte deschisa,
Cred caobiceiul depinde de zone

georgeval 12.01.2009 22:41:57

Personal in Liturghier nu am gasit o precizare tipiconala. Parintele Staniloae in lucrarea sa "Spiritualitate si comuniune in Liturghia ortodoxa" spune: "Diaconul, iesind cu Evanghelia prin usile imparatesti, prin usile Imparatului suprem, cere preotului binecuvantarea de la locul obisnuit din biserica, unde sta cu fata catre credinciosi"
Fara a fi o separatie intre mireni si cler parintele Staniloae spune:"Despre Hristos pot grai in biserica si laicii- de aceea spune preotul Pace tie celui ce ai citit.- dar numai cu indemnul preotului, catre credinciosi de a lua aminte, de a acorda atentie celui ce vorbeste. Cuvantul lui Hristos insusi e citit in biserica insa numai de preot, sau de diacon, dar si acesta numai cu binecuvantarea preotului, pentru ca Hristos este infatisat credinciosilor de persoana preotului, pentru ca Hristos e infatisat credinciosilor de persoana preotului, ca persoana trimisa, prin harul primit de sus"

cristiboss56 13.01.2009 08:23:23

Recomandare
 
Toate cele ce se dezbat aici si nu numai , despre Sfanta Liturghie, nedorin a mai reproduce pentru ca este cu mult mai de folos a citi intreaga carte , va recomand : "Sfanta Liturghie in Invatatura Bisericii si a Sfintilor Parinti"aparuta in Editura Anestis 2006 . Din cuprins : Despre Sfanta Liturghie ; Istoricul Sfintei Liturghii ; Pregatirea pentru slujba ;Proscomidia ; Sfanta Liturghie ; Despre Sfanta Euharistie in scrierile Sfintilor Parinti . Cartea se poate comanda la :www.librariasophia.ro


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:14:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.