Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Religia Islamica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5032)
-   -   pentru iesire din ECUMENISM (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3452)

theodorus 04.04.2008 13:50:10

canonul 45 ai sfintilor apostoli:Episcopul,presbiterul sua diaconul,daca numai s-ar ruga inpreuna cu ereticii,sa se afuriseacsa iar daca le-a permis acestora ceva ca si clericii sa se cateriseasca!!parintele Dumitru Staniloaie spunea:eu nu prea sant pentru ecumenism,a avut dreptate un sirb Iustin Popovici,care l-a numit panerezia timpului nostru.Eu il socotesc produsul masoneriei iara relativizeaza credinta adevarata,de ce sa mai stau cu ei daca care au facut femeile preoti,care nu se mai casatoresc homosexualii in AAMERICA SI CU ANGLIA!iata ul alt teolog ce spune despre ecumnenismn!Gheorghe Calciu martir al timpurilor noaste!miscarea ecumenica este o actiune pe care au initiat=o curentele care incerca nivelarea popoarelor religiilor,o actiune care masoneria o inceraca de multa vreme.eu sunt inpotriva ecumenismului,Biserica sarba a cerut iesirea din Ecumenism si pana in prezent din Ecumenism au iesit Biserica sarba,Biserica Georgiana Biserica Erusalimului.cred ca cel mai bine e sa fim foarte prudenti cu ecumnenismul care incearca nivelarea religiilor si distrugerea ortodoxiei!

ancah 04.04.2008 18:10:08

Dar de ce ai postat acest topic la "Religia musulmana"?

dillema 15.04.2008 00:25:59

Citat:

În prealabil postat de ancah
Dar de ce ai postat acest topic la "Religia musulmana"?

Cu siguranta se refera si la ecumenismul adoptat de catolici ...tot crestini...probabil ai vazut poza cum PAPA se inchina musulmanilor punandu-le coranul...Ptiu...Ptiu ..weax...ptiu drace!!!! cum zicea bunica

PadreCory 15.04.2008 00:34:17

Nu exista ecumenism cu necrestinii.

dillema 15.04.2008 05:41:54

Citat:

În prealabil postat de PadreCory
Nu exista ecumenism cu necrestinii.

Bun...si ce a facut Papa ce inseamna? Mai rau decat ecumenismul...BLASFEMIE

PadreCory 15.04.2008 12:40:34

Sf.Scaun are in vedere dialogul inter-religios cu religiile necrestine.
Usurinta cu care incercati sa il judecati pe Papa ar trebui sa va dea de gandit.Ca sa nu mai adaug ca la diferite momente cand au fost intalniri si cu alte religii au participat si reprezentanti importanti ai ortodoxiei.

dillema 16.04.2008 00:36:54

Citat:

În prealabil postat de PadreCory
Sf.Scaun are in vedere dialogul inter-religios cu religiile necrestine.
Usurinta cu care incercati sa il judecati pe Papa ar trebui sa va dea de gandit.Ca sa nu mai adaug ca la diferite momente cand au fost intalniri si cu alte religii au participat si reprezentanti importanti ai ortodoxiei.

Dar cu siguranta nu au putat Coranul acei ortodocsi.

Cu musulmanii nu se poate purta nici un dialog. Cu sabia in mana iti zic: islamul este religia pacii" si daca nu suntem de acord ne vor taia capetele. Salbatecilor le trebuie aplicate alte metode mult mai dure caci cu asta au fost obisnuiti si indoctrinati din fasa.

ce sa imi dea de gandit? Faptul ca a suspus crestinismul islamului?

Dar probabil ai dreptate...discursul fostului Papa a trezit lumea din amortire...citeste acest articol

http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,23539446-5013480,00.html

dillema 16.04.2008 00:38:25

Citat:

În prealabil postat de PadreCory
Sf.Scaun are in vedere dialogul inter-religios cu religiile necrestine.
Usurinta cu care incercati sa il judecati pe Papa ar trebui sa va dea de gandit.Ca sa nu mai adaug ca la diferite momente cand au fost intalniri si cu alte religii au participat si reprezentanti importanti ai ortodoxiei.

Dar tot nu sunt de acord cu faptul ca Papa a sarutat Coranul...

PadreCory 16.04.2008 01:32:50

Papa(oricare ar fi el) are o datorie de a iubi si a fi in dialog nu numai cu crestinii, asta insa nu inseamna ca ar fi de acord cu un singur punct care ar fi strain de crestinism.

alexandra28again 16.04.2008 14:45:39

nu cred ca a pupat Coranul pentru ca l-ar considera o erezie,caci altfel nu l-ar fi pupat.L-a pupat pentru ca,probabil crede si in Coran sau ca sa le faca pe plac musulmanilor.
iar penele alea pe care si le-a pus in cap ce reprezentau?


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:31:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.