Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12182)

camy_d 11.02.2011 13:41:08

Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post?
 
Astăzi, vineri, trebuia să țin post, că și așa țin cam puține zile. Țin în fiecare săptămână vineri.

A venit o colegă cu sărățele la școală. Cum am auzit "sărățele", imediat m-am aruncat pe ele, că iubesc această mâncare. Când iau o bucată, simțind gustul de brânză, mi-am amintit că țineam post. Mi-a părut rău că uitasem, dar am zis că dacă mi-am stricat postul cu o bucată, ce mai e și a doua? Așa că am luat în continuare hotărând apoi să nu mai mănânc de dulce.

Pauza următoare o colegă avea un fel de pernițe, dar mai bune decât cele Viva. Iar am uitat și am luat.

Dar n-a trebuit ca dracul să-mi bage uitarea decât de două ori. Că a treia oară, colega de bancă a scos o ciocolată nemțească cu alune, iar atunci am zis că mi-am stricat postul cu sărățele, apoi cu pernițe, deci nu mai e mare lucru dacă mai iau și ciocolată. Pauza următoare iar am mâncat sărățele, deși iar nu uitasem, dar din același motiv ca și ciocolata, că era prea târziu să mă mai abțin de la mâncare de dulce.


Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?

dorinastoica14 11.02.2011 13:46:26

Este bine că la varsta pe care o ai (am înțeles că ești eleva) ții post în zilele de miercuri și vineri.
E păcat că ai stricat postul dar poți spune la spovedanie și Dumnezeu prin preot te va ierta.
Sunt păcate cu mult mai mari decât acesta.

Daniel777 11.02.2011 13:48:55

Cand ai uitat,nu e pacat,iar cand ai mancat cu voie,acela e pacat.

Trebuia sa refuzi ciocolata,stiind ca ti-ai adus aminte de post.

Altadata asa sa faci :)

Si incearca sa postesti si miercurea.Miercurea a fost vandut Mantuitorul si vinerea a fost rastignit!

Raoul 11.02.2011 14:01:17

Deci am avut si eu curiozitatile astea si am aflat si raspunsurile: daca efectiv ai uitat si ai mancat ceva de dulce si apoi ti-ai amintit,nu se considera pacat. Adica din clipa aia te poti opri si continua postul. Dar repet,doar daca efectiv ai uitat! Si eu am patit asa (bine,nu azi),am iesit cu un prieten si am baut o bere... Nah,chiar uitasem,plus ca nici nu o luasem ca as fi avut pofta (patima),ci doar ca el vroia o bere si am zis sa nu-l refuz,sa ciocnim si noi sticlele... Asta e,chiar n-am vrut si chiar am baut-o cu "sila",mai ales dupa ce-mi amintisem ca tineam post!

In fine. Mai e ceva de adaugat. Unii parca "abia asteapta" sa se dedulceasca din greseala,ca imediat isi zic "gata,acum nu mai are rost sa postesc",deci are diavolu grija sa strice ceea ce nu-i place lui. Practic acei oameni se folosesc de orice prilej si motiv ca sa "scape" de post. Ceva de genul gandeam si eu pana nu demult. Adica dupa spovedanie ma chinuiam sa nu mai fac un anumit pacat,si odata ce il savarseam (chiar daca involuntar,fara sa realizez etc.) imi ziceam ca asta e,acum tot trebuie zis la spovedanie,deci daca e de doua,trei sau patru ori ce mai conteaza? Ei bine,NU e deloc asa!!! Ca dupa un timp am citit undeva (nu mai stiu daca in vreo carte duhovniceasca,in Biblie sau in alt loc),dar stiu ca ce scria acolo suna cam asa: "Oricum vei fi pedepsit si daca ai pacatuit o data,cu atat mai mult daca se va repeta". Ma rog,am citat din memorie,si am reprodus doar ideea in sine. Adica ai injurat o data,oricum ai gresit si vei fi pedepsit pt. asta (daca nu te spovedesti),deci cu atat mai mult vei fi pedepsit daca ai injurat de doua sau zece ori. Sper ca ati inteles ideea.

Doamne-ajuta!

camy_d 11.02.2011 14:06:16

Problema e că sunt subponderală, iar mama știe bine că sunt astfel dezlegată de la post. Așa că mă lasă să postesc doar vineri și o săptămână-două în posturile mari. Eu nu consider că aș avea nevoie, pentru că sunt oricum sănătoasă, iar faptul că nu țin mult post mă face vulnerabilă în fața poftei de mâncare nesănătoasă. L-am întrebat și pe preot la spovedanie, că dacă el ar fi zis să postesc mai mult, atunci și mama m-ar fi lăsat și a răspuns foarte relativ, m-a înțeles și pe mine și pe mama și nu mi-a dat un sfat concret.

CrisetenO 11.02.2011 14:06:46

Buna tuturor!

Eu am inceput sa tin post mai riguros de curand -- numai de vreun an de zile -- dar din cate am vorbit si cu parintele meu duhovnic si din ceea ce am citit despre post, postul nu trebuie sa fie o lupta cu mancarea, ci cu poftele. De asemenea nu trebuie sa uitam ca Mantuitorul se bucura pentru fiecare fapta buna pe care o facem.

Deci dupa parerea mea, nu se poate zice chiar intr-o zi de post: "Gata, am iesit pe aratura si am mancat de dulce, nu mai tin post azi". E foarte important, daca iti pare rau pentru ca ai iesit pe aratura, sa faci o rugaciune si sa-i ceri iertare lui Dumnezeu, incercand in restul zilei sa nu mai faci la fel. Daca Dumnezeu ar intoarce fata de la noi de fiecare data cand gresim, am fi pierduti, dar El ne iarta daca venim cu smerenie si cu parere de rau si incercam dupa puterile noastre sa ne indreptam.

In orice caz, imi pare bine ca te-ai deprins sa tii post de acum, pentru ca pentru mine e acum de mare folos ca tin posturile din an.

Doamne ajuta!

Cristina

Raoul 11.02.2011 14:13:27

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336087)
Problema e că sunt subponderală, iar mama știe bine că sunt astfel dezlegată de la post.

Ha ha,si ce crede mama ta ca mancand de dulce miercurea si vinerea o sa te ingrasi? Sau ca din cauza ca postesti miercuri si vineri esti slaba? Sa fim seriosi... Poti manca sanatos si de post. Iar in restul de 5 zile pe saptamana mananca bine,hranitor etc. si cele doua zile de mancare mai "saraca" sa vezi ca nu or sa mai conteze la dezvoltarea ta fizica.

camy_d 11.02.2011 14:15:31

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336092)
Ha ha,si ce crede mama ta ca mancand de dulce miercurea si vinerea o sa te ingrasi? Sau ca din cauza ca postesti miercuri si vineri esti slaba? Sa fim seriosi... Poti manca sanatos si de post. Iar in restul de 5 zile pe saptamana mananca bine,hranitor etc. si cele doua zile de mancare mai "saraca" sa vezi ca nu or sa mai conteze la dezvoltarea ta fizica.

Știe că nu mă îngraș, dar cică nu trebuie să fiu subnutrită.

Raoul 11.02.2011 14:19:58

Adica 5 zile pe saptamana iti da mancare multa si hranitoare,bogata in proteine si nutrienti,iar cele doua zile de post in care oricum mananci (si poti manca hranitor si de post,de ex: soia,cartofi,fasole,orez,fructe etc.) te opresc in a te ingrasa,aceste doua zile te subnutresc,nu? Nu stiu,insa sincer mi se pare absurd. Cu o alimentatie sanatoasa poti si sa nu mananci mai nimic in cele doua zile de post si tot nu ai slabi. Eu mancam inainte 5-6 mese pe zi si bagam si suplimente "la greu". Am pus 11 kg in 3 luni. Deci se poate... Cumpara-ti si tu niste suplimente alimentare.

camy_d 11.02.2011 14:24:40

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336094)
Adica 5 zile pe saptamana iti da mancare multa si hranitoare,bogata in proteine si nutrienti,iar cele doua zile de post in care oricum mananci (si poti manca hranitor si de post,de ex: soia,cartofi,fasole,orez,fructe etc.) te opresc in a te ingrasa,aceste doua zile te subnutresc,nu? Nu stiu,insa sincer mi se pare absurd. Cu o alimentatie sanatoasa poti si sa nu mananci mai nimic in cele doua zile de post si tot nu ai slabi. Eu mancam inainte 5-6 mese pe zi si bagam si suplimente "la greu". Am pus 11 kg in 3 luni. Deci se poate... Cumpara-ti si tu niste suplimente alimentare.

Înețelege că nu e vorba de slăbit, ci doar de nutriție!

CrisetenO 11.02.2011 14:24:40

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336094)
Adica 5 zile pe saptamana iti da mancare multa si hranitoare,bogata in proteine si nutrienti,iar cele doua zile de post in care oricum mananci (si poti manca hranitor si de post,de ex: soia,cartofi,fasole,orez,fructe etc.) te opresc in a te ingrasa,aceste doua zile te subnutresc,nu? Nu stiu,insa sincer mi se pare absurd. Cu o alimentatie sanatoasa poti si sa nu mananci mai nimic in cele doua zile de post si tot nu ai slabi. Eu mancam inainte 5-6 mese pe zi si bagam si suplimente "la greu". Am pus 11 kg in 3 luni. Deci se poate... Cumpara-ti si tu niste suplimente alimentare.

Raoul, scuza-ma ca intervin. Cred ca mama lui camy se teme ca ea sa nu foloseasca postul drept "scuza" sa nu manance. Este o consecinta a propagandei scheletelor ambulante din ziua de astazi: multe tinere refuza sa manance, dorind sa ajunga super-modele. Si atunci ele ascund faptul ca nu mananca sau isi gasesc scuze: azi ma doare burta, maine mi-e greata, poimaine nu mananc pentru ca am mancat mult la scoala, etc. Deci din cauza asta cred ca se teme mama lui camy.

Daniel777 11.02.2011 14:33:34

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336087)
Problema e că sunt subponderală, iar mama știe bine că sunt astfel dezlegată de la post. Așa că mă lasă să postesc doar vineri și o săptămână-două în posturile mari. Eu nu consider că aș avea nevoie, pentru că sunt oricum sănătoasă, iar faptul că nu țin mult post mă face vulnerabilă în fața poftei de mâncare nesănătoasă. L-am întrebat și pe preot la spovedanie, că dacă el ar fi zis să postesc mai mult, atunci și mama m-ar fi lăsat și a răspuns foarte relativ, m-a înțeles și pe mine și pe mama și nu mi-a dat un sfat concret.

Posturile nu sunt numai pentru anihilarea poftelor,ci in primul rand arata ascultarea fata de Biserica.

A nu posti denota de cele mai multe ori ca nu dai importanta poruncilor Bisericii.

Eu nu sunt de acord cu duhovnicii care dau prea usor dezlegarile de post.

Daca esti subnutrita,poti rezolva problema altfel,de exemplu cu produse apicole.Pastura ar fi o solutie.

costel 11.02.2011 14:39:53

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336079)
Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?

Eu vad ziua de post ca o zi in care ii daruiesc ceva lui Dumnezeu. A nu mai tine seama de post in aceste zile, inseamna a pierde constiinta faptul ca e o zi daruita Domnului.

Daca uneori uitam de aceasta zi si manacam de dulce, e bine sa tinem in continuare post. Ar fi minunat daca nu putem sa-i daruim toata ziua, macar o parte din ea sa-i daruim. Asa ca nu trebuie sa ne oprim din post.

camy_d 11.02.2011 14:41:20

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 336097)
Posturile nu sunt numai pentru anihilarea poftelor,ci in primul rand arata ascultarea fata de Biserica.

A nu posti denota de cele mai multe ori ca nu dai importanta poruncilor Bisericii.

Eu nu sunt de acord cu duhovnicii care dau prea usor dezlegarile de post.

Daca esti subnutrita,poti rezolva problema altfel,de exemplu cu produse apicole.Pastura ar fi o solutie.

Soluții sunt, dar nu poți vorbi cu mama.

Mihnea Dragomir 11.02.2011 14:41:26

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 336084)
Cand ai uitat,nu e pacat,iar cand ai mancat cu voie,acela e pacat.

Trebuia sa refuzi ciocolata,stiind ca ti-ai adus aminte de post.

Altadata asa sa faci :)

Foarte corect răspuns. Intenția este totul. Dacă uităm că e zi de post, nu e nimic grav. Dar, deîndată ce Spiritul Sfânt ne trimite harul aducerii aminte, suntem legați de obligația gravă de a-l ține.
Să presupunem că mi-au plăcut niște butoni de cămașă a unui coleg, deși erau dintre aceia de doi lei, din Obor. Am hotărât să-i iau eu, că el are mai multe perechi.
Este un furt mic. Materie mică, păcat mic.
Da, numai că, ajuns acasă, m-am uitat mai bine la ce butoni am dosit în palmă. Ceea ce părea sticlă ordinară, face acum ape în lumină. Îi verific și taie sticla. Ca să vezi ! Am două diamante de mare preț ! Ce noroc, acuma chiar că nu am să-i înapoiez colegului meu. Nici nu aș avea cum, dacă i-aș spune că i-am luat crezând că sunt de sticlă, nu m-ar crede. Este acesta un păcat de moarte ? Desigur. Dar când a fost consumat el? Nu prima dată, când am luat butonii despre care credeam că sunt de sticlă. Ci când am realizat valoarea bunului furat și nu l-am dus înapoi.

Dar foarte instructiv este să luăm și exemplul invers. Să presupunem că, văzând niște butoni cu splendide diamante la un coleg de-al meu, pe care le-aș putea vinde și aș lua banii de pe multe salarii, m-am decis să-i dosesc și să plec cu ei.
Ajuns acasă, constat că am avut un teribil ghinion. Ceea ce eu am crezut că va fi rezolvarea grijilor mele bănești, se dovedește a fi nu diamant, ci sticlă nenorocită. Așadar, am riscat pentru doi butoni de sticlă !!
Este acesta păcat de moarte ? Da. Nu prin valoarea a ceea ce am furat, ci prin intenția mea. Iată cum, ca regulă generală, intenția păcatului prevalează asupra materiei păcatului. Desigur că această regulă generală are și excepții. Despre ele, cu altă ocazie. Nu este frumoasă teologia morală ?

cristinadaciana 11.02.2011 14:42:43

Intrebare
 
Cum ar trebui sa posteasca o persoana care e vegetariana ?

Daniel777 11.02.2011 14:43:36

Sa se abtina de la alimente de origine animala,branza ,lapte,in zile de post....

cristinadaciana 11.02.2011 14:45:14

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 336105)
Sa se abtina de la alimente de origine animala,branza ,lapte,in zile de post....

Pai daca nu consuma asa ceva ?

camy_d 11.02.2011 14:45:56

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 336105)
Sa se abtina de la alimente de origine animala,branza ,lapte,in zile de post....

Asta face tot timpul :21:

Daniel777 11.02.2011 14:46:26

Atunci ea nu trebuie sa se mai abtina de la nimic,din moment ce mananca numai verdeturi...

camy_d 11.02.2011 14:47:58

Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.

cristinadaciana 11.02.2011 14:49:36

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 336109)
Atunci ea nu trebuie sa se mai abtina de la nimic,din moment ce mananca numai verdeturi...

Aici sunt deacord cu postul catolic care spune ca in cazul in care nu consumi carne, lactate sau mai stiu eu ce atunci trebuie sa te abtii sa mananci ceva care iti place.

Mihnea Dragomir 11.02.2011 14:51:53

Citat:

În prealabil postat de cristinadaciana (Post 336104)
Cum ar trebui sa posteasca o persoana care e vegetariana ?

Ideea de bază a postului este să renunțăm la ceva care ne place și care nu este păcat în sine, din dragoste de Dumnezeu sau cel puțin de frică față de pedeapsa Sa. Pe de altă parte, forma în care ținem postul nu este materie în care competența o avem noi înșine, ci Biserica noastră particulară. Prin urmare, așa cum spunea și Daniel 777, obligația minimală a vegetarianului este, în cazul în care e ortodox român, aceea prevăzută de Biserica sa.
Dacă, PE DEASUPRA (și în nici un caz ÎN LOCUL) acestei obligații penitentul mai dorește să se abțină de la ceva care i-ar face plăcere, atunci poate să o facă și este bineplăcut Domnului să o facă.

Pacea lui Cristos,
M.D.

Daniel777 11.02.2011 14:52:06

Citat:

În prealabil postat de cristinadaciana (Post 336112)
Aici sunt deacord cu postul catolic care spune ca in cazul in care nu consumi carne, lactate sau mai stiu eu ce atunci trebuie sa te abtii sa mananci ceva care iti place.

Asta e altceva,tine de alta discutie.Nu spun ca nu e adevarat ca in post trebuie sa te abtii de la lucrurile care iti fac placere,dar intrebarea a fost alta,si ai deviat-o.

Una e sa tii randuielile Bisericii facand ascultare,si alta este nevointa proprie,care o face fiecare dupa propria masura.

Nu e nimic de invatat in plus de la catolici,toata stiinta exista in ortodoxie.

Daniel777 11.02.2011 14:55:39

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336110)
Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.

Daca tine sarbatoarea din punct de vedere sufletesc,si merge si la Biserica,nu e nici o problema daca nu mananca carne,sau alimente de origine animala.

Dar mai apare o problema: sa nu se trufeasca cu performanta ei...

CrisetenO 11.02.2011 14:55:40

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 336109)
Atunci ea nu trebuie sa se mai abtina de la nimic,din moment ce mananca numai verdeturi...

Vegetarienii consuma branza, lapte, oua. Ar trebui sa manance Vegan, adica fara produse animale, desi isi poate permite miere de albine, pe care ortodocsii o mananca in post, dar Veganii nu. Pe deasupra, in post exista si interdictie la ulei -- chiar si vegetal, alcool, si sunt zile de post negru si zile cu paine si apa.

Eu cand postesc aici in Germania si ma intreaba cineva ce fel de post e asta, si ce cuprinde, ii explic ca e in mare ca si regimul Vegan. Insa postul ortodox nu e numai despre abtinerea de la mancare, ci trebuie sa ajungi sa vezi mancarea ca pe ceva de care sa te bucuri fara sa-l doresti, fara sa vrei sa-l posezi. Postul ne da libertate de pofta, nu ne tine prizonieri. Cel putin asa e la mine.

Doamne ajuta!

Cristina

Daniel777 11.02.2011 14:58:19

Citat:

În prealabil postat de CrisetenO (Post 336116)
Vegetarienii consuma branza, lapte, oua. Ar trebui sa mananci Vegan, adica fara produse animale, desi iti poti permite miere de albine, pe care ortodocsii o mananca in post, dar Veganii nu. Pe deasupra, in post exista si interdictie la ulei -- chiar si vegetal, alcool, si sunt zile de post negru si zile cu paine si apa.

Eu cand postesc aici in Germania si ma intreaba cineva ce fel de post e asta, si ce cuprinde, ii explic ca e in mare ca si regimul Vegan.

Doamne ajuta!

Cristina

Am spus mai sus,dar nu ai fost atent,ca in post ,sa se abtina de la alimente de origine animala.Acela a fost alt raspuns,un reply la faptul ca acea persoana nu consuma defel ,nici un produs de origine animala....

Melissa 11.02.2011 15:24:10

Parerea mea:
 
Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336079)

Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?

Ti-as spune ca greseala ta este pofta.Esti prea pofticioasa,nu te poti abtine.Atat de tare te subjuga pofta, ca uiti de post.Dar avand in vedere ca ai lipsa la apel kilograme,nu mai zic nimic in sensul asta,ba chiar ma bucur ca ai pofte.Semn ca esti sanatoasa.:11:
Mi-a spus un calugar asa :da, are rost sa tinem post in acea zi in continuare,chiar daca am luat o bucata de dulce.Trebuie sa ne incapatanam sa tinem in continuare post.Nu ne-a deturnat diavolul.Mergem inainte.A spus sa cerem iertare in gand,sa spunem "Tatal nostru" si sa-i dam inainte cu postul.:53:

camy_d 11.02.2011 15:48:34

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 336126)
Ti-as spune ca greseala ta este pofta.Esti prea pofticioasa,nu te poti abtine.Atat de tare te subjuga pofta, ca uiti de post.Dar avand in vedere ca ai lipsa la apel kilograme,nu mai zic nimic in sensul asta,ba chiar ma bucur ca ai pofte.Semn ca esti sanatoasa.:11:
Mi-a spus un calugar asa :da, are rost sa tinem post in acea zi in continuare,chiar daca am luat o bucata de dulce.Trebuie sa ne incapatanam sa tinem in continuare post.Nu ne-a deturnat diavolul.Mergem inainte.A spus sa cerem iertare in gand,sa spunem "Tatal nostru" si sa-i dam inainte cu postul.:53:

Mulțumesc pt. răspuns ție și tuturor :6: Deci trebuia să nu mai continui să mănânc.

Dumitru73 11.02.2011 16:03:09

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336110)
Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.

dezlegare nu inseamna obligatie.

calator prin ploaie 11.02.2011 16:07:55

Da, e ok sa continuam postul dupa ce ne-am cerut iertare ca l-am incalcat, insa degeaba aceasta , daca nu tinem cont ca nici nu este asa mare pacat vizavi de ce intra pe gura...cat ceea ce iese pe gura....Postul trebuie materializat primordial prin infranarea de la anumite lucruri si ganduri si gesturi, si apoi in materie de alimente...Iar vegetarienii de ce sa nu-i fie placuti Domnului? Pt nu se alimenteaza cu carnea animalelor ucise? Nu cred ca pacatuiesc...Si nici ovo-lacto-vegetarienii nu gresesc!

Raoul 11.02.2011 16:25:01

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336095)
Înețelege că nu e vorba de slăbit, ci doar de nutriție!

Adica? Fii te rog putin mai explicita,probabil nu am inteles eu ce ai vrut sa spui. Ma refeream ca nu cred ca esti (sau ai fi) slaba din cauza ca postesti doua zile pe saptamana. Refuz sa cred asta,si trebuie sa inteleaga si mama ta,duhovnicul etc.

Si legat de carne... cum doamne-iarta-ma sa nu manance unii asa ceva? Am si eu un var chipurile "vegetarian". O prostie,manancare de oameni bolnavi... Eu numai in gratare as tine-o,as fi cel mai fericit cred. Cred ca as muri fara carne. Ca sa nu mai zic ca nu prea ai alternative multe a surselor de proteine! La mine in familie de exemplu bunicamiu daca nu-i dai carne la masa te injura. Deci e de neconceput o ciorba sau mancare fara carne!

Dumitru73 11.02.2011 16:39:23

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336153)
Adica? Fii te rog putin mai explicita,probabil nu am inteles eu ce ai vrut sa spui. Ma refeream ca nu cred ca esti (sau ai fi) slaba din cauza ca postesti doua zile pe saptamana. Refuz sa cred asta,si trebuie sa inteleaga si mama ta,duhovnicul etc.

Si legat de carne... cum doamne-iarta-ma sa nu manance unii asa ceva? Am si eu un var chipurile "vegetarian". O prostie,manancare de oameni bolnavi... Eu numai in gratare as tine-o,as fi cel mai fericit cred. Cred ca as muri fara carne. Ca sa nu mai zic ca nu prea ai alternative multe a surselor de proteine! La mine in familie de exemplu bunicamiu daca nu-i dai carne la masa te injura. Deci e de neconceput o ciorba sau mancare fara carne!

unii nutritionisti spun ca pana in 40 de ani nici nu trebuie sa ne gandim la o dieta strict vegetariana.
dar in ce spui tu gresesti.
am vazut ca esti mandru de muschii tai.
nu stiu daca ai luat vreodata suplimente. atentie, nu ma refer la steroizi.
probabil stii despre ce este vorba.
ma refer in primul rand la suplimentele cu proteine. cele pentru culturisti.
ce contin ele? in nici un caz proteina extrasa din carne.
cea mai buna proteina pentru sportivi este cea extrasa din lactate. iar pelocul 2 cea din soia. uneori le gasesti combinate.
in concluzie, nu exista proteina fara carne?

Raoul 11.02.2011 16:59:28

Am luat suplimente destule,stai linistit. Nu am spus ca nu exista surse de proteine in afara de carne,dar carnea este cea mai bogata in asa ceva (proteine). Proteine lactate,probabil te referi la cele din zer? Da,sunt ok,dar din alimentatie normala nu iei tu nici la sfantu'-asteapta proteine din lapte. Laptele e aproape nul,trebuie sa bei peste 2 litri ca sa echivaleze cat un ou! Si soia... scuza-ma,cati mananca asa ceva? E buna,nu zic,mai ales in zilele de post e o alternativa minunata,dar nu e la fel de "populara" ca (,) carnea. Plus ca e mai ieftina carnea,organele au preturi destul de mici (limba,rinichi,inima,ficat de porc etc.). Sunt adevarate surse de proteine!

camy_d 11.02.2011 17:00:58

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336187)
Am luat suplimente destule,stai linistit. Nu am spus ca nu exista surse de proteine in afara de carne,dar carnea este cea mai bogata in asa ceva (proteine). Proteine lactate,probabil te referi la cele din zer? Da,sunt ok,dar din alimentatie normala nu iei tu nici la sfantu'-asteapta proteine din lapte. Laptele e aproape nul,trebuie sa bei peste 2 litri ca sa echivaleze cat un ou! Si soia... scuza-ma,cati mananca asa ceva? E buna,nu zic,mai ales in zilele de post e o alternativa minunata,dar nu e la fel de "populara" ca (,) carnea. Plus ca e mai ieftina carnea,organele au preturi destul de mici (limba,rinichi,inima,ficat de porc etc.). Sunt adevarate surse de proteine!

Nu mai lua otrăvuri dinalea.

Raoul 11.02.2011 17:05:43

Ce otravuri mai? Nu stiti ce vorbiti... Asa spun toti care nu au luat contact cu asa ceva.

camy_d 11.02.2011 17:06:45

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336193)
Ce otravuri mai? Nu stiti ce vorbiti... Asa spun toti care nu au luat contact cu asa ceva.

Niște substanțe chimice care-ți măresc mușchii.

calator prin ploaie 11.02.2011 17:08:51

Raoul dragule...dar fetili te plac oricum....:11:

Dumitru73 11.02.2011 17:13:23

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336187)
Am luat suplimente destule,stai linistit. Nu am spus ca nu exista surse de proteine in afara de carne,dar carnea este cea mai bogata in asa ceva (proteine). Proteine lactate,probabil te referi la cele din zer? Da,sunt ok,dar din alimentatie normala nu iei tu nici la sfantu'-asteapta proteine din lapte. Laptele e aproape nul,trebuie sa bei peste 2 litri ca sa echivaleze cat un ou! Si soia... scuza-ma,cati mananca asa ceva? E buna,nu zic,mai ales in zilele de post e o alternativa minunata,dar nu e la fel de "populara" ca (,) carnea. Plus ca e mai ieftina carnea,organele au preturi destul de mici (limba,rinichi,inima,ficat de porc etc.). Sunt adevarate surse de proteine!

da, carnea e cea mai populare la noi.
poate si din cauza ca nu se gasea in comunism ;)
am vrut sa subliniez ca nu este singura proteina eficienta.

Raoul 11.02.2011 17:13:26

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336195)
Niște substanțe chimice care-ți măresc mușchii.

Hello.... Sunt suplimente,nu steroizi! Sunt lucruri complet diferite pe care din pacate foarte multi le confunda sau le asociaza! Ce e rau sa iei proteine? Pai stii macar ce e proteina? E esenta vietii! E dureros ca sunt si oameni de 70 de ani care habar n-au asta... Gandeste-te ca un sportiv NU are cum sa ia din alimentatia sa de zi cu zi tot ce are nevoie organismul. Plus ca dupa antrenament trebuie ceva cu absorbtie rapida,altfel iti distrugi organismul nedandu-i posibilitatea sa se refaca dupa un supra-antrenament. Pai daca iau atunci si mananc branza sau care,pana se digera,pana se asimileaza... organismul meu se "bucura" de ele dupa vreo cateva zeci de ore. Ce am facut atunci?? Nimic! Plus ca ia zi-mi tu mie de unde iau glutamina de exemplu? Stii ce este? E un aminoacit... ce se gaseste in proportie de peste 60% in structura celulelor musculare si care NU se gaseste in alimente! Pai cand ajungi la o anumita masa de muschi poti ignora acest lucru? Nu cred.

Si nu le mai cataloga drept substante chimice. Pana la urma ce e natural? Ciocolata pe care ai mancat-o azi sau pernitele Viva? Ma indoiesc ca alea fac mai mult bine organismului. Intelege ca toate sunt chimicale,inclusiv vitaminele care le ei din farmacii,calciu din pastile,algocalminu,aspirina si multe altele. Sau astea sunt naturale? :21: Deci nu va mai grabiti in a face afirmatii nefondate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:41:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.