Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   Despre argintul viu!!! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1584)

ionut_teologie 31.03.2007 17:28:02

Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

me-dice 06.04.2007 15:47:04

eu m-am intrebat daca exista sau se poate crea un aparat de INVESTIGAT bolile psihice,si cum ar trebui sa fie modificate radiologia, tomografia computerizata, rezonanta magnetica (nu continui ca ati vazut ca stiu..) sau analizele de sange si urina si mai stiu eu ce (stiu dar nu spui ca sa nu fiu data afara) la un NEBUN..adica, mai exact: PSIHIA nu se vede la analize desi as putea sa etalez niste boale care de acolo coboara: ulcer gastric (zis uneori de stress); aritmie si ischemie cardiaca (zise inima rea); hipertensiune arteriala ; nu mai adaugam tulburari de somn sau de ritm somn-veghe; de comportament..

este evident ca ne inrosim; ingalbenim, inverzim, innegrim..doar la auzul-vederea celui iubit sau de ciuda sau de invidie ori furie , ori teama, ori albi ca varul ne facem fetzele..FARA ca in corp sa avem vreo bolnavire

ce vreau sa spun: nu stiu daca si cum functioneaza ARGINTUL viu (ca un vehicul al unui alt tip de energie??), dar este evident ca actiunea in planurile PROFUNDE ale fiintei poate face rau, rau mult si poate chiar fatal, FARA CA medicina sa aiba metoda de diagnostica...alta decat cea fata catre fata

astept si eu, cu imensa curiozitate, sa citesc pareri despre argintul asta atat de viu

in rest, privind pe fereastra sau la televizor, vedem disperarea dupa arginti

Shalom 26.06.2007 21:04:33

Unii zic ca argintul viu este mercurul,asa sa fie oare?Ce credeti voi despre aceasta?

krabu 30.06.2007 16:16:51

Cert este ca baba cloanta (vrajitoarea) stie niste lucruri pe care toti nu le stiu.

Explicatie:
- argintul viu este mercurul.
- mercurul daca este inghitit te face sa te simti putin rau dar nu mori. mercurul este toxic doar daca este inhalat ca vapori sau inghitit ca si saruri (clorura de mercur de exemplu). deoarece mercurul nu reactioneaza in organism, el fiind de altfel si greu, este eliminat odata cu fecalele.

Scenariul de la Vrajitoare:
ia maica o prajiturica d`asta buna pregatita special pentru tine, care contine si mercur.
o mananci si bagi mercurul in tine.
vrajitoarea iti da in bobi, carti, in oo etc.
la final iti zice: mare necaz ai. o sa scot argintul viu din tine. Baga banu in sac si uitate in olita.

Si tu ramai prostita cand vezi argintul viu din olita. Si zici: mare vrajitoare. Desi de fapt, mare excroaca si tu mare ignoranta.

De altfel unii pot si muri.

Cat despre analiza: mercurul lichid nu intra in sange. El merge din gura in esofag, stomac, intestin si apoi olita.

Restul sunt basme si bani aruncati in mertanul vrajitoarei.

Shalom 30.06.2007 21:03:23

Am auzit cand am fost pe la manastiri diverse,de la unele maici,dar si de la anumite credincioase cum ca anumite maici,cateva dintre ele,care fiind invitate odata la o pomana au mancat,fara sa se inchine si fara sa se roage inainte de masa,si s-au indracit tocmai de la acest mercur sau argint viu,cum am auzit ca ii mai zice acestuia,strecurat in mancare de catre persoane rau intentionate care lucrau cu mercurul ca sa faca rau intentionat.Tocmai de aceea am si intrebat eu aici.

seminaristul 03.07.2007 20:59:27

din cate stiu eu argintu viu e mercurul alb si ala chiar in cantitati mici provoaca moartea, inainte sa-l scoate vrajitoarea.
Doamne ajuta!

id de mess: viliga_valentinstloa

Sebastiana 04.08.2007 20:25:17

Da,si eu stiu ca argintul viu este mercurul,am avut o colega care nu a avut de lucru,nu a avut ce face mai exact,si a apelat la o tiganca vrajitoare care lucra cu mercur si care i-a strecurat acest argint viu in chiuveta ca sa ii faca rau,aceasta colega a mea gasindu-l mai tarziu,a doua zi,scurs in sifonul de la robinet.Asa ca aviz amatorilor care vor sa fie pungasiti,fraieriti,escrocati si"vrajiti" sau,in cel mai rau caz,omorati cu mercur de vreo tiganca sau de altcineva de alta nationalitate care lucreaza cu acest mercur allias argintul viu.P.S.Nu va lasati pacaliti de uneltele diavolesti si lucrarile diavolului.

Mirean 09.08.2007 17:22:09

Citat:

În prealabil postat de krabu
Cert este ca baba cloanta (vrajitoarea) stie niste lucruri pe care toti nu le stiu.

Explicatie:
- argintul viu este mercurul.
- mercurul daca este inghitit te face sa te simti putin rau dar nu mori. mercurul este toxic doar daca este inhalat ca vapori sau inghitit ca si saruri (clorura de mercur de exemplu). deoarece mercurul nu reactioneaza in organism, el fiind de altfel si greu, este eliminat odata cu fecalele.

Scenariul de la Vrajitoare:
ia maica o prajiturica d`asta buna pregatita special pentru tine, care contine si mercur.
o mananci si bagi mercurul in tine.
vrajitoarea iti da in bobi, carti, in oo etc.
la final iti zice: mare necaz ai. o sa scot argintul viu din tine. Baga banu in sac si uitate in olita.

Si tu ramai prostita cand vezi argintul viu din olita. Si zici: mare vrajitoare. Desi de fapt, mare excroaca si tu mare ignoranta.

De altfel unii pot si muri.

Cat despre analiza: mercurul lichid nu intra in sange. El merge din gura in esofag, stomac, intestin si apoi olita.

Restul sunt basme si bani aruncati in mertanul vrajitoarei.

Krabu, iarta-ma dar e prea simplu ce spui tu.
Sa inteleg ca rugaciunile alea din Molitfelnic care fac referire la "dezlegari" (de farmece si descantece) si alte rugaciuni asemenea sunt degeaba?

Magia si vrajitoria au existenta reala, indiferent de explicatia pe care o dai fenomenului, adica religioasa (lucrarea diavolului in lume), respectiv psihologica (accesul involultar la subconstient al vrajitoarei, puterea de sugestie crescuta a acesteia fata de subiectul vizat etc).

Privit in acest context, argintul viu isi pierde simpla conotatie de element chimic, singurul metal lichid, etc....

Ca veni vorba...cum explici deochiul? Ca pentru asta ai rugaciune speciala in Molitfelnic...

Sebastiana 12.08.2007 13:58:19

:)Mirean,asa este cum precizezi si tu,si anume ca in Moliftelnic sunt rugaciuni ale Sfantului Vasile Cel Mare,si care sunt rugaciuni de dezlegari de:deochi,de descantece,de farmece,vraji(vrajitorii),blesteme,de injuraturi,de dracuituri,afurisanii,anateme,alte facaturi si legaturi satanicesti(diavolesti),de ghicitorii,de legari de cununii,de scrisa(ghicit in stele),de alte practici oculte ca spiritismul,yoga,chiromantia,necromantia,de deschis cartea Sfanta(Sfanta Scriptura sau alte Carti Sfinte),sau se roaga pt.cei care cred in vise tocmai ca sa nu mai dea crezare acestora,intrucat sunt de la cel rau marea majoritate a viselor si deci sunt foarte amagitoare si inselatoare.Dar sunt ferm convinsa ca de fapt Krabu stie toate aceste amanunte,si tocmai de aceea recomanda tuturor sa nu se incurce cu escroace si escroci asa cum sunt toate vrajitoarele si toti vrajitorii intrucat nu ar mai exista demonizati,lunatici,indraciti cu duhul muteniei,al surzeniei,al nebuniei(ras dracesc si nebunesc),etc.si tocmai de aceea si exista Sfintele rugaciuni ale Sfantului Vasile Cel Mare,ale Sfintilor Mari Mucenici si Cuviosi,ca Sfantul Mare Mucenic Ciprian(care a fost foarte mare vrajitor al timpurilor lui)si Sfanta Cuvioasa si Mucenita Iustina,ale Sfintei Mucenite Marina,ale Sfintilor Hrisostom si Hristofor,dar mai ales ale Sfintei Fecioare Maria si totodata Maica Sfanta a Domnului,dar de asemenea cu ajutorul Mantuitorului si in Numele Sfintei si Dumnezeiestii Treimi.Doamne ajuta!

Mirean 12.08.2007 18:59:14

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
:)Mirean,asa este cum precizezi si tu,si anume ca in Moliftelnic sunt rugaciuni ale Sfantului Vasile Cel Mare,si care sunt rugaciuni de dezlegari de:deochi,de descantece,de farmece,vraji(vrajitorii),blesteme,de injuraturi,de dracuituri,afurisanii,anateme,alte facaturi si legaturi satanicesti(diavolesti),de ghicitorii,de legari de cununii,de scrisa(ghicit in stele),de alte practici oculte ca spiritismul,yoga,chiromantia,necromantia,de deschis cartea Sfanta(Sfanta Scriptura sau alte Carti Sfinte),sau se roaga pt.cei care cred in vise tocmai ca sa nu mai dea crezare acestora,intrucat sunt de la cel rau marea majoritate a viselor si deci sunt foarte amagitoare si inselatoare.Dar sunt ferm convinsa ca de fapt Krabu stie toate aceste amanunte,si tocmai de aceea recomanda tuturor sa nu se incurce cu escroace si escroci asa cum sunt toate vrajitoarele si toti vrajitorii intrucat nu ar mai exista demonizati,lunatici,indraciti cu duhul muteniei,al surzeniei,al nebuniei(ras dracesc si nebunesc),etc.si tocmai de aceea si exista Sfintele rugaciuni ale Sfantului Vasile Cel Mare,ale Sfintilor Mari Mucenici si Cuviosi,ca Sfantul Mare Mucenic Ciprian(care a fost foarte mare vrajitor al timpurilor lui)si Sfanta Cuvioasa si Mucenita Iustina,ale Sfintei Mucenite Marina,ale Sfintilor Hrisostom si Hristofor,dar mai ales ale Sfintei Fecioare Maria si totodata Maica Sfanta a Domnului,dar de asemenea cu ajutorul Mantuitorului si in Numele Sfintei si Dumnezeiestii Treimi.Doamne ajuta!

Nu ma refeream la Moliftele Sf. vasile ci la alte rugaciuni, dar si cele mentionate de tine sunt in aceeasi directie.

Cand ma refer la "argint viu" accept faptul ca este o forma de magie/vrajitorie, o modalitate a partii vazute a "lucrarii" (diavolesti) a vrajitoarei. In aceste sens recomand celor cu astfel de probleme sa se adreseze preotilor, sa mearga la Sf. Maslu...la biserica in general...

Totul este sa nu accepte cine stie ce practici, straine de practica Bisericii ;)

GDI 28.08.2007 02:44:22

me-dice: Exista, si se mai poate face ceva folosind "KARNAK Sensor" cu ceva modificari in soft. Gasesti mai multe la Medicina cuantica

TheEconomist 19.04.2008 21:04:37

Buna seara dragii mei. Am sa aduc un plus de cunostinte in acest domeniu pentru ca eu am suferit de asa ceva si inca suport consecintele acestea. Am ramas cu o anxietate si un tremor interior si alte probleme gastrointestinale si etc. Tinta acestui "Qiuicksilver" este de fapt sistemul nervos central. Deci in neaosa limba engleza se numeste "Quick silver"...dar mai bine va las sa studiati tot ce se stie pe "wikipedia". Probabil este destul de vechi subiectul aici, este inca si primul meu post, dar am de gand sa activez pe acest forum si sa aduc un plus de cunostinte , acolo unde stiu, unde cunosc sau unde ma pot documenta.

Iata link-ul de pe wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_%28element%29

Doamne ajuta.

TheEconomist 22.05.2008 08:05:57

Otravirea cu mercur este cunosuta sub termenul englezesc “mercurialism” sau “hydrargyria” sau Sindromul Hunter-Russell sau “acrodynia ( cand fenomenul apare la copii) este fenomenul de infectie, cauzat de expunerea a mercur sau compusii sai toxici. Trebuie sa spunem ca mercurul este un element chimic toxic , se afla in tabloul lui Mendeleev ( tabloul elementelor chimice), are masa atomica 80, are o densitate foarte mare (13,354 g/cm3) si este singurul metal care se afla in stare lichida la temperatura camerei (20 grade C).
Mercurul este un metal greu care are compusi toxici cumulativi sub forma de elemente anorganice ca “sarea de bucatarie” sau elemente organice.
Oricum la o suficienta expunere la mercur sau elementele sale toxice,
aceasta afecteaza sistemul nervos central si alte organe si sisteme organice ca ficatul ori tractul gastrointestinal.
Simptomele tipice includ: deteriorari senzorile (imagini, vedenii, voci, soapte, probleme cu auzul ) si probleme in a-si coordona miscarile. Tipul si gradul simptomelor depinde de expunerea la toxine, d doza la care s-a expus si de durata la care persoana s-a expus la mercur. Ca o dovada a toxicitatii mercurului, exista deja multe campanii in multe tari care promoveaza interzicerea folosirii mercurului.

Semne/ semnale si simptome:

Simptomele comune includ: peripheral neuropathy (afectiuni ale sistemului nervos periferic, prezenta ca paresthesia si se manifesta prin senzatii de “tiuituri in ureche”, furnicaturi, piscaturi, furnicaturi, neliniste, agitatie, dureri intepatoare, usturatoare, amorțeli sau pruritus ( mancarimi ale pielii) care te face sa te scarpini, arsuri si dureri, decolorarea pielii ( obraji rosii) si cresterea volumului organelor interne ( deoarece creste volumul lichidelor interstitiale ale tuturor organelor-manifestate prin umflaraea acestora). tahicardie si hipertensiune, hipersalivatie.

Cand afecteaza copii acestia au obrajii si nasul imbujorati, buze rosii, caderi de par si dinti, unghii. o slabiciune a muschilor si fotofobii ( nu suporta lumina), deteriorarea memoriei si insomnii.


Sursa wikipedia


Pai “wikipedia” spune de “exposure”-adica expunere iar nu faptul ca cineva chiar poate inghiti o cantitate de mercur. Eu am inghitit cel putin cantitatea dintr-un termometru, nu stiu cat a fost poate doua termometre. imaginativa ca il bei odata cu o cana de cafea neagra si tare...nici nu-i simti gustul initial, sau il simti dar dupa ce-l ingiti. Avand densitate foarte mare , mercurul are un volum f. mic. Luati si priviti un termometru din ala clasic cu mercur.
Nu e nevoie de “vraji” ca sa inghiti mercur; pur si simplu il bei fara sa-ti dai seama.
Cineva rau intentionat poate face asta cu usurinta.



remus2008 17.07.2008 07:09:19

Citat:

În prealabil postat de ionut_teologie
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

De cativa ani, am probleme de sanatate. Au inceput si s-au accentuat, in urma unor apeluri telefonice, prin care, o femeie, imi canta ceva pe o limba necunoscuta. La cateva zile dupa fiecare apel, am suferit o pareza puternica. Pe langa aceasta, am o stare de rau permanenta (voma, senzatia de lesin, dureri de cap, dureri puternice pe partea dreapta a gatului, imi cade parul, etc ) . Unii, spun insa, ca asa avea argintul viu .Pana acum,nu am crezut in asa ceva. Am ajuns insa sa cred.Aveam niste mancarimi puternice de piele. In urma scarpinarii, pielea se inegrea .Doctorii ma intrebau pe mine ce am. Ajunsesem sa am numai dare negre pe tot abdomenul. O femeie in varsta din Padina, jud.Buzau, mi-a dat apa descantata. Dupa trei zile, atat mancarimea cat si petele au disparut. Nu am eliminat insa nimic, desi femeia mi-a spus ca ar trebui sa elimin prin urina. Daca cineva, cunoaste sau a auzit de o batrana sau o femeie serioasa, care stie sa descante, il rog sa-mi trimita un mesaj si o eventuala adresa. As vrea sa fiu luat in serios. Nici eu nu am crezut in asa ceva .

anita 17.07.2008 08:34:10

Argintul viu iese cu rugaciuni ,post ,spovedanie ,sf.Maslu nu cu ajutorul babelor ,caci e ca si cum am apela la demoni sa ne ajute.
Un ajutor putem primi ,dar e de la cel rau care apoi ne cere dobanda.
Raul deja l-ai facut ,mergi la un duhovnic vazator cu duhul sau la o manastire si vei scapa cu siguranta.
Parintele Cleopa ,par.Arsenie Boca spun ca spovedania curata si deasa precum si slujbele bisericii ne feresc de orice atac din paretea celui necurat

anita 17.07.2008 08:36:20

O cunostinta a mea s-a trezit in casa sub o mobila cu bobite de mercur.
Le-a curatat si dupa cateva luni au aparut din nou.
Mercurul trimis de vrajitoare e ceva real ,sa ne fereasca Dumnezeu.

TLP 23.07.2008 23:26:04

Citat:

În prealabil postat de ionut_teologie
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

Nu exista asa ceva. Argintul viu e o inventie a oamenilor primitivi din evul mediu.

Mihailc 02.03.2009 18:22:02

Citat:

În prealabil postat de TheEconomist (Post 74663)
Otravirea cu mercur este cunosuta sub termenul englezesc “mercurialism” sau “hydrargyria” sau Sindromul Hunter-Russell sau “acrodynia ( cand fenomenul apare la copii) este fenomenul de infectie, cauzat de expunerea a mercur sau compusii sai toxici. Trebuie sa spunem ca mercurul este un element chimic toxic , se afla in tabloul lui Mendeleev ( tabloul elementelor chimice), are masa atomica 80, are o densitate foarte mare (13,354 g/cm3) si este singurul metal care se afla in stare lichida la temperatura camerei (20 grade C).
Mercurul este un metal greu care are compusi toxici cumulativi sub forma de elemente anorganice ca “sarea de bucatarie” sau elemente organice.
Oricum la o suficienta expunere la mercur sau elementele sale toxice,
aceasta afecteaza sistemul nervos central si alte organe si sisteme organice ca ficatul ori tractul gastrointestinal.
Simptomele tipice includ: deteriorari senzorile (imagini, vedenii, voci, soapte, probleme cu auzul ) si probleme in a-si coordona miscarile. Tipul si gradul simptomelor depinde de expunerea la toxine, d doza la care s-a expus si de durata la care persoana s-a expus la mercur. Ca o dovada a toxicitatii mercurului, exista deja multe campanii in multe tari care promoveaza interzicerea folosirii mercurului.

Semne/ semnale si simptome:

Simptomele comune includ: peripheral neuropathy (afectiuni ale sistemului nervos periferic, prezenta ca paresthesia si se manifesta prin senzatii de “tiuituri in ureche”, furnicaturi, piscaturi, furnicaturi, neliniste, agitatie, dureri intepatoare, usturatoare, amorțeli sau pruritus ( mancarimi ale pielii) care te face sa te scarpini, arsuri si dureri, decolorarea pielii ( obraji rosii) si cresterea volumului organelor interne ( deoarece creste volumul lichidelor interstitiale ale tuturor organelor-manifestate prin umflaraea acestora). tahicardie si hipertensiune, hipersalivatie.

Cand afecteaza copii acestia au obrajii si nasul imbujorati, buze rosii, caderi de par si dinti, unghii. o slabiciune a muschilor si fotofobii ( nu suporta lumina), deteriorarea memoriei si insomnii.


Sursa wikipedia


Pai “wikipedia” spune de “exposure”-adica expunere iar nu faptul ca cineva chiar poate inghiti o cantitate de mercur. Eu am inghitit cel putin cantitatea dintr-un termometru, nu stiu cat a fost poate doua termometre. imaginativa ca il bei odata cu o cana de cafea neagra si tare...nici nu-i simti gustul initial, sau il simti dar dupa ce-l ingiti. Avand densitate foarte mare , mercurul are un volum f. mic. Luati si priviti un termometru din ala clasic cu mercur.
Nu e nevoie de “vraji” ca sa inghiti mercur; pur si simplu il bei fara sa-ti dai seama.
Cineva rau intentionat poate face asta cu usurinta.


Tot respectul si consideratia pentru cele scrise mai sus. Ar trebui sa ne gandim de zece ori inainte sa punem in relatie rugaciunea Bisericii cu fapte reprobabile, grave, dar care nu au legatura nemijlocita cu supranaturalul. Rugaciunile de dezlegare nu se fac pentru dezintoxicarea persoanelor ci pentru izbavirea de duhurile necurate iar practica dezlegarilor se face cu multa economie si discretie. S-a mai spus pe acest forum in ce conditii.
In alta ordine de idei, exita practici babesti (asociate cu vrajitoria, cea ce nu-i tocmai exact) de dezintoxicare si nu numai de mercur ci si de alte substante toxice ajunse, mai mult sau mai putin accidental, din organism.
Rugati-va impreuna cu noi pentru preotii care, din dragoste nemasurata de arginti si slava desarta, ametesc poporul dreptcredincios cu show-uri diabolice si practici care nu sunt altceva decat blasfemii in act.
Ganduri bune tuturor!

deea84 17.10.2009 20:55:17

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana (Post 37873)
Da,si eu stiu ca argintul viu este mercurul,am avut o colega care nu a avut de lucru,nu a avut ce face mai exact,si a apelat la o tiganca vrajitoare care lucra cu mercur si care i-a strecurat acest argint viu in chiuveta ca sa ii faca rau,aceasta colega a mea gasindu-l mai tarziu,a doua zi,scurs in sifonul de la robinet.Asa ca aviz amatorilor care vor sa fie pungasiti,fraieriti,escrocati si"vrajiti" sau,in cel mai rau caz,omorati cu mercur de vreo tiganca sau de altcineva de alta nationalitate care lucreaza cu acest mercur allias argintul viu.P.S.Nu va lasati pacaliti de uneltele diavolesti si lucrarile diavolului.

as dori sa vb si eu cu tine si eu am gasit in baie pe giuveta niste argint viu stropit ca si cum ai arunca cu stilou cu cerneala as vrea sa stiu si eu mai multe va rog spunetim si mie

Noesisaa 17.10.2009 21:17:59

Hahhaaha, probabil era mercur dintr-un termometru spart. Te-ai uitat sa vezi daca toate termometrele din casa sunt intregi? :D

zaharia_2009 17.10.2009 22:08:46

Citat:

În prealabil postat de ionut_teologie (Post 22395)
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

Frate, daca esti asa de strain de credinta curata in Hristos de ce ti-ai mai luat user-nameul ,,ionut-teologie" ca la tine nu se vede decit ,,ologia".
Multe surori se pling sau se vaita de ce afrontam fratii si surorile si le criticam cind isi posteaza nebunii particulare. Deoarece noi credem ca un barbat ,in cazul tau, trebuie sa fie un luptatotr neinfricat in credinta si marturisirea dumnezeirii(asa s-a rugat si a promis nasul tau la botez ,ca sa te faca Hristos ostas neinfricat al sau !)un traitor profund ortodox, un taietor clar din radacina a pacatului, a superstitiilor si a practicilor neortodoxe. Asa trebuie sa fie viata ta ,ca un far, incit toti care te vad sa fie imbarbatati si sa-si doresca sa vietuiasca ca si tine.
Ce este acela argintul viu? de unde ai scos nebunia asta ,de unde credulitatea asta ...pai tu crezi in Hristos sau in draci ?Tu crezi in Duhul Sfint curatitorul si de viata facatorul si in sf. cruce sau crezi in dracii ispititori ?
Tu esti muncitor ,miner, hamal de port ...ce esti tu de te atrag asemenea nebunii? Pai religia care ai invatat-o la scoala la ce ti-a folosit ?
Exista o carte, mare carte, se cheama ,,Razboi in vazduhul inimii" scrisa de ,,Nevoitor" despre modul cum ataca si inseala ispititorul .Este extraordinara si de mare folos, citeste-o ca sa te intereasca in lupta ta !

eni_cri 02.02.2010 13:47:05

Citat:

În prealabil postat de ionut_teologie (Post 22395)
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

nu cunoasteti nici o persoana care descanta de argint viu? va rog sa imi raspundeti.

eni_cri 02.02.2010 14:02:48

Citat:

În prealabil postat de ionut_teologie (Post 22395)
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

raspundeti-mi pe eni_cri daca cunoasteti vreo persoana care descanta de argint viu.

cred_cu_adevarat 02.02.2010 19:38:26

Parintele tau duhovnic
 
El te poate scapa de orice necaz. Prin rugaciune si credinta, nimic nu ramane nevindecat. Mai ales lucrurile care tin de vrajitorie, farmece, blesteme etc. Ai grija de tine si Dumnezeu sa ne ajute pe toti.

The_Fallen 02.02.2010 22:47:38

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 174219)
Exista o carte, mare carte, se cheama ,,Razboi in vazduhul inimii" scrisa de ,,Nevoitor" despre modul cum ataca si inseala ispititorul .Este extraordinara si de mare folos, citeste-o ca sa te intereasca in lupta ta !

De unde pot sa fac rost de aceasta carte?Tocmai am dat search pe google si nu sunt decat 2 rezultate, siteul acesta si o lista obscura de carti (mii de carti) pe un alt site.

selima 03.02.2010 00:59:06

Oameni buni!
 
Diavolu a lasat tot felu de metoade pe pamant ca sa asi arate rautatea printre care si arginutl viu da el exista chiar mie mi sa aratat si numai bunul Dumnezeu poate sa ne scape pe noi de stricaciunea asta si numai prin rugaciune putem sa indepartam de noi toate relele Amin!

Victoras 24.08.2010 02:24:55

Citat
 
Argintul viu iese cu rugaciuni ,post ,spovedanie ,sf.Maslu nu cu ajutorul babelor ,caci e ca si cum am apela la demoni sa ne ajute.
Un ajutor putem primi ,dar e de la cel rau care apoi ne cere dobanda.
Raul deja l-ai facut ,mergi la un duhovnic vazator cu duhul sau la o manastire si vei scapa cu siguranta.
Parintele Cleopa ,par.Arsenie Boca spun ca spovedania curata si deasa precum si slujbele bisericii ne feresc de orice atac din paretea celui necurat.

Multumesc de sfat :)

Dumitru73 24.08.2010 09:55:18

Suntem in secolul 21, mileniul 3, si inca mai credem in descantecele si vrajile Evului Mediu? :(

Scotianul 24.08.2010 19:54:07

MEDICINA vs ,,vrajitorie"
 
,,Medicii sustin ca intoxicatiile cu mercur sau absorbtia crescuta a acestuia se produc indeosebi la persoanele care lucreaza sau au lucrat intr-un mediu cu noxe. Atit preotii, cit si medicii insa, apreciaza ca eliminarea mercurului nu trebuie facuta prin intermediul vrajitoarelor, care administreaza, in astfel de cazuri apa argintului sau alte modalitati de patrundere a mercurului in organism.

"Descarcarea de mercur se face foarte usor"

La Sectia de Boli Profesionale a Spitalului "Sfintul Pantelimon" sint inregistrate foarte putine intoxicatii cu mercur. Dupa cum am aflat de la dr. Viorel Lacrima, seful sectiei, doar 160 de persoane, care au lucrat la "Electroliza" in Combinat sint luate in evidenta Clinicii de boli profesionale Colentina. In realitate insa, numarul celor care au valori crescute de mercur in urina este mult mai mare.

"Mai exista intoxicatii cu mercur la unitatile unde se lucreaza cu mercur la presa, la forja, unde mercurul se ia cu mina, dar multe persoane nu declara ca au intoxicatia cu mercur, de frica sa nu-si piarda locul de munca. Daca inainte de '89 au existat trei cazuri de deces prin intoxicatie cu mercur, dupa '90 nu a mai fost raportata nici o intoxicatie la Clinica de Boli Profesionale. Absorbtii crescute de mercur au fost, dar intre acestea si intoxicatiile cu mercur este o foarte mare diferenta", a precizat dr. Lacrima.

Potrivit sursei citate, prima cale de absorbtie a mercurului in organism este cea respiratorie, stiindu-se ca, la 18 grade C mercurul incepe sa se evapore si poate fi absorbit pe cale respiratorie. In plus, mercurul poate patrunde in organism si prin tegumentele intacte, cutanat, calea digestiva fiind mai putin probabila, dar nu imposibila, dupa opinia specialistilor.

"Depinde insa cit sta mercurul in stomac, dar in legatura cu mecanismul de actiune a acestuia asupra organismului se poate spune ca leziunile primare, care sa explice intoxicatiile cu mercur nu sint inca determinate si nu se stie aproape nimic despre perturbarile biochimice pe care le produce mercurul in organism", am aflat de la dr. Lacrima.

Aproape zilnic, din ce in ce mai multe persoane care nu lucreaza in mediu cu mercur se prezinta la medic cu absorbtie crescuta de mercur. Dupa examenul clinic efectuat la Sectia de Boli Profesionale, sint indrumate catre laboratoarele de toxicologie pentru determinarea de mercur.

"Descarcarea de mercur se face foarte usor, cu o internare de pina in zece zile, dar acesta se poate elimina si pe cale naturala, urmind un regim cu ceaiuri. Exista insa multe persoane care apeleaza la tot felul de babe care dau mercurul sub diferite pomezi: cu mercur introdus in margarina sau in seu de oaie, ung bolnavii pe picioare, impotriva durerilor reumatice, si in aceste conditii, mercurul se absoarbe prin tegumentele intacte. De retinut este faptul ca, dupa absorbtia mercurului in singe, el este imediat oxidat, ceea ce este foarte periculos. Sub forma de albuminat de mercur, se dizolva in grasimile singelui, care sint cea mai frecventa cale de depozitare si de acumulare a mercurului in creier, de unde se elimina foarte incet", ne-a spus seful Sectiei de Boli Profesionale.

"Oamenii spun ca simt cum merge argintul in corp"

Acumularea si depunerea mercurului in creier, de unde se elimina foarte incet da o simptomatologie foarte asemanatoare cu cea a bolilor psihice.

Bolnavul are stari de instabilitate, dureri de cap, oboseala permanenta, ameteli, tulburari de somn. Se produce chiar o inversare a timpului de somn, bolnavul prezentind somnolenta diurna si insomnie noaptea. Cind valorile absorbtiei de mercur sint crescute, apar semnele caracteristice ale intoxicatiei cu mercur, manifestate printr-o tulburare psihica, de la un tremur al ploapelor si al miinilor pina la stari de anxietate; frica, timiditate, nesiguranta sau iritabilitate, aspecte care il fac pe omul bolnav sa aiba o atitudine neexplicabila, de neinteles de catre cei apropiati. Foarte rar, dupa cum sustin specialistii, apar si eruptii pe piele si bolnavii sint indrumati catre medicii dermatologi.

"Multi insa merg la babe, care ii ung cu asa-zisa apa a argintului; sau le dau saminta de varza, care au metil mercur si este o substanta foarte toxica. Ei merg practic pentru o eruptie cutanata, dar se ajunge la o crestere a valorilor de mercur, datorita manevrelor nemedicale utilizate", a mai adaugat dr. Lacrima.

De cele mai multe ori, dupa astfel de "tratamente" aplicate de diverse persoane care utilizeaza magia neagra pentru eliminarea argintului-viu, bolnavii ajung la cabinetul de toxicologie pentru determinarea de mercur, analiza care le certifica existenta sau lipsa unei absorbtii crescute de mercur in singe. "Zilnic, 1-2 persoane se adreseaza laboratorului si spun ca au argintul viu. Uneori, oamenii spun ca au apelat la ghicitori, la magia neagra si atunci este foarte greu sa-i convingi ca nu poate fi vorba despre asa-ceva si ca o cantitate infima de mercur se poate ingera din alimente, din apa, din aer. De regula, ii redirectioneaza la specialisti, la internisti, la dermatologi sau catre alte specialitati, dar este foarte greu sa colaborezi cu astfel de oameni, care sustin ca li s-a facut ceva si au argintul viu. Uneori spun ca simt cum merge argintul in corp, dar realitatea este ca asa ceva nu se poate. Eu nu pot sa cred ca oamenii simt cum li se plimba mercurul prin corp", ne-a spus biolog Pascu.

Potrivit sursei citate, cind unele persoane iau mercurul dat de diferite vrajitoare sau beau apa argintului, abia atrunci se pot intoxica, iar simptoamele sint foarte variate, de la cele dermatologice pina la cele neurologice."

ingerul_pazitor 25.08.2010 00:35:10

eu am calcat in mercur si desi aveam un sg termometru in casa , era intact si era in alta camera, nu pot sa va zic "cat de bine in merge" ma mir ca mai traiesc.

ingerul_pazitor 25.08.2010 00:49:42

Citat:

În prealabil postat de Victoras (Post 281094)
Argintul viu iese cu rugaciuni ,post ,spovedanie ,sf.Maslu nu cu ajutorul babelor ,caci e ca si cum am apela la demoni sa ne ajute.
Un ajutor putem primi ,dar e de la cel rau care apoi ne cere dobanda.
Raul deja l-ai facut ,mergi la un duhovnic vazator cu duhul sau la o manastire si vei scapa cu siguranta.
Parintele Cleopa ,par.Arsenie Boca spun ca spovedania curata si deasa precum si slujbele bisericii ne feresc de orice atac din paretea celui necurat.

Multumesc de sfat :)

unde este acest preot vazator cu duhul frate....ca eu numai bisnitari am gasit

afaraploua 09.10.2010 19:21:49

Citat:

În prealabil postat de ionut_teologie (Post 22395)
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......

Diavolul?
pai ce legatura are? mercurul l-or fi inghitit pentru ca "vrajitoarea" l-a pus in pahar, dar in ce consta vraja?
Parca ati fi copii !

tricky 14.06.2011 21:45:42

mercur=argint viu
 
da argintul viu este mercururul. mercurul este numit din popor argintul viu deoarece are unele proprietati mistice si toate vrajitoarele fac vraji cu mercur care vrajit si trimis in corpul unui om poate produce moartea,sunt oamenii care au afirmat ca au vazut mercur plutiind in aer. aceasta substanta poate fi contactata de corpul uman prin vraji,pastile si cantitati mari de peste oceanic consumat.daca o vrajitoare trimite mercurul pe un singur pm dintr-o familia doar acea persoana se va imbolnavii,el poate fii scos cu diferite descantece de magie alba sau de preotii de la bisericii prin rugaciune directa

tricky 14.06.2011 21:48:36

daca mercurul e contactat de la medicamente sau alimentatie poate fi scos mai usor dar daca e vrajit iasa mai greu cazul acelor oamenii care au fost la doctor si nu le detecta mercrul din corp deoarece era o lucrare a diavolului vrajile cu mercur fiind dintre cele mai periculuase

cristiboss56 14.06.2011 21:52:00

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de tricky (Post 368822)
daca mercurul e contactat de la medicamente sau alimentatie poate fi scos mai usor dar daca e vrajit iasa mai greu cazul acelor oamenii care au fost la doctor si nu le detecta mercrul din corp deoarece era o lucrare a diavolului vrajile cu mercur fiind dintre cele mai periculuase

Pe ce scrieri te bazezi , cand faci astfel de afirmatii ? Un link , o invatatura ortodoxa , un Sfant Parinte , ceva plauzibil !

glykys 14.06.2011 23:04:53

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 368824)
Pe ce scrieri te bazezi , cand faci astfel de afirmatii ? Un link , o invatatura ortodoxa , un Sfant Parinte , ceva plauzibil !

E cum zice el, Cristi, asa a inceput bunica mea sa tina post negru vinerea, ca era in pericol de moarte din cauza acestui mercur care ii fusese pus in mancare de o persoana "binevoitoare" din familie. Numai cu postul negru si cu rugaciunea a scapat!
In rest, am auzit si eu de la mai multe persoane, dar pe asta cu bunica o stiu sigur!

AlinB 16.06.2011 15:16:24

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 368824)
Pe ce scrieri te bazezi , cand faci astfel de afirmatii ? Un link , o invatatura ortodoxa , un Sfant Parinte , ceva plauzibil !

Cum de unde, probabil se ocupa cu jumulit naivii care cred in asa ceva.

AlinB 16.06.2011 15:17:11

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 368842)
E cum zice el, Cristi, asa a inceput bunica mea sa tina post negru vinerea, ca era in pericol de moarte din cauza acestui mercur care ii fusese pus in mancare de o persoana "binevoitoare" din familie. Numai cu postul negru si cu rugaciunea a scapat!
In rest, am auzit si eu de la mai multe persoane, dar pe asta cu bunica o stiu sigur!

De unde stia ca i-a fost pus mercur in mancare si nu altceva?

Adriana-Simona 16.06.2011 17:29:24

Citat:

În prealabil postat de eni_cri (Post 207335)
raspundeti-mi pe eni_cri daca cunoasteti vreo persoana care descanta de argint viu.

Daca ai mancat/baut ceva si dupa ai inceput sa te simti rau, mergi repede la medic, ai nevoie de spalaturi stomacale si perfuzii.

Daca au inceput sa iti mearga toate rau si te si simti bolnava atunci mergi la un duhovnic bun, si fa tot efortul sa te spovedesti sincer, sa zici tot ce ai facut.

Nu te du la vrajitoare sau babe care ghicesc sau descanta, ca asa a facut si matusa prietenei mele cele mai bune. Ii mergea rau si se simtea tot obosita, si cineva i-o recomandat o tanti care descanta. Ea o mers, nu stiu ce i-o facut, ca la inceput s-o simtit bine, avea in casa de toate si dupa o vreme au inceput scandalurile la ea in casa, pana la urma a divortat, si a dat in depresie, iar acum e zam saraca. Si era o femeie asa buna....

Asa ca ai mare grija, eu am auzit ca toate supranaturalele (fie vrajiotoare, maici sau preoti cu cartea) defapt au pe necuratul.
De aia zic, mai bine cauti un duhovnic sau o manastire buna, sa mergi sa te spovedesti acolo si sa se roage pentru tine...stiu mult mai multe cazuri care s-au rezolvat asa si efectul e de durata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:37:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.