Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Miercuri pomana (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10662)

roman2010 10.09.2010 15:27:33

Miercuri pomana
 
Daca inmormantarea este miercuri la pomana se mananca de post ???

I.Calin 10.09.2010 15:32:50

Citat:

În prealabil postat de roman2010 (Post 287345)
Daca inmormantarea este miercuri la pomana se mananca de post ???

Ce legătură are pomana cu postul?
Da, se mânăncă de post.

Belphegor 10.09.2010 15:35:47

Daca inmormantarea cade miercurea si vinerea se da pomana de post,desigur.A fost si Sfanta Maria si din cate ai observat si tu, s-a dat dezlegare numai la peste ,ce sa mai zic de o inmormantare care nu cade in asemenea sarbatoare importanta.

roman2010 10.09.2010 19:21:27

pfffffff am fost la o inmormantare miercuri si a venit preotul a spus rugaciunea Tatal nostru dar pe mese nu era de post mancarea si am mancat

mirelat 11.09.2010 05:13:59

mai sunt si 'crestini' din astia care habar nu au ce trebuie sa puna pe masa, nici macar nu intreaba inainte sa se apuce de pregatiri si pun de fapt preotul intr-o postura ingrata cand vine sa dea binecuvantarea la masa. ce sa faca, sa le rastoarne si sa-i lase fara pomenire? cred ca atat i-ar trebui.

gabriela8 11.09.2010 20:33:47

Citat:

În prealabil postat de roman2010 (Post 287345)
Daca inmormantarea este miercuri la pomana se mananca de post ???

De regula inmormantarile nu se fac in zi de miercuri dar in anumite situatii daca se fac obligatoriu mancarea este de post altfel nu mai e pomana ci iti aduni pacate...

gabriela8 11.09.2010 20:36:49

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 287510)
mai sunt si 'crestini' din astia care habar nu au ce trebuie sa puna pe masa, nici macar nu intreaba inainte sa se apuce de pregatiri si pun de fapt preotul intr-o postura ingrata cand vine sa dea binecuvantarea la masa. ce sa faca, sa le rastoarne si sa-i lase fara pomenire? cred ca atat i-ar trebui.

Si totusi, preotul ar fi trebuit sa le spuna atunci macar, daca ei au fost inconstienti si nu s-au interesat!De prea multe ori se jeneaza preotul ca sa nu supere omul dar nu ar trebui sa se fereasca in a spune! Ce este da, da iar ce este nu, nu!

I.Calin 11.09.2010 21:38:31

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 287668)
Si totusi, preotul ar fi trebuit sa le spuna atunci macar, daca ei au fost inconstienti si nu s-au interesat!De prea multe ori se jeneaza preotul ca sa nu supere omul dar nu ar trebui sa se fereasca in a spune! Ce este da, da iar ce este nu, nu!

Aveți dreptate, dar...

Dacă veți urmări topicurile acestui forum, veți constata atitudinea unor creștini ortodocși vis-a-vis de unele canoane și reguli bisericești. Nu sunt dintre cele mai onorabile. Preoții sunt judecați cu multă asprime, chiar și când e vorba de menținerea creștinismului în viață printre atâtea ideologii religioase străine.

Ce-ar fi să spună popa: fraților, nu mâncați "de dulce" că e miercuri și e post. Știți ce vor răspunde unii "ortodocși" (și poate cei mai mulți)? Eu o aud toată ziua: "nu e păcat ce bagi în gură, e păcat ce scoți pe gură". Ș-apoi e pomană că doar n-oi posti acum când vine atâta lume și trebuie să fac pregătiri, fiindcă, zic eu, uneori pomana e asimilată "chefului" (bairamului). Ehei, luptă-te cu asta! Eu, în schimb, am o replică: dacă nu ești atent la ce bagi în gură, nu vei fi atent nici la ce scoți pe stimabila gură, de la care ni se cam trag 90% din păcate! Inclusiv, revolta și protestul față de canoanele creștine pe care, dintr-o suficiență arogantă sau ignoranță involuntară (și poate că nu de rea credință), le combați.

Și un exemplu concludent de pe acest forum: zaharia_2009 care nu face altceva decât să prezinte adevărata spiritualitate ortodoxă, citiți numai câte acuzații nefondate își atrage și câți sunt de partea sa. Puțini, chiar foarte puțini...


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:44:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.