Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Maslul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5023)
-   -   Acatist (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6685)

thefaith 12.07.2009 20:20:39

Acatist
 
Nu am gasit alt loc unde sa postez aceasta intrebare. Poate la TAINE era mai indicat.

Constat ca ortodoxia duce o mare lipsa de catehism. Practic nu exista "manual de utilizare"- parca ar fi ceva tinut sub cheie, si cunoscut doar de unii, si spus in mare toina pe la colturi.

Intrebarile sunt:
Ce este ACATISTUL? Ce se scrie in el? Cum? In ce formulare? Daca nu esti botezat la ortodocsi, poti lasa acatist? Am intrebat la Biserica Sf. Anton. Habar nu au. Totul e "dupa ureche"..chiar au spus ca daca NU esti botezat, nu poti lasa acea fitzuica. Cine poate sa lamureasca?

strajeru 12.07.2009 21:57:50

Despre acatiste
 
[SIZE=2]Acatistele sunt rugaciuni prin care cerem mai ales mijlocirea Sfintilor pe langa Dumnezeu, spre a ne ajuta sau a ne izbavi la vreme de nevoie si de necaz. Ele nu fac parte din randuiala celor sapte Laude si nici din celelalte slujbe ale sarbatorilor de peste an, ci se citesc la orice vreme, in afara ceasurilor de slujba ale Bisericii, la cererea credinciosilor si pentru feluritele lor nevoi. Se numesc acatiste (in greceste ahatistos), pentru ca in timpul lor nu stam jos in strane, ci in picioare sau in genunchi in fata icoanei sfantului spre care ne indreptam rugaciunile noastre. [/SIZE]


[SIZE=2]Acatistele sunt alcatuite din mai multe cantari de lauda si de rugaciune catre Mantuitorul, Sfanta Fecioara sau alti Sfinti. Aceste cantari poarta numele de condace si icoase. Fiecare icos se termina cu Bucura-te, mireasa, pururea fecioara (sau Bucura-te, sfinte… etc) si fiecare condac se termina cu Aliluia pe care il repeta strana. [/SIZE]


[SIZE=2]Cel mai vechi si mai insemnat si mai mult folosit dintre acatiste este Acatistul Maicii Domnului, sau al Bunei-Vestiri, compus din 25 de cantari de lauda catre Sfanta Fecioara. A fost alcatuit de Patriarhul Serghie al Constantinopolului (+386). Se citeste mai ales la Utrenia din Sambata a cincea a Postului Mare, adica la denia de Vineri seara. Randuiala lui o aflam in Ceaslov. Tot acolo mai aflam si alte acatiste, ca Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos si Acatistul Sfantului Nicolae. In Ceaslovul cel Mare si Acatistier se gasesc si alte acatiste pentru sarbatori mari si pentru sfintii cei mai insemnati, ca de pilda: Acatistul Sfintei Cruci, Acatistul Adormirii Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul, Acatistul Sfintilor Apostoli, Acatistul Sfantului Gheorghe, Acatistul Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava s.a. In timp mai apropiat s-au alcatuit, dupa modelul acatistelor vechi, acatiste pentru mai toti sfintii, care sunt patroni sau hramuri de biserici, sau ale caror sfinte moaste le avem in tara, ca de pilda: Acatistul Sfintilor Ioachim si Ana, Acatistul Cuvioasei Maicii noastre Parascheva, Acatistul Sfintei Filofteia, Acatistul Sf. Pantelimon, Acatistul Sfintilor Trei Ierarhi, Acatistul Prea Cuviosului Parintelui nostru Dimitrie cel Mare din Basarabi, Acatistul Sf. Ierarh Calinic de la Cernica, al Sfantului Iosif de la Partos, al Sfintilor Marturisitori Visarion si Sofronie si al Mucenicului Oprea, al Sfintilor lerarhi lorest si Sava s.a[/SIZE]

zaharia_2009 12.07.2009 22:34:33

Iti dau o alta explicatie ,asemanatoare cu a fratelui strajeru : cuvintul ACATIST are in acceptiunea populara 2 sensuri :
- slujba bisericeasca cu scopul de lauda,de slavire si de cerere catre un sfint
- pomelnic,reprezentind o bucata de hirtie pe care se trec nume de botez numai a crestinilor ortodoxi vii si adormiti,botezati,cu viata in curs de imbunatatire(care macar se spovedesc periodic;pe cei ce nu fac nici macar atit nu se pomenesc decit la Psaltire)care se da preotului la altar pt. pomenire in timpul slujbei acatist.Pe aceasta hirtie spuneam ca se trec doar nume,deoarece stie Dumnezeu nevoile noastre si ca atare nu ne apucam sa le insiram noi in dreptul fiecarui nume.Atentie la ,,acatistele negre" adica nici o data nu vom trece intr-un asemenea pomelnic vreo cerere cu caracter negativ pt. pierderea vreunui dusman ci vom trece si numele dusmanilor alaturi de ale noastre rugindu-ne astfel pt. iertarea lor si reipacarea frateasca cu noi.

thefaith 12.07.2009 23:10:13

Multumesc pentru ambele lamuriri date.
Raman totusi cateva nelamuriri:
1. Daca nu esti botezat la ortodocsi, nu poti lasa Acatist(e), si de ce?
2. Cineva mi-a recomandat sa dau aceste acatiste pentru a imi gasi o persoana pe sufletul meu. E bine? Ajuta?
Pe acea foaie, ar trebui trecut - in cazul in care esti botezat- doar numele tau si nimic altceva? Am vazut la Biserica, ca lumea scrie mult pe ele, dar nu te lamureste nimeni. Si nu poti sa intrebi:ce scrii acolo, atata?
Scuze, sunt intrebari elementare.

LapetiteMoc 12.07.2009 23:15:55

simplu - numele de botez
 
Citat:

În prealabil postat de thefaith (Post 152552)
Multumesc pentru ambele lamuriri date.
Raman totusi cateva nelamuriri:
1. Daca nu esti botezat la ortodocsi, nu poti lasa Acatist(e), si de ce?
2. Cineva mi-a recomandat sa dau aceste acatiste pentru a imi gasi o persoana pe sufletul meu. E bine? Ajuta?
Pe acea foaie, ar trebui trecut - in cazul in care esti botezat- doar numele tau si nimic altceva? Am vazut la Biserica, ca lumea scrie mult pe ele, dar nu te lamureste nimeni. Si nu poti sa intrebi:ce scrii acolo, atata?
Scuze, sunt intrebari elementare.

Cand lasam pomelnice pentru tainele Sfantului Maslu, treceam in dreptul numelor si boala de care suferea fiecare. Parintele duhovnic, recunoscandu-mi grafia, mi-a spus intr-o zi sa nu mai trec boala fiecaruia, ca doar ma adresez Celui Atoatestiutor, si Domnul stie mai bine ce nevointa are fiecare!
Important este ca acele nume sa le trec in pomelnic nu durere in suflet pentru suferinta lor.

Asa incat am inteles ca nu mult se scrie, ci cat este necesar, simplu!
Doamne ajuta!

zaharia_2009 12.07.2009 23:36:50

Daca persoana pe suflet inseamna o sotie este ceva dar daca este vorba de prietena(orice fel de ,,prietenie")este altceva.Pt. gasirea unei fete in vederea casatoriei se poate da pomelnice la diverse slujbe dar in primul rind este nevoie de duhovnic care sa-ti ,,conduca" nevointa.Este un lucru mai complicat ,stiut de el si fara a avea o reteta precisa si aplicabila general.Deci mai intii de toate duhovnicul,spovedania si apoi afli ce mai ai de facut.
Nu poti lasa nici un pomelnic intr-o biserica ortodoxa atita timp cit nu esti botezat ortodox deoarece actul de botez este cel prin care intrii in biser. ortodoxa facind apoi parte din ea pina la moarte,daca nu cumva pe parcurs nu te lepezi de ea.Pe scurt: nu esti botezat,nu faci parte din biserica si atunci nu esti primit acolo unde nu este locul tau.Restul a explicat bine sora lapetiteMoc

thefaith 12.07.2009 23:49:57

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 152569)
Pe scurt: nu esti botezat,nu faci parte din biserica si atunci nu esti primit acolo unde nu este locul tau.

Interesant:
In acest mod nu veti mai putea primii niciodata noi membrii.
Veti inchide portile celor noi veniti. E Biblic?
Locul fiecarui este acolo unde a fost botezat? Eu credeam ca locul fiecaruia este acolo unde simte ca exista cresinta, nu fatarnicie preoteasca. De care vad ca ne lovim mereu.

strajeru 13.07.2009 00:04:15

Citat:

În prealabil postat de thefaith (Post 152552)
Multumesc pentru ambele lamuriri date.
Raman totusi cateva nelamuriri:
1. Daca nu esti botezat la ortodocsi, nu poti lasa Acatist(e), si de ce?
2. Cineva mi-a recomandat sa dau aceste acatiste pentru a imi gasi o persoana pe sufletul meu. E bine? Ajuta?
Pe acea foaie, ar trebui trecut - in cazul in care esti botezat- doar numele tau si nimic altceva? Am vazut la Biserica, ca lumea scrie mult pe ele, dar nu te lamureste nimeni. Si nu poti sa intrebi:ce scrii acolo, atata?
Scuze, sunt intrebari elementare.

1.Daca nu esti botezat la ortodocsi nu poti lasa acatist/pomelnic deoarece acela se citeste in cadrul unei sfinte taine(maslu,liturghie),iar la Sfanta Liturghie un necredicios dupa ce se citeste ectenia celor chemati,trebuie sa iasa afara.La Sfanta Liturghie se scot particele pt cei care se pomenesc,si nu se pot pomeni eretici,desfranati,etc.
Botezul ortodox ca si mirungerea de altfel aduc Duhul Sfant in cel ce se boteaza si arme pt. lupta cu patimile si obtinerea mantuirii.
2.ajunge doar numele mic sa-l scrii,al tau si al celor pe care vrei sa-i pomenesti,cu conditia sa fie ortodocsi.
Sa-ti dau un exemplu:
Daca lasi un pomelnic la manastire pt ceva ,ai mult timp(3,6,9 luni,1an),trebuie sa scrii unul pt vii(aici poti sa scrii si ce nevoi are),si unul pt adormiti:

vii:
1.Maria(casatorie,iertarea pacatelor,mantuire)
2.Andrei(ajutor la examen,sanatate,mantuire)
etc etc etc

adormiti:
1.Mihai
2.Alina
etc etc,fara sa mai scrii nimic in dreptul lor.
In cazul in care lasi la o Biserica de mir,imparti foaia in jumatate pe verticala,faci 2 coloane,la stanga scrii viii fara sa mai mentionezi nevoile,iar la dreapta adormitii.
Acest pomelnic se duce la altar pe usa din stanga,cu o luminare aprinsa,o prescura,si un ban(1 ron sau cat vrei tu sa dai ).Vezi sa nu dai pomelnicul dupa inceperea Sfintei Liturghii,ci ar fi mai ok sa-l dai in timpul utreniei(una din cele 7 laude) slujba care precede Liturghia(asta la bisericile de mir,de regula).
Ca vrei tu s-o iei pe cutaritza sau pe cutaritza de nevasta,e alta treaba,pt asta te rogi personal acasa,sau la biserica.Eventual o pui si pe fata pe pomelnic si mentionezi in dreptul ei casatorie.
Ca rugaciuni personale pt.casatorie iti recomand dupa spusele Par.Cleopa: Acatistul Sfantului Nicoale (40 de ori)si Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului(40 de ori),nu trebuie sa le citesti obligatoriu doar unul pe zi din fiecare,ci poti citi mai multe,insa nu mai putzin de unul pe zi din fiecare.la aceste acatiste citite acasa mai adaugi si zile de post(vinerea si miercurea oricum sunt obligatorii,insa mai poti tine si lunea),metanii sau inchinaciuni,fapte bune(milostenie)si daca nu exista niciun impediment,Dumnezeu te va ajuta sa te casatoresti cu respectiva.
Trebuie sa ai si un duhovnic(preot la care te spovedesti si daca iti permite dupa spovedanie sa te si impartasesti),cu care sa te sfatuiesti permanent,si lui sa-i spui chiar si cele mai ascunse ganduri ale inimii tale,iar acesta luminat de Dumnezeu,iti va da solutia optima pt toate problemele tale.
Deci: spor la rugaciune :)

strajeru 13.07.2009 00:08:00

Citat:

În prealabil postat de thefaith (Post 152573)
Interesant:
In acest mod nu veti mai putea primii niciodata noi membrii.
Veti inchide portile celor noi veniti. E Biblic?
Locul fiecarui este acolo unde a fost botezat? Eu credeam ca locul fiecaruia este acolo unde simte ca exista cresinta, nu fatarnicie preoteasca. De care vad ca ne lovim mereu.

Nu cred ca ai inteles ce a spus Zaharia.
Nu a spus ca Ortodoxia nu primeste noi membrii ci doar faptul ca atat timp cat nu esti botezat ortodox nu poti sa dai pomelnic.Dupa ce te vei boteza,sigur ca vei putea sa dai.

zaharia_2009 13.07.2009 00:22:29

Frate thefaith, tu ce vrei defapt? Iti cauti raspuns la intrebarile tale sau vrei sa facem un pic de polemica?Te intereseaza problema ta sau cum se poate umple biserica de ,,adepti".Daca esti cu gind bun,cu inima curata,sincer,discutam frateste,daca nu sa sti ca ma pierzi de ,,conversabil"Sa sti ca in biserica nu este ca la vechii romani: ,,patria ubi bene"(patria este acolo unde este bine).Existenta bisericii este normata de legi(sfintele canoane)carora evident trebuie sa ne supunem .Oarecum asemanator bisericii este si societatea civila unde avem tot norme de vietuire numite legi,pe care daca nu le respectam sti ca suntem sanctionati.Pe societate nu o intereseaza din ce motive nu respecti legea ci sa te sanctioneze spre indreptare.Daca suntem plini de dragoste pt. D.zeu(care D.zeu te intereseaza cu adevarat?)atunci trebuie sa facem cuvintul Lui ,sa-i respectem legile altfel suntem sanctionati pina la excluderea din biserica(fereasca D.zeu).Ramine sa te cercetezi si sa vezi ce vrei cu adevarat ca sa sti ce ai de facut,ca uite sfaturi corecte ai de peste tot !


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:17:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.