Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Putin despre limba Ebraica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7008)

Evreulcelales 26.08.2009 15:09:07

Putin despre limba Ebraica
 
Limba ebraica care se vorbeste azi in Israel este un fenomen unic in lume deoarece a fost de fapt o limba moarta. Se facea uz de ea numai in rugaciuni antice care fiecare comunitate o pronunta altfel. Limba ebraica a fost reinviata dupa 2000 de ani cu scopul sa uneasca evreii din toata lumea intr`un stat a lor,Israel.Asta ,multumita a unui patriot evreu inainte cu cam 120 de ani. http://wapedia.mobi/ro/Eliezer_Ben-Yehuda.
Cine este interesat si mai mult despre limba ebraica,poate gasi la http://wapedia.mobi/ro/Limba_ebraic%C4%83

Evreu pe ebraica se cheama IVRI si ebraica se numeste IVRIT. Evreu este o stalcire a cuvantului IVRI si ebraica la fel. IVRI se poate chema si IEHUDI =care face parte din tribul Iehuda,cel mai mare si important trib a istoricul popor evreu.

In ebraica,vocalele se insemneaza cu puncte anumite si liniute scrise sub litere cu o exceptie in care se scriu vocale si pe litere.Ebraica traditionala se scrie asa insa ebraica moderna se scrie fara vocale. Se pare straniu insa va asigur ca oamenii se obisnuiesc la asta fara greutate.
Ganditi-va ca in limba Tailanda se scriu cuvintele in continuare,fara opriri intre cuvinte. Si ei s`au obisnuit la asta.Adevarat ca uneori nu poti intelege sensul scrisului fara sa citesti restul ca uneori se scrie acelas cuvant la fel si numai vocalele care nu se scriu fac diferenta asa ca de exemplu sefer=carte sau frizer sau a numarat.

In ebraica majoritatea cuvintelor au un inteles mai profund decat in multe alte limbi. Caine se cheama chelev care se compune din "ca unul aproape de inima" saumai scurt,adevarat prieten.
Pisica se numeste hatul care se compune "ca una care ia/fura/rapeste".
Sunt multe exemple ca astea.Uneori un cuvant este radacina a o multime altele. Adam=om,adama=pamant,dam=sange ,adom=rosu (culoare),adamdam=rosiatic,dom=tacere/liniste, am=popor

Sper ca ati primit o prima impresie.

hmiron 26.08.2009 15:12:14

Foarte interesant. Poti sa dai niste detalii despre alfabet?

sia 26.08.2009 16:04:13

Bine ai revenit , scrabble . :6:

hmiron 26.08.2009 17:10:42

M-am documentat nitel si am aflat ca limba ebraica face parte, alaturi de araba, din grupul limbilor semitice. Ar fi trebuit sa-mi dau seama, avand in vedere ca directia de scriere a limbii si pozitionarea geo-politica a Israelului.

Alfabetul are 22 de litere, care sunt de fapt consoane. In ebraica moderna, vocalele se obtin in scris prin pozitionarea unor diacritice sub consoane (inteleg ca acelasi lucru se poate intampla si in araba).

O particularitate care mi-a atras atentia este ca substantivul are trei numere: singular, plural si dual.

Stiu ca e un pic ciudat, dar ma uitam zilele astea la gramatica limbii suedeze si am aflat ca a avut candva trei genuri, ca romana, dar masculinul si femininul s-au contopit intr-un singur gen; acest gen hibrid si genul neutru sunt singurele care au mai ramas azi in limba suedeza si e destul de greu pentru un vorbitor de limba romana sa inteleaga conceptul de doua genuri "neutre". Ma gandesc ca si in ebraica este la fel in privinta celui de-al treilea numar al substantivului.

Limbile straine sunt fascinante :)

Mersi sia pentru urare.

Fani71 26.08.2009 17:51:36

Citat:

În prealabil postat de hmiron (Post 162385)
M-am documentat nitel si am aflat ca limba ebraica face parte, alaturi de araba, din grupul limbilor semitice. Ar fi trebuit sa-mi dau seama, avand in vedere ca directia de scriere a limbii si pozitionarea geo-politica a Israelului.

Alfabetul are 22 de litere, care sunt de fapt consoane. In ebraica moderna, vocalele se obtin in scris prin pozitionarea unor diacritice sub consoane (inteleg ca acelasi lucru se poate intampla si in araba).

O particularitate care mi-a atras atentia este ca substantivul are trei numere: singular, plural si dual.

Stiu ca e un pic ciudat, dar ma uitam zilele astea la gramatica limbii suedeze si am aflat ca a avut candva trei genuri, ca romana, dar masculinul si femininul s-au contopit intr-un singur gen; acest gen hibrid si genul neutru sunt singurele care au mai ramas azi in limba suedeza si e destul de greu pentru un vorbitor de limba romana sa inteleaga conceptul de doua genuri "neutre". Ma gandesc ca si in ebraica este la fel in privinta celui de-al treilea numar al substantivului.

Limbile straine sunt fascinante :)

Mersi sia pentru urare.

Si eu ma bucur ca ai revenit.
Da, chiar fascinante! Sa stii ca sunt multe limbi care au dual, si chiar trial. Sunt in general limbi mai putin cunoscute si raspandite. In ebraica daca nu ma insel dualul nu mai este 'productiv', adica este un relict, mai degraba.

Florin-Ionut 26.08.2009 20:05:43

"Tohu vabohu!"

Nu stiu nimic despre ebraica in afara de faptul ca suna bine. Imi place cum se aude, pur si simplu, la fel cum imi place sa ascult rusa, japoneza, hindusa desi nu le inteleg. Cred ca si romana mi-ar placea cum suna daca nu as fi roman...

sia 27.08.2009 01:48:52

pentru D-ul Evreulcelales sau ptr cine stie
 
Foarte interesant , mai auzisem de acest dual in limba greaca ..dar revenind la ebraica ...Inteleg ca forma duala a substantivelor in ebraica se refera strict la doua lucruri, sau doua persoane/fiinte.

sing -un caine ..( chelev )

dual- doi caini ..( :108::108: )

plural-de la doi caini in sus ( nu ma lasa adminul sa pun trei !:108::108: + 1.. )

Daca pana acum am inteles bine nr substantivelor , as dori sa ma lamuriti daca Elohim este la plural ?
ptr ca nu stiu daca stiu bine , dar acel him ar desemna pluralul .
Ptr crestini Dumnezeu este UNUL reprezentand contopirea / unitatea dintre Tatal , Fiul si Duhul Sfant .
Ptr Evrei Dumnezeu este tot UNUL dar nerecunoscandu-L pe Domnul Iisus fiul Lui Dumnezeu ..ramane ca ei cred in Tatal si Duhul Sfant ? Asta ar insemna ca Elohim reprezinta doua persoane desi apare acel him ? sau pe scurt cum traduceti d-voastra Elohim ?
Multumesc anticipat .

hmiron 27.08.2009 10:32:13

Elohim este strict vorbind la plural, insa in VT reiese din context ca uneori e la plural, alteori la singular.

Evreulcelales 27.08.2009 13:07:36

Hai sa mergem mai departe.
 
La sfarsitul replicei voi incerca sa raspund la intrebari.
Acuma voi scrie putin despre numele ebraice care cum este de asteptat,azi, cam o jumatate din ele sunt nume "moderne" si alta jumatate din Tora.
Pentru inceput, cum nu, sa incep cu IEHOSHUA pe care voi il chemati Iisus.Traducerea numelui este,cum nu, MANTUITORUL. Si azise da numele ista la noi nascuti in Israel insa fara nici o legatura cu Mantuitorul crestinilor. Moshe=cel care a fost scos din apa. Iacov=cel care a venit (nascut) pe urma...(lui Esav), Shlomo=Omul pacii (shalom=pace) Iosef=cel care s-a adougat (Iosef a fost cel mai mic dintre frati) Hana=una din mamele poporului evreu. (In lume s-a raspandit numele ca Ana). Rahel= la fel. Shoshana=trandafir in ebraica,in lume Suzanna.
Dan,Beniamin (Ben),Efraim,Ruven (Rubin), Iehuda (Iuda) ,o parte din numele triburilor evreilor.
Cer scuze ca nu am scris inca cateva mii de alte nume. Am vrut numai sa dau ideia.

Acuma despre intrebarile voastre: In ebraica se scrie de la stanga la dreapta.
In limba ebraica este: ani=eu,ata=tu,at=tu(femenina),anahnu=noi ,atem=voi,aten=voi (femenine),hem= ei,hen= ele.
Alte curizitati,in limba ebraica cateva litere se scriualtfel daca se scriu la sfarsitul cuvantului. in ebraica nu exista ca un cuvant sa inceapa cu "F". (In araba nu exista litera "V")
Cine este interesat de inca informatii, recomand situl
http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_ebraic%C4%83
ca este mult mai bun decat mine la explicatii.

Sa nu uit: in ebraica sunt cateva nume care exista numai la singular sau numai la plural. Shemes=soare nu are de fapt plural.
Maim=apa exista numai la plural ca si Shamaim=cer. Elohim nu este deloc la plural ci este o forma de respect ca si cum se zice la cineva dumneavoastra. In ebraica o forma de respect este a face uz de plural.De fapt ca si in romaneste deoarece
dumneavoastra se poate zice si dumneata. In tot cazul,in Tora este scris Elohim numai pana ce se primesc tablele celor 10 porunci .Una din porunci cere a nu se face uz ne onorat de numele lui Elohim asa ca in continuare numele Lui este Yahveh sau simplu "h" ca un nume de cod .

Evreulcelales 27.08.2009 13:25:07

Sa sti ca de la concetatenii mei
 
Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 162415)
"Tohu vabohu!"

Nu stiu nimic despre ebraica in afara de faptul ca suna bine. Imi place cum se aude, pur si simplu, la fel cum imi place sa ascult rusa, japoneza, hindusa desi nu le inteleg. Cred ca si romana mi-ar placea cum suna daca nu as fi roman...

care multi din ei vorbesc limbi straine,ei claseaza limba romana ca o limba melodica si frumoasa dar dupa italiana si spaniola.
Tocmai nu de mult am vorbit ca prieteni de asta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:54:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.