Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Nasi de botez, intrebare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4996)

cv 24.11.2008 20:43:07

Nasi de botez, intrebare
 
Buna ziua,

Am unele nedumeri legate de nasii de botez.
Noi fiind ortodocsi, putem boteza un copil catolic?
Acesta prietena f. buna a noastra locuieste in Italia (sot italian), si va avea un copil care va fi botezat catolic. Ea insista sa fim noi nasii desi suntem ortodocsi, ea considerand ca nu este nici o problema. Daca biserica catolica accepta aceasta, care este pozitia bisericii ortodoxe?
Comitem noi ca nasi un pacat fata de biserica ortodoxa prin aceasta , sau care ar fi problemele?

Mai mult, aceasta prietena a noastra este nasa copilului nostru (botezat demult inainte de a se muta in Italia). Am inteles ca si asta ar fi o problema ca nu poti boteza copilul nasei ? Este adevarat ?

Multumesc mult, o zi buna!

costel 24.11.2008 21:31:53

Vedeti dumneavoastra, problema nasitului nu mai este inteleasa cum trebuie. Pierdem din vedere ca devenim parinti spirituali. Sunt chemat sa botez pe cineva la catolici, desi eu sunt ortodox. Il voi putea creste eu in spiritul catolic? Bineinteles ca nu, de vreme ce sunt ortodox. E ca si cum mi se cere sa-l invat pe un chinez cat mai multe cuvinte in limba sa, in conditiile in care eu nu stiu sa vorbesc decat romaneste.

ory 25.11.2008 17:53:27

Chiar,ce tampenie,sa ma duc sa botez la catolici!
Dar,pana la urma ce rol are acest botez?Botezul reprezinta un act spiritual,si ca atare este savarsit intr-un scop de indrumare spirituala,nu asa ca sa ne inrudim noi cu persoanele preferentiale.
Mi se pare logic,ca si ortodoxi,fie si nepracticanti,sa ne dam seama ca nu se poate sa reprezentam un copil spre botezare de alta confesiune,in primul rand nu cred ca intelegi considerentele celeilalte confesiuni,dar calitatea de nas a acesteia?!
Un botez presupune multa implicare fizica,spirituala,nu doar un proces de aducere in randul lumii a unu prunc.Daca asculti cu atentie slujba botezului,si nu te gandesti numai la petrecerea de cu seara ce se da in cinstea acestuia,iti dai seama de importanta botezului.
Daca este sa ne luam dupa ecumenism,bisericile practic se pretind surori,dar tot nu se amesteca nasia botezului sau a cununiei in acest sens.
Deci,categoric,NU SE POATE!

georgeval 26.11.2008 11:56:54

Citat:

Īn prealabil postat de cv (Post 101999)
Buna ziua,

Am unele nedumeri legate de nasii de botez.
Noi fiind ortodocsi, putem boteza un copil catolic?
Acesta prietena f. buna a noastra locuieste in Italia (sot italian), si va avea un copil care va fi botezat catolic. Ea insista sa fim noi nasii desi suntem ortodocsi, ea considerand ca nu este nici o problema. Daca biserica catolica accepta aceasta, care este pozitia bisericii ortodoxe?
Comitem noi ca nasi un pacat fata de biserica ortodoxa prin aceasta , sau care ar fi problemele?

Mai mult, aceasta prietena a noastra este nasa copilului nostru (botezat demult inainte de a se muta in Italia). Am inteles ca si asta ar fi o problema ca nu poti boteza copilul nasei ? Este adevarat ?

Multumesc mult, o zi buna!

Nasul devine parinte spiritual. El rosteste Crezul in numele finului. Nasul are datoria de al creste spiritual sau duhovniceste in dreapta credinta marturisita.
Iata cateva prescriptii ale Dreptului bisericesc:"Este interzis sa fie nasi cei nebotezati, cei eretici sau cei de alte confesiuni sau credinte religioase, pentru ca ei (nasii) trebuie sa prezinte garantia atat ca marturisesc, la botezul finului lor, dreapta credinta, cat si ca ii vor da indrumarea si sprijinul necesar de a creste si de a se forma in aceasta credinta" (Dreptul Canonic Ortodox-Arhid,prof.dr.Ioan N. Floca)

danyel 02.12.2008 18:43:44

O intrebaare tot referitoare la nasi desi nu tine de subiectul topicului, dar, avand in vedere ca nasii trebuie sa te creasca in spiritul crestin si sa te educe in dragostea lui Hristos (sa fim seriosi, voi credeti ca se intampla acest lucru?) de ce nu ar putea fi nasi chiar parintii copilului? deoarece parintii il cresc pe copil si il educa
Cati nasi credeti ca merg sa le vorbeasca finilor lor despre Iisus Hristos, despre Jertfa de pe Golgota, despre rugaciune, spovedanie etc??

Mie nu mi se pare prea in regula aceasta traditie, de unde provine? de ce parintii nu pot fi ei insisi nasii copiilor lor, sa marturiseasca ei pt coplil pt ca ei il cresc, n-o sa vina nasa in fiecare sap[tamana sa ii spuna copilului despre Dumnezeu, ori nasii astia sunt parinti spirituali doar asa cu numele? cat credeti ca cresc ei spiritual pe cei ce i-au botezat?

georgeval 03.12.2008 00:06:06

Citat:

Īn prealabil postat de danyel (Post 103092)
O intrebaare tot referitoare la nasi desi nu tine de subiectul topicului, dar, avand in vedere ca nasii trebuie sa te creasca in spiritul crestin si sa te educe in dragostea lui Hristos (sa fim seriosi, voi credeti ca se intampla acest lucru?) de ce nu ar putea fi nasi chiar parintii copilului? deoarece parintii il cresc pe copil si il educa
Cati nasi credeti ca merg sa le vorbeasca finilor lor despre Iisus Hristos, despre Jertfa de pe Golgota, despre rugaciune, spovedanie etc??

Mie nu mi se pare prea in regula aceasta traditie, de unde provine? de ce parintii nu pot fi ei insisi nasii copiilor lor, sa marturiseasca ei pt coplil pt ca ei il cresc, n-o sa vina nasa in fiecare sap[tamana sa ii spuna copilului despre Dumnezeu, ori nasii astia sunt parinti spirituali doar asa cu numele? cat credeti ca cresc ei spiritual pe cei ce i-au botezat?

Parintii nu reusesc sa fie impartiali. Din pacate in continuare sunt partinitori fata de copiii lor. Spre exemplui, pentru noua familie intemeiata care parinti ar fi potriviti ca nasi (ai mirelui sau ai miresei)?
Nasii trebuie sa fie impartiali ca si duhovnicul, nu sunt partinitori. Cat despre constatarea ta, nu trebuie sa generalizam, poate ca asa este, avem mai multe cazuri de nasi doar cu numele, insa nu este un argument de a renunta la tradia Bisercii.

Luly 03.12.2008 00:53:12

Citat:

Īn prealabil postat de cv (Post 101999)
Buna ziua,

Am unele nedumeri legate de nasii de botez.
Noi fiind ortodocsi, putem boteza un copil catolic?
Acesta prietena f. buna a noastra locuieste in Italia (sot italian), si va avea un copil care va fi botezat catolic. Ea insista sa fim noi nasii desi suntem ortodocsi, ea considerand ca nu este nici o problema. Daca biserica catolica accepta aceasta, care este pozitia bisericii ortodoxe?
Comitem noi ca nasi un pacat fata de biserica ortodoxa prin aceasta , sau care ar fi problemele?

Mai mult, aceasta prietena a noastra este nasa copilului nostru (botezat demult inainte de a se muta in Italia). Am inteles ca si asta ar fi o problema ca nu poti boteza copilul nasei ? Este adevarat ?

Multumesc mult, o zi buna!


In privinta acestui subiect cred ca Biserica Ortodoxa are niste reguli exacte ce trebuie respectate pt a fi un bun crestin ortodox ce doreste sa se mantuiasca. In momentul cand e vorba de a fi nasul de botez al unui copil asta inseamna ca trebuie sa participe la intreg ritualul religios de crestinare a copilului. In cazul de fata inseamna ca un ortodox sa participe la o slujba catolica, ceea ce este interzis prin canonul 9 Laodiceea care spune: "Celor ce sunt ai Bisericii nu le este ingaduit sa mearga la cimitirele, ori la cele ce se zic locuri mucenicesti ale oricaror eretici, pentru rugaciune ori pentru vindecare; si unii ca acestia, de vor fi credinciosi sa se excomunice pana la un timp anumit. Iar, pocaindu-se si marturisindu-se ca au gresit sa se primeasca."

In acelasi timp, tu fiind ortodox esti obligat ca la botezul catolic sa spui crezul catolic, ceea ce inseamna ca marturisesti ereziile credintei catolice. De asemenea este un lucru grav.


In privinta celeilalte probleme (botezul copilului nasei), nu exista nici un canon care sa interzica acest lucru.


Doamne ajuta!

Luly 03.12.2008 00:56:54

Canonul 33 Laodiceea interzice de asemenea slujirea cu ereticii:

Canonul 33 Laodiceea
"Nu se cuvine a se ruga impreuna cu ereticii sau cu schismaticii."

danyel 03.12.2008 19:25:18

Citat:

Īn prealabil postat de georgeval (Post 103126)
Parintii nu reusesc sa fie impartiali. Din pacate in continuare sunt partinitori fata de copiii lor. Spre exemplui, pentru noua familie intemeiata care parinti ar fi potriviti ca nasi (ai mirelui sau ai miresei)?
Nasii trebuie sa fie impartiali ca si duhovnicul, nu sunt partinitori. Cat despre constatarea ta, nu trebuie sa generalizam, poate ca asa este, avem mai multe cazuri de nasi doar cu numele, insa nu este un argument de a renunta la tradia Bisercii.


Nasii de casatorie da am inteles dar totusi nasii de botez ..ar fi mai practic sa fie parintii ar aduce mai multe roade, da daca asta e traditia..mergem cu ea


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:48:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.