Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Despre Biblia Ebraica si alte carti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6769)

Evreulcelales 25.07.2009 12:05:01

Despre Biblia Ebraica si alte carti
 
Gasesc de cuvinta a pune aci cu titlul informativ un site a lui Wikipedia care explica despre Biblia Ebraica. (Evreii nu o chema Vechiul Testament)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83

andreicozia 25.07.2009 19:41:20

Moshe, ai cumva vre-un link pentru intreaga traducere a VT DIRECT din ebraica?

Florin-Ionut 25.07.2009 22:04:10

Gasesti aici unul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=44

Evreulcelales 26.07.2009 18:22:07

I-mi pare rau dar
 
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 156363)
Moshe, ai cumva vre-un link pentru intreaga traducere a VT DIRECT din ebraica?

Cinstit, nu am avut niciodata nevoie de asa ceva. Trebuie sa intelegi ca shimbarile si omitirele fac parte din religia ta. Ca sa fiu mai explicit: Biblia se poate intelege in multe feluri si asta si evreii la fel.
Ebraica bibliei nu este 100 la 100 limba vorbita azi si daca mergi la pravalie si vorbesti in limba Bibliei, probabil ca nimeni nu te va intelege. Chestia asta este foarte comfortabila pentru toate religile ca asa pot traduce si intelege ce vor si nu ce este intentia.
Am mai scris ca la Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la preoti,calugari si calugarite care invata ebraica Biblica cu scopul sa studieze cartile si Biblia.
Ti-as propune sa te multumesti cu Biblia voastra. Daca nu, vino sa inveti ebraica....

valeria85 14.10.2009 15:07:48

Ati avea amabilitatea sa-mi raspundeti si mie la o intrebare?
 
Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 156445)
Cinstit, nu am avut niciodata nevoie de asa ceva. Trebuie sa intelegi ca shimbarile si omitirele fac parte din religia ta. Ca sa fiu mai explicit: Biblia se poate intelege in multe feluri si asta si evreii la fel.
Ebraica bibliei nu este 100 la 100 limba vorbita azi si daca mergi la pravalie si vorbesti in limba Bibliei, probabil ca nimeni nu te va intelege. Chestia asta este foarte comfortabila pentru toate religile ca asa pot traduce si intelege ce vor si nu ce este intentia.
Am mai scris ca la Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la preoti,calugari si calugarite care invata ebraica Biblica cu scopul sa studieze cartile si Biblia.
Ti-as propune sa te multumesti cu Biblia voastra. Daca nu, vino sa inveti ebraica....

Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?

andreicozia 14.10.2009 17:35:05

Citat:

În prealabil postat de valeria85 (Post 173494)
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?

Nu ai inteles ca ebraica de balta" este inteleasa numai de profesori universitari care au studiat-o?
Oricum Biblia lor fiind tradusa din Ebr Veche in Ebr Moderna, ea ramine cea mai fidela adevarului din carti ORICARE AR FI ACEL ADEVAR , placut sau NE-placut pentru noi crestinii..asta este!.

Ca urmare nu poti compara originalul cu interpretarile Bibliei din zeci de limbi traduse si RAS-traduse
Ebraica -->Latina--->Greaca---> Rusa--->si in sfirsit Romana...oare realizezi cite rastalmaciri au fost facute, "corecte" dpdv politic si teologic?

Evreulcelales 17.10.2009 16:02:30

Citat:

În prealabil postat de valeria85 (Post 173494)
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?

Stimate domn.Evreii religiosi sunt ghidati (cum scri dumneata ,indrumati cum pretind ei ) dupa VT din care ei vad indrumrea si prescrierea legilor Judaismului. Sunt 613 legi care evreii implinesc in Judaism,bineinteles ca este vorba de cei religiosi si nu laici.
Talmudul este o culegere de legi si explicarea lor. De exemplu, un capitol se refera la femei.Cand este voie si trebuie sa se culce cu barbatul deoarece asta este voie si trebuie ,numai in acele cateva zile "fertile" din luna.Cate zile dupa nastere are voie s.a.m.d.
In alt capitol am citit cum se rezolva asa o problema: Daca cineva iti transporta pe magarul lui ceva si in mijlocul drumului magarul moare, trebuie sa platesti transportul in intregime, partial sau deloc. Raspunsul explicat, plata partiala. Mai presus de orsice,nu ia in serios publicatile antisemite mincinoase despre ce este scris in Talmud. Poti gasi mai pe larg pe Wikipedia.

valeria85 17.10.2009 19:33:23

As preciza in primul rand ca sunt o doamna:5:...

In al doilea rand va multumesc pt raspunsul in privinta la VT si talmud.
Nu ma intereseaza ce scrie in el si ce se speculeaza... Eram doar curioasa sa stiu dupa care lege se ghideaza evreii si atat! Am tot respectul pentru oamenii de orice confesiune atat timp cat ei nu o ataca pe a mea.

Evreulcelales 18.10.2009 15:11:43

O mie de scuzeca am gresit,
 
Citat:

În prealabil postat de valeria85 (Post 174169)
As preciza in primul rand ca sunt o doamna:5:...

In al doilea rand va multumesc pt raspunsul in privinta la VT si talmud.
Nu ma intereseaza ce scrie in el si ce se speculeaza... Eram doar curioasa sa stiu dupa care lege se ghideaza evreii si atat! Am tot respectul pentru oamenii de orice confesiune atat timp cat ei nu o ataca pe a mea.

Te asigur ca am facut grsala fara nici o intentie.
Ca supliment la raspunsul meu: Daca poporul evreu continua sa existe si dupa 2000 de ani dupa ce a fost exilat de romani din tara lor, asta se datoreste traditiei religii judaice. VT si mai precis Tora-ua care este la baza credintei judaice se transcrie de mii de ani fara a se schimba nici macar o litera din ea, bineinteles dupa originalul ebraic.Asa ca credinta este stabila , ferma si nu sufera infiltrarea de curente a traditilor si religilor straine. Transcrisul textului de Tora este clar explicat in Talmud,pana la cele mai mici amanunte. Cam enervant,cam fanatic dar fara gresala , traditia asta este la baza supravietuirii religiei Judaice in lungul vremii.

Religia Judaica este o religie nu numai intelegatoare si rabdare spre alte religii ci este unica intre religile monoteiste care se opune la misionarism. Judaismul nu numai ca nu cauta persoane sa devina evrei ci greutatile care se fac la cine totus vrea sa devina evreu sunt asa de mari ca numai putin reusesc si asta dupa o perioada de ani.

Cristian_S 21.10.2009 00:04:50

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 174280)
Te asigur ca am facut grsala fara nici o intentie.
Ca supliment la raspunsul meu: Daca poporul evreu continua sa existe si dupa 2000 de ani dupa ce a fost exilat de romani din tara lor, asta se datoreste traditiei religii judaice. VT si mai precis Tora-ua care este la baza credintei judaice se transcrie de mii de ani fara a se schimba nici macar o litera din ea, bineinteles dupa originalul ebraic.Asa ca credinta este stabila , ferma si nu sufera infiltrarea de curente a traditilor si religilor straine. Transcrisul textului de Tora este clar explicat in Talmud,pana la cele mai mici amanunte. Cam enervant,cam fanatic dar fara gresala , traditia asta este la baza supravietuirii religiei Judaice in lungul vremii.

Religia Judaica este o religie nu numai intelegatoare si rabdare spre alte religii ci este unica intre religile monoteiste care se opune la misionarism. Judaismul nu numai ca nu cauta persoane sa devina evrei ci greutatile care se fac la cine totus vrea sa devina evreu sunt asa de mari ca numai putin reusesc si asta dupa o perioada de ani.

Care-i explicatia evreilor la exilul in care au fost trimisi de romani? De ce cred evreii ca a ingaduit Dumnezeu asta?


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:44:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.