Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Cele 7 laude - rugaciuni individuale (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15578)

valahu94 26.09.2012 20:57:34

Cele 7 laude - rugaciuni individuale
 
Doamne ajuta!

Sunt mirean si recent am primit binecuvantare pentru a putea face cateva dintre cele 7 laude ca rugaciuni individuale. Mi-am luat un Ceaslov si vroiam sa stiu daca pot sa citesc si ce spune preotul la slujbe, spre exemplu la Utrenie: "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat noua lumina!", sau citesc doar ce spune strana.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

cristiboss56 26.09.2012 21:05:19

Citat:

Īn prealabil postat de valahu94 (Post 472584)
Doamne ajuta!

Sunt mirean si recent am primit binecuvantare pentru a putea face cateva dintre cele 7 laude ca rugaciuni individuale. Mi-am luat un Ceaslov si vroiam sa stiu daca pot sa citesc si ce spune preotul la slujbe, spre exemplu la Utrenie: "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat noua lumina!", sau citesc doar ce spune strana.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Iertare , dar spui ca ai luat binecuvantare , deci cel mai indreptatit este cel ce ti-a dat sa-ti dea si raspunsul ! Apoi , draga Valahu , este la indemana oricarui mirean ca nu citeste ce rosteste Parintele , deci peste tot scrie clar : " de esti Parinte citesti . . . de nu . . . "Si cred ca tu insuti sti tot ce ti-am scris , caci est student la Teologie . . .
Doamne ajuta !

valahu94 26.09.2012 21:08:04

Citat:

Īn prealabil postat de cristiboss56 (Post 472585)
Iertare , dar spui ca ai luat binecuvantare , deci cel mai indreptatit este cel ce ti-a dat sa-ti dea si raspunsul ! Apoi , draga Valahu , este la indemana oricarui mirean ca nu citeste ce rosteste Parintele , deci peste tot scrie clar : " de esti Parinte citesti . . . de nu . . . "
Doamne ajuta !

Multumesc mult pentru raspuns. Uitasem sa-mi intreb duhovnicul despre asta... Iertati neatentia si Doamne ajuta!

cristiboss56 26.09.2012 21:10:10

Citat:

Īn prealabil postat de valahu94 (Post 472586)
Multumesc mult pentru raspuns. Uitasem sa-mi intreb duhovnicul despre asta... Iertati neatentia si Doamne ajuta!

Nu-i nici-un bai !
Doamne ajuta !:1:

antoniap 26.09.2012 22:22:57

Citat:

Īn prealabil postat de valahu94 (Post 472584)
Doamne ajuta!

Sunt mirean si recent am primit binecuvantare pentru a putea face cateva dintre cele 7 laude ca rugaciuni individuale. Mi-am luat un Ceaslov si vroiam sa stiu daca pot sa citesc si ce spune preotul la slujbe, spre exemplu la Utrenie: "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat noua lumina!", sau citesc doar ce spune strana.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Dumnezeu sa-ti ajute sa le citesti cu pace. Cred ca unde nu scrie ca rugaciunea trebuie spusa de preot, poti sa zici. Poate, ne ajuta niste teologi, totusi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:13:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.