Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Mirungerea(Ungerea cu Mir) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5018)
-   -   Cum se procedeaza? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8897)

kotom9 22.03.2010 15:14:16

Cum se procedeaza?
 
Salut.
Sunt nascut si botezat pe rit vechi. Acum vreau sa vin la ortodoxie si din cate am aflat trebuie doar sa ma miruiesc. Cum se procedeaza?
Va multumesc.

AlinB 22.03.2010 17:38:14

In principiu da, asa se procedeaza.

E un subiect delicat si complicat, nu o sa fie usor.

Cauta niste preoti cu care sa vorbesti, s-ar putea ca pararile sa difere destul de substantial..

cherub 22.03.2010 20:05:20

Mirungerea
 
Nu stiu ce anume intelegi tu sau ce vrei sa exprimi, mai exact, atunci cand afirmi: "trebuie doar sa ma miruiesc". Aceasta 'miruire' este diferita de cea normala pe care o stim noi si pe care de obicei o face orice preot la sfarsitul unei slujbe sau noi insine, acasa, in particular, cand ne insemnam fruntea, in forma de Cruce, cu mir/ulei sfintit. Intreaba un preot, ar fi cel mai bine.

Ar trebui sa primesti Mirungerea (ceea ce este o slujba asemanatoare cu Botezul, insa nu ti se mai face scufundarea in apa, ci doar ungerea cu Sf. si Marele Mir, in timp ce iti sunt citite unele rugaciuni specifice, ca si la Botez).

hanico 22.03.2010 20:08:11

Citat:

În prealabil postat de kotom9 (Post 226618)
Salut.
Sunt nascut si botezat pe rit vechi. Acum vreau sa vin la ortodoxie si din cate am aflat trebuie doar sa ma miruiesc. Cum se procedeaza?
Va multumesc.

Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?

cherub 22.03.2010 20:16:29

ortodocsii de rit vechi
 
Citat:

În prealabil postat de hanico (Post 226764)
Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?

Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc :17::39:

caliyo 22.03.2010 20:49:39

Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 226774)
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc :17::39:

Iar cei de rit vechi ii considera pe cei de pe stil nou rataciti...

hanico 22.03.2010 20:51:10

...?
 
Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 226774)
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc :17::39:

Ca sa fiu sincera nu stiu ce sa mai cred. Atunci inseamna ca si monahii de la Muntele Athos sunt rataciti? Caci daca nu ma insel si aceia tin dupa calendarul vechi (cu 13 zile in urma). Cine stie???

alinnasser2010 22.03.2010 21:00:25

Si la botez nu ai primit mirungerea?Ma indoiesc,daca a fost botez ortodox te-ai botezat ai primit si taina mirungerii,te-ai si impartasit.Daca intradevar nu ai sf taina a mirungerii facuta poti merge la o biserica si sa ii spui parintelui de acolo.
Mirungerea consta in ungerea cu Sf.Si marele Mir pe unele parti ale corpului rostind o rugaciune.

kotom9 23.03.2010 00:01:46

Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 226760)
Nu stiu ce anume intelegi tu sau ce vrei sa exprimi, mai exact, atunci cand afirmi: "trebuie doar sa ma miruiesc". Aceasta 'miruire' este diferita de cea normala pe care o stim noi si pe care de obicei o face orice preot la sfarsitul unei slujbe sau noi insine, acasa, in particular, cand ne insemnam fruntea, in forma de Cruce, cu mir/ulei sfintit. Intreaba un preot, ar fi cel mai bine.

Ar trebui sa primesti Mirungerea (ceea ce este o slujba asemanatoare cu Botezul, insa nu ti se mai face scufundarea in apa, ci doar ungerea cu Sf. si Marele Mir, in timp ce iti sunt citite unele rugaciuni specifice, ca si la Botez).

Da, Mirungerea, la ea ma refeream. Stiu care e direrenta dintre miruire si Mirungere, doar ca am facut o greseala din neatentie. Scuze.

Multumesc de raspuns.

kotom9 23.03.2010 00:03:58

Citat:

În prealabil postat de hanico (Post 226764)
Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?

Da, tot ortodox sunt. Voi faceti confuzie intre stil vechi si rit vechi aici. Mai bine ziceam ca sunt lipovean(rit vechi), s-ar intelege mai bine. Cat despre ratacire :( sau nu, nu pot decat sa va dau dreptate. Pe rit vechi se tine calendatul iulian pe langa alte dogme neschimbate de sute de ani dar care s-au amestecat cu rataciri si si-au pierdut din esenta.

Zburatorul 23.03.2010 00:15:33

Doamne ajuta!
 
Stai fara de grija,kotom9.Multi s-au nascut in dreapta credinta si au cazut apoi in ratacire,dar de vreme ce doresti sa faci tocmai contrariul,urmand intru totul invatatura bisericii drept slavitoare vei afla si pacea sufleteasca.Sa mergi la o biserica si vei afla acolo indrumarile necesare. Sa ne auzim cu bine!

cherub 23.03.2010 02:38:26

calugarii din Sf. Munte nu sunt rataciti
 
Citat:

În prealabil postat de hanico (Post 226798)
Ca sa fiu sincera nu stiu ce sa mai cred. Atunci inseamna ca si monahii de la Muntele Athos sunt rataciti? Caci daca nu ma insel si aceia tin dupa calendarul vechi (cu 13 zile in urma). Cine stie???

In cazul calugarilor din Sf. Munte Athos, este altceva... nu sunt rataciti!... Da, se cam creeaza confuzie din pricina calendarului, rezultand in faptul ca (unii dintre) ortodocsii de rit nou si vechi se considera unii pe altii 'rataciti' etc. :39: Din cate am mai auzit, unii dintre 'stilisti' ar fi format tot ca un fel de secte sau anumite grupari divizate de opinii diferite, si ar fi posibil ca unii dintre ei sa se cam fi abatut de la unele reguli ale Bisericii Ortodoxe, or cam fi 'luat-o pe aratura', sau ceva de genul, nu stiu sigur, ci doar 'imi dau cu presupusul' aci... :39: De fapt, cred ca mai importanta este respectarea dogmelor crestin-ortodoxe, originale, asa cum au fost lasate de Sf. Parinti prin sfintele canoane etc. Par. Ilie Cleopa, spre ex., spunea despre calendar ca nu este decat o metoda de masurare a timpului... prin asta, de asemenea, lasand a se intelege si faptul ca importantza respectarii dogmelor conteaza mai mult decat calendarul vechi sau nou, dar de asemenea incercand sa elimine si unele practici habotnice ale unora, de a acorda prea mare valoare calendarului, pana intr-atat incat a il considera ca avand vreun fel de sfintenie etc (fiindca tot par. Cleopa, continuand, spunea ceva de genul: 'Nu te inchini calendarului, nu zici 'sfinte calendarule ajuta-ma sau roaga-te pt. mine', asa ceva nu exista'...) :17::1:

kotom9 23.03.2010 15:07:47

am gasit randuiala
 
Am gasit randuiala la urmatorul link:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html

mirelat 24.03.2010 05:36:20

mai cauta sau intreba un preot ortodox roman
 
Citat:

În prealabil postat de kotom9 (Post 227127)
Am gasit randuiala la urmatorul link:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html

nu e ce-ti trebuie tie, ca tu nu esti protestant sau eretic, doar ca actualmente tii de o biserica necanonica. dar lipovenii sunt tot ortodocsi.

mishi55 24.03.2010 09:34:11

Doamne ajuta!
 
Citat:

În prealabil postat de kotom9 (Post 227127)
Am gasit randuiala la urmatorul link:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html

Cel mai bine ar fi sa te duci sa ceri sfatul unui preot, pentru ce ai de facut. Roaga-te si cere de la Dumnezeu sa gasesti un preot care sa te ajute sa vii la adevar. Vei gasi un preot care iti va deveni duhovnic si care te va ajuta. Aici, pe forum, fiecare vine cu o parere - si daca sunt si unii care spun ce stiu si chiar stiu ce spun (si bine fac!), mai sunt totusi si unii care isi dau cu parerea asa, ca sa se afle in treaba, si care nu prea au de-a face cu Ortodoxia, dar au ei parerile lor.
Asa ca, daca vrei sa nu te ratacesti, ia-o pe firul apei si cauta izvorul.
Pentru ca, daca iti doresti cu adevarat sa gasesti Adevarul, Dumnezeu nu te va lasa in ratacire! Roaga-te sincer, deschide-ti inima in rugaciune, si in mod sigur vei primi bun raspuns la rugaciune. Pentru ca El intotdeauna ne aude, si nu ne lasa fara raspuns, mai ales cand Ii cerem lucruri bune. Sa te ajute Dumnezeu!

kotom9 24.03.2010 20:02:55

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 227377)
nu e ce-ti trebuie tie, ca tu nu esti protestant sau eretic, doar ca actualmente tii de o biserica necanonica. dar lipovenii sunt tot ortodocsi.

Eu ma refeream doar la partea cu Mirungerea din toata randuiala

Ioana-Andreea 28.03.2010 20:39:01

Parintele Arsenie Papacioc a zis ca nu trebuie sa faca nimic cei de pe rit vechi pt convertire,nici Mirungere,doar sa vina...

Ioana-Andreea 28.03.2010 20:40:57

De exemplu stiliștii; ei cum revin la Ortodoxie? Prin mirungere? - Arhimandrit Arsenie: Stiliștii nu.
- Dar cum? Se primesc prin pocăință?
- Arhimandrit Arsenie: E vorba de calendar; calendarul este o măsurătoare.
- Deci ei vin așa, pur și simplu?
- Arhimandrit Arsenie: Pur și simplu să revină, numai că ei s-au complicat acuma – ca să-i primești; pentru că te botează încă o dată dacă ești botezat, și dacă ești cununat te cunună încă o dată.

AlinB 28.03.2010 21:10:08

Citat:

În prealabil postat de kotom9 (Post 226949)
Da, tot ortodox sunt. Voi faceti confuzie intre stil vechi si rit vechi aici. Mai bine ziceam ca sunt lipovean(rit vechi), s-ar intelege mai bine. Cat despre ratacire :( sau nu, nu pot decat sa va dau dreptate. Pe rit vechi se tine calendatul iulian pe langa alte dogme neschimbate de sute de ani dar care s-au amestecat cu rataciri si si-au pierdut din esenta.

Spune-ne si noua te rog cum vezi tu acele rataciri?

De unde esti mai exact?

kotom9 06.04.2010 16:12:50

Hristos a inviat.
Nu conteaza de unde sunt. Cat despre rataciri, tot ce inseamna ortodoxia pe care o cunoasteti nu se regaseste. Cel putin eu asa simt, si nu imi trebuie mai mult.

gibilan 23.05.2010 20:13:28

in apropiere
 
de localitatea unde im-i duc viacul a luat fiinta o manastire de stilisti,toate bune si frumoase femeile mai evlavioase din imprejurimi au inceput sa frecventeze regulat slujbele la manastire eu le-am spus ca nu o sa mearga pina la capat cu acesti calugari,dar eram dezaprobat mai tot timpul.trece 1an si incepe sa se lumineze treburile,calugari nostri le spun femeilor si tuturor celor care frecventau ca ar fi bine sa se gindeasca, sa se boteze la stilisti si cite si mai cite.femeile fiind vhechi enoriase invatate de bunici ortodoxia, i-au zis: parinte da noi suntem botezate la care li-sa spus ca nu e bun botezul mosilor si stramosilor ci trebuie alt botez.si uite asa s-au invatat minte sa mai umble pe la alte case.acuma fac ce au fost invatate de mici,de la bunici.si nici nu vor sa mai auda de acei calugari.

orthodoxia.i.thanatos 16.06.2010 03:31:56

O, ce veste minunata!! Poti sa ne spui si localitatea pentru ca cei rivnitori pentru Hristos din apropiere sa stie incotro sa-si indrepte pasii?

Iar in legatura cu comentariile tale oarecum deplasate cu privire la botez, sa stii ca “botezul mosilor si stramosilor” mirenilor de pe acele meleaguri s-a terminat la 1924, atunci cind Patriarhia Romana a decis sa “indrepte” calendarul schimbind Sf. Traditie si terminind, astfel, traditia in care au crezut, trait si murit toti cei care au tinut de Biserica pina la acea vreme de mare nelegiuire. De-atunci incoace s-a facut un alt botez si mai ales o alta mirungere care, tare mi-e teama, nu se bucura de darurile Duhului Sfint pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, exista “un [unu] Domn, o [una] credinta, un [unu] botez” (Efeseni 4:5), dintotdeauna si pina la sfirsitul lumii. Primirea ereticilor inapoi la Biserica se face prin botez si mirungere sau, cu pogoramint (iconomie), numai prin mirungere. Dar am scris despre toate acestea mai pe larg aici...

Si ca sa nu mai pacatuiesti hulind Biserica lui Hristos, fa bine si insuseste-ti dupa cit iti sta in putere credinta ortodoxa citind Sfintele Scripturi, Vietile si Invataturile Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe si, de-abia apoi, doar daca mai simti nevoie, literatura Stilului Nou (Paisie, Cleopa etc), ca sa poti sa iei din ea numai ceea ce nu contrazice Ortodoxia. Si mai trebuie sa observi si sa intelegi vremurile si sa iei decizii pentru ca “ascultarea” oarba si comportamentul de strut nu te va scuza, ci iti va aduce multa osinda in Ziua Judecatii.

gibilan 18.06.2010 00:03:50

cu Domul si cu Maica Domnului 'nainte
 
Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 259741)
O, ce veste minunata!! Poti sa ne spui si localitatea pentru ca cei rivnitori pentru Hristos din apropiere sa stie incotro sa-si indrepte pasii?

Iar in legatura cu comentariile tale oarecum deplasate cu privire la botez, sa stii ca “botezul mosilor si stramosilor” mirenilor de pe acele meleaguri s-a terminat la 1924, atunci cind Patriarhia Romana a decis sa “indrepte” calendarul schimbind Sf. Traditie si terminind, astfel, traditia in care au crezut, trait si murit toti cei care au tinut de Biserica pina la acea vreme de mare nelegiuire. De-atunci incoace s-a facut un alt botez si mai ales o alta mirungere care, tare mi-e teama, nu se bucura de darurile Duhului Sfint pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, exista “un [unu] Domn, o [una] credinta, un [unu] botez” (Efeseni 4:5), dintotdeauna si pina la sfirsitul lumii. Primirea ereticilor inapoi la Biserica se face prin botez si mirungere sau, cu pogoramint (iconomie), numai prin mirungere. Dar am scris despre toate acestea mai pe larg aici...

Si ca sa nu mai pacatuiesti hulind Biserica lui Hristos, fa bine si insuseste-ti dupa cit iti sta in putere credinta ortodoxa citind Sfintele Scripturi, Vietile si Invataturile Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe si, de-abia apoi, doar daca mai simti nevoie, literatura Stilului Nou (Paisie, Cleopa etc), ca sa poti sa iei din ea numai ceea ce nu contrazice Ortodoxia. Si mai trebuie sa observi si sa intelegi vremurile si sa iei decizii pentru ca “ascultarea” oarba si comportamentul de strut nu te va scuza, ci iti va aduce multa osinda in Ziua Judecatii.

fratie de ce te superi tare eu am spus ce am stiut nu ce nu am stiut.iar ascultarea care mi-a dat-o duhovnicul e ca de la Hristos,asa ca nu te supara pe mine ca nu am sa cint ca tine. sapi' cu amenintarile las-o mai domol [mai incet]miroase a sectarism,merg pina la capat fara teama.

orthodoxia.i.thanatos 19.06.2010 02:04:20

Schuster, bleib bei deinem Leisten
 
Amice, singurul lucru pe care s-ar putea sa-l stii este ca la voi in sat “s-a facut manastire stilista”. Cu restul, “ascultarea de la Hristos” si pareri complet neavizate, esti total pe din afara, exact asa cum esti si intr-ale scrisului. Dar sa stii ca nu lipsa de educatie te face de ocara, ci agresivitatea fudula cu care ti-o etalezi. Modestia si bunul simt sint virtuti crestinesti care pot fi cultivate indiferent de nivelul intelectual sau de statutul social de navetist la a treia generatie (pentru ca tu nu ai nimic in comun cu satul romanesc, oricare ar fi pretentiile tale), iar “patriotismul” tau regional, de ardelean complexat, si “ortodoxismul” care, foarte probabil, se rezuma pentru tine la a-ti face cruce si a zice dupa cum face popa nu pot tine loc de ceea ce-ti lipseste, nici nu te impauneaza, ci, din contra, te arata schimonosit in propria-ti goliciune. Ti-au mai sugerat si altii sa-ti revizuiesti atitudinea si sa te limitezi cu modestie la ceea ce poti, dar tu insisti sa fii ocos in sminteala si sa te umpli de rusine. Daca pe ei nu-i auzi pentru ca sint romani prosti, asculta-ma macar pe mine fiindca ti-o spun ca ardelean!

gibilan 19.06.2010 13:07:11

nu te inerva fratie ca nu-i bine-n dusmanie
 
Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 260711)
Amice, singurul lucru pe care s-ar putea sa-l stii este ca la voi in sat “s-a facut manastire stilista”. Cu restul, “ascultarea de la Hristos” si pareri complet neavizate, esti total pe din afara, exact asa cum esti si intr-ale scrisului. Dar sa stii ca nu lipsa de educatie te face de ocara, ci agresivitatea fudula cu care ti-o etalezi. Modestia si bunul simt sint virtuti crestinesti care pot fi cultivate indiferent de nivelul intelectual sau de statutul social de navetist la a treia generatie (pentru ca tu nu ai nimic in comun cu satul romanesc, oricare ar fi pretentiile tale), iar “patriotismul” tau regional, de ardelean complexat, si “ortodoxismul” care, foarte probabil, se rezuma pentru tine la a-ti face cruce si a zice dupa cum face popa nu pot tine loc de ceea ce-ti lipseste, nici nu te impauneaza, ci, din contra, te arata schimonosit in propria-ti goliciune. Ti-au mai sugerat si altii sa-ti revizuiesti atitudinea si sa te limitezi cu modestie la ceea ce poti, dar tu insisti sa fii ocos in sminteala si sa te umpli de rusine. Daca pe ei nu-i auzi pentru ca sint romani prosti, asculta-ma macar pe mine fiindca ti-o spun ca ardelean!

fratie singurul lucru care ne desparte este prostia mea si neascultarea ta in rest tu esti probabil ardelian rus si eu ardelian beget, cu toate batjocurile la care m-ai supus.a9 fericire ma bucura tare fain la anii mei in care am gindit si am slujit cu sinceritate pe Dumnezeu uite eu imi cer iertare pt.ce am gresit asa tare fata de tine si nu stiu sa te fi catalogat pina acuma in vriun fel,am relatat ce am stiut eu atit ,faptele sunt adevarate si nu le-am savirsit eu.daca de la mine pina la tine razbate faptul ca eu doar imi fac cruce restul il stie Dumnezeu si Maica Domnului intregul adevar.ma abtin la a mai scrie ceva si iti recomand sa citesti:rugaciunile tamaduitoare ale ortodoxiei aparuta cu binecuvintarea ips.Nicolae Corneanu mitropolitul banatului pt. toate ranile care ti-le-am pricinuit eu din nestiinta si te-am inervat tare rau cu prostia mea si schimonoseala in propria-mi goliciune insistind in ocosala mea in sminteala mea spre a ma umplea de rusine ci nu pentru impaunare din contra pt.a da dovada de bou si prost crescut neavind cei 7ani de acasa fiind agresiv si foarte fudul si prost ca oaia ,fiind mereu neavizat cu parerile fiind complect pe din-afara si cu scrisul si cu toate,am trait degeaba si mor degeaba ca nu pot sa fiu cum ar trebuii sa fiu,ce sa faci "nu-l duce mintea la el "asta e.fratie de-ai fi ardelian nu te-ai inerva un an ,geaba eti tu luptator ca eu sunt biruitor,eu sunt poet ardelian ce ma chiama gibilan nu ma-m inevat di-un an.

fratie nu esti din zavoi
linga dealul plin de oi
pe marginea riului
la piciorul dealului
pe apa Godeanului
este-o dalba manastire
de stilisti dupa zidire
aici e manastirea
de care gibi vorbea
dar nu se impedica
nici-decum nu se zmintea
nu ma-mai uri fratie
ca nu-i bine-n dusmanie
ortodocsii ca sa fie
ca suntem vita de daci
de romani da si de traci
pentru cei ce na-u stiut
urmasii de-a lui Menumorut
ti-as zice fratia ta
ma rug tare- a ma ierta
daca nu ii treaba ta
io mi-am facut datoria.

kotom9 02.08.2010 09:37:07

tot nu sunt lamuriit
 
Am mai cercetat problema si tot nu am gasit un consens. Unii preoti zic ca trebuie doar mirungerea iar altii ca trebuie si botezul.
Are cineva cunostinte mai solide care sa ma poata lumina? Care e calea cea dreapta pana la urma?
Multumesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:45:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.