Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfintele Pasti - Invierea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5070)
-   -   Lumina de la Ierusalim (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12830)

Carmen FUNIERU 11.05.2011 22:04:56

Lumina de la Ierusalim
 
"Lumina Sfântă este un miracol al Ortodoxiei, care se întamplă în fiecare an de Paștele Ortodox la Ierusalim, când în timpul Vecerniei Mari din Sâmbata Mare, între orele 12.30-14.30, deasupra Sfântului Mormânt se aprinde Sfânta Lumină, un foc care se pogoară din cer, manifestându-se diferit în fiecare an și care în primele minute nu arde.

Am aflat că într-un an lumina a venit de sus în forma unor fulgere de foc, în alt an a coborât sub forma unor globulețe de foc.
Dar în acest an, în ce fel a fost, cum s-a manifestat?

PuiMicGeorgiana 13.05.2011 22:38:50

Sf lumina venea doar de pasti.Acum si de revelion....
 
Asa este.Este o minune.. Dar stiam ca Sf lumina vine doar de pasti, nu si de revelion.. am vazut la Trinitas tv ca invita-u oamenii de revelion sa vina la Ierusalim sa ia Sf lumina . Eu una nu mai inteleg nimic:106::106::106::106:

Carmen FUNIERU 25.05.2011 22:33:55

Lumina Sfântă este păstrată la Ierusalim, în Biserica Sfântului Mormânt, pe tot parcursul anului.

http://www.crestinortodox.ro/paste/sfintele-pasti/sfanta-lumina-la-ierusalim-88534.html

Ilinca 26.05.2011 00:49:13

Buna
 
In primul rand a iesit la iveala ca aceasta ``lumina sfanta`` este de fapt o reactie chimica dintre fosforul alb si oxigen,care in contact cu aerul,ia foc dupa cateva minute,si intradevar focul nu arde timp de cateva secunde deci putem trage concluzie de aici ca nu e o minune asa cum s-ar presupune...nu vreau sa supar sau sa dezamagesc,dar asa este intradevar,experimentul este chiar facut si demonstrat.

georgeta florica 26.05.2011 01:27:27

Citat:

În prealabil postat de Ilinca (Post 363957)
In primul rand a iesit la iveala ca aceasta ``lumina sfanta`` este de fapt o reactie chimica dintre fosforul alb si oxigen,care in contact cu aerul,ia foc dupa cateva minute,si intradevar focul nu arde timp de cateva secunde deci putem trage concluzie de aici ca nu e o minune asa cum s-ar presupune...nu vreau sa supar sau sa dezamagesc,dar asa este intradevar,experimentul este chiar facut si demonstrat.

Interesanta e reactia asta, se produce exact de inviere!

Dumitru73 26.05.2011 11:55:03

Citat:

În prealabil postat de georgeta florica (Post 363962)
Interesanta e reactia asta, se produce exact de inviere!

Aceasta reactie chimica are loc datorita unei actiuni voluntare, in consecinta, se produce exact cand este nevoie...

AdrianAamz 27.05.2011 11:53:23

Citat:

În prealabil postat de Ilinca (Post 363957)
In primul rand a iesit la iveala ca aceasta ``lumina sfanta`` este de fapt o reactie chimica dintre fosforul alb si oxigen,care in contact cu aerul,ia foc dupa cateva minute,si intradevar focul nu arde timp de cateva secunde deci putem trage concluzie de aici ca nu e o minune asa cum s-ar presupune...nu vreau sa supar sau sa dezamagesc,dar asa este intradevar,experimentul este chiar facut si demonstrat.


Am mai scris pe un topic despre teoria fosforului, dar reiau cu placere.


Fosforul a fost descoprit (din greseala) in 1669, de catre un alchimist german _ Hennig Brand _ care cauta sa obtina "piatra filozofala". Detalii in cartea lui Axente Sever Baciu : "Din istoria descoperirii elementelor chimice", Editura Albatros , 1981.
L-a descoperit distaland urina umana, in care credea el ca va gasi esenta acelei "pietre filozofale". Timp de 100 de ani, toti cei cativa chimisti care au obtinut fosforul, au trebuit sa distileze zeci de litri de urina pentru un gram de fosfor. Costa 16 ducatzi de aur uncia (vreo 30 de grame).

Abia dupa fix 100 de ani, in 1769, un chimist suedez identifica prezenta semnificativa a fosforului in oasele umane si animale. Cativa ani mai tarziu, s-a inventat un procedeu de a obtine fosforul din oase, mai ieftin, mai rapid si cu randament mai bun. In secolul 19 s-au inventat chibriturile.

Problema nr. 1 este ca lumina de la Ierusalim se pogoara cu multe, multe secole inainte de Brand. Sper ca nu veti sustine ca fosforul fusese descoperit de crestinii din antichitate, care au pastrat secretul chiar mai bine decat Brand (care pana la urma l-a vandut pe 200 de taleri).
Intrebare : Pana la punerea fosforului in circulatie, ce teorie exista cu privire la lumina sfanta ?

A doua problema: fosforul alb se auto-aprinde in aer la temperatura de 44 grade Celsius. Celalalte variante de fosfor se aprind la temperaturi si mai ridicate. Oricum, nu cred ca veti sustine ca in Sf. Mormant cineva aduce aerul la 44 de grade, ca sa se aprinda fosforul.

Trei: fosforul e periculos de manipulat. El se pastreaza sub apa. Daca e luat cu mana, provoaca arsuri chimice grave. N-a fost prins nimeni venind cu borcanul in Sfantul Mormant.

Patru: lumina se pogoara din tavanul incaperii, iar nu din podea. Chiar daca cineva ar unge cu fosfor tavanul, cum se explica faptul ca acea lumina efectiv umbla prin incinta si aprinde (selectiv!) lumanarile tinute in mana de catre unii dintre pelerini ?

Cinci: o "ploaie" de fosfor aprins ar avea urmari dintre cele mai grave. Dar nimeni nu pateste nimic atunci cand lumina se pogoara si umbla prin incinta.

Sase: experimentul ala... il poate face orice elev de clasa a 7-a. Numai ca nu la Sfantul Mormant.

Sapte: daca faceti cerere din timp, sigur vi se va permite sa verificati si dvs. la Sf. Mormant faptul ca nu se utilizeaza nimic pentru aprinderea vreunui foc.
Deschid o subscriptie pentru finantarea pelerinajului dvs. de Pasti la Sf. Mormant, oferind 100 de euro.
Rog binevoitorii sa completeze pana la suma necesara voiajului si sederii in Ierusalim a surorii Ilinca. In felul acesta, va fi martora directa la minunea respectiva. Multumesc.

AdrianAamz 27.05.2011 11:55:07

Daca fratele Dumitru se indoieste, deschid o subscriptie si pentru dansul, tot cu 100 de euro, in acelasi scop: pelerinaj, verificare, asistare.

AdrianAamz 27.05.2011 12:25:57

Postare mai veche despre problema fosforului si a luminii de la Ierusalim: (din 6.02.2011)


Putem vorbi despre productie de fosfor abia din secolul 19. In plus, Ierusalimul era sub ocupatie turceasca, si nu cred ca se grabeau turcii sa importe fosfor si sa-l distribuie in imperiu pentru nevoile supusilor.

Fenomenul luminii care vine din cer la Ierusalim, in biserica respectiva ( a mormantului lui Hristos), se produce ajunul sarbatoririi invierii de catre ortodocsi. La celelalte confesiuni (care au calendarul decalat in privinta zilei invierii), si care vin la acelasi mormant al lui Hristos, nu se produce.

Acum , intrebarile mele sunt:

1. Daca ati fi papa de la Roma , nu ati vrea sa se pogoare lumina si in ziua pastelui din calendarul catolic ?
2. Numai ortodocsii pot sa produca sau sa procure fosfor alb si sa-l introduca in mormantul lui Hristos ?
3. Credeti ca observarea fenomenului de pogorare a luminii dateaza doar din anii care au urmat obtinerii fosforului si studierii proprietatilor lui (sec. 19) ?
4. Stiti ce masuri iau necrestinii (evreii si musulmanii) ca nu cumva sa se introduca vreun material piroforic (incendiar) in mormantul acela ? credeti ca poate fi lasat fosforul in aer liber cu mai multe zile inainte sau ca poate fi introdus de catre unica persoana care intra in mormant : patriarhul de Ierusalim ? credeti ca evreii care-l perchezitioneaza sunt complicii lui ?
5. Stiti cum se pastreaza (in ce fel de mediu) si cum se manipuleaza fosforul ? stiti care sunt consecintele atingerii fosforului cu mana goala ? stiti in general cum si in cat timp se auto-aprinde fosforul si care sunt consecintele arderii lui (modul in care arde, substantele rezultate si efectele lor asupra omului, etc.) ?

Doar atat va mai spun: din auto-aprinderea si arderea fosforului rezulta oxizi de fosfor, sub forma de fum, vizibil, foarte toxic si urat mirositor. Dvs. nu va explicati de ce flacara nu este distructiva in primele minute. Eu nu-mi explic cum de nu se intoxica nimeni de la oxizii rezultati din ardere _ ar trebui ca sute de oameni sa se asfixieze in cateva zeci de secunde...

Cine stie detalii istorice despre vechimea pogorarii acelei lumini, este rugat sa posteze. Eu m-am referit doar la partea tehnica si la cea logica.

Lumina care se pogoara la mormantul lui Hristos nu vine instantaneu, ci in urma unor rugaciuni in care e invocat Iisus Hristos.

Recunosc ca pare o interpelare fata de o persoana anume, dar am vrut sa fie una pentru toti cei care considera ca fenomenul acela e produs de oameni cu ajutorul unor trucuri.

Indiciu: in secolul 10, ca si in sec. 16, si pana in sec. 20, nu existau posibilitatile tehnice de a produce FX (efecte speciale) capabile sa pacaleasca mii de oameni simultan....ana de an, secole de-a randul.

O spune un inginer.

glykys 27.05.2011 12:39:08

Credinciosii nu au nevoie de semne si de minuni ca sa creada, iar unii impietriti nu cred nici daca li se intampla o mie de minuni. Sa fim seriosi, credinta noastra nu sta doar in lumina de la Ierusalim, desi eu personal o consider a fi minune! Oricum, miununile se fac doar celor care cred - "fie tie dupa credinta ta!"


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:58:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.