Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=938)

Nosam 25.02.2008 01:56:08

Astazi, calendarul bisericesc iulian l-a pomenit pe Sf. Mc. Vlasie. Cu acest prilej rog pe Bunul Dumnezeu sa-i daruiasca sanatate inalt prea sfintitului parinte VLASIE MOGARZAN, multa sanatate, liniste sufleteasca si trupeasca, putere sa treaca peste ispitele trupesti precum l-a randuit Dumnezeu sa fie exemplu celorlalti! intru multi ani stapane!

istoica 25.02.2008 11:45:18

Cuv Paisie staret la muntele Athos,recunostea ca fiind corecte amndoua modalitatile de slujire (pe calendarul iulian si pe cel gregorian). De altfel cand ere in munte era "stilist" iar cand cabora la Man. Suroti pe care a infiintat-o si pastorit-o slujea dupa calendarul nou.

Nosam 25.02.2008 22:37:23

Sa nu uitam ca parintele Paisie facea comuniune si cu B.O.R. Insa, nu putem afirma ca a fost 'stilist' pentru ca tinea si calendarul iuliam. Ce, daca athosul, armenii, ierusalimitenii si rusii tin pe stil vechi, asta inseamna ca sunt 'stilisti'? Nicidecum! Stilismul nu este tot una cu rusii, athonitii, ierusalimitenii. SI NU FAC COMUNIUNE LITURGICA NICI CU 'STILISTII', NICI CU LIPOVENII, NICI CU COPTII.

istoica 26.02.2008 09:31:05

Citat:

În prealabil postat de Nosam
Sa nu uitam ca parintele Paisie facea comuniune si cu B.O.R. Insa, nu putem afirma ca a fost 'stilist' pentru ca tinea si calendarul iuliam. Ce, daca athosul, armenii, ierusalimitenii si rusii tin pe stil vechi, asta inseamna ca sunt 'stilisti'? Nicidecum! Stilismul nu este tot una cu rusii, athonitii, ierusalimitenii. SI NU FAC COMUNIUNE LITURGICA NICI CU 'STILISTII', NICI CU LIPOVENII, NICI CU COPTII.

Nu te inteleg. da mai multe explicatii ca nu ti-am prins ideea.

Nosam 26.02.2008 14:01:00

Stilistii nu sunt primiti sa liturghiseasca cu SFANTUL MUNTE ATHOS, pentru ca ATHOSUL este in COMUNIUNE cu B.O.R.
Chiar daca stilistii tin dupa calendarul iulian, nu-i primeste ATHOSUL pentru ca sunt RUPTI de B.O.R. ATHOSUL fiind in comuniune cu B.O.R.
NICI LA BISERICILE ce tin de Patriarhia Moscovei NU SUNT PRIMITI SA SLUJEASCA STILISTII, pentru ca SFINTELE CANOANE OPRESC SLUJIREA CU SCHISMATICII!!!
Ti-am raspuns destul de concret. Daca ti-a fost ceva neclar, dute la MUNTELE ATHOS si intreaba de ce NU SUNT PRIMITI STILISTII sa slujeasca cu PARINTII ATHONITI. Poate de la ei vei afla si alte 'chestii' pentru care nu vor sa-i primeasca sa sltjeasca impreuna.

moro.d 26.02.2008 15:02:17

nu inteleg de ce vorbesti in numele nostru

ory 26.02.2008 16:16:21

Vorbeste in numele "stilistilor",poate,pentru ca nu-l intereseaza in mod expres partea cu lipovenii,cat aceiasi problema cu "stilistii",si psihoza fata de acestia exprimata in repetate randuri de hristofor cel neinfranat la manie.Curios,putin mai sus trimitea urari PS.Mitropolit Mogarzan!!!Curios!!Mi se pare mie sau,chiar tinde sa semene cu acel om confuz care s-a tot invartit pe-aici,pe la topicurile "stilistilor",cu argumente pro si contra acestora.Nu stiu,dar mie nu mi-a mirosit de la-nceput a lipovean acest Nosam,si nu ma deranjeaza,orice ar fi,insa ar trebui sa-si revizuiasca considerentele religioase,fiindca se exprima ceva confuz in priviinta acestora,si uneori induce in eroare,mai ales ca stie sa se impuna cu "teoria dogmatica".

Nosam 26.02.2008 22:33:07

FLORIAN BICHIR foloseste denumirea de 'stilisti'. Tot asa foloseste in exprimare tot rominul nostru, care a intalnit si a avut de a face cu un 'stilist'. Biserica Oficiala tot denumirea de 'stilisti' foloseste la adresta acestora!
EU NU AM POSTAT IN NUMELE DUMNEAVOASTRA, SI SUNT FOARTE CALM IN VORBIRE. Problema este ca lipovenii au topicul lor pe aici, si acolo se discuta de dansii. Acesta este al stilistilor, si de aceea se discuta despre dansii.
Problema a II-a ar fi urmatoarea: CINE SPUNE UN ADEVAR JIGNESTE! Eu am zis acest adevar, CA NU SUNT PRIMITI LA ATHOS SA SLUJEASCA, determinarea mea sa spun aceasta a fost postarea lui istoica. Acesta zicea ca la ATHOS era un sfant parinte 'stilist' pentru ca tinea pe uechiul calendar. Ei bine, acesta este un mare neadevar si prozelitism stilist! De ce? Pentru ca vorbeste despre toti cei ce tin pe stil vechi, ca ar fi 'stilisti'. Postarea mea a dovedit destul de clar ca stilistii nu sunt tot una cu cei ce tin vechiul calendar! Rusia, Ierusalimul, Athosul, si alte state, tin pe vechiul calendar, dar nu sunt in comuniune cu stilistii!! Dar, se pare ca, ADEVARUL JIGNESTE pe cei ce nu il au!!!

moro.d 27.02.2008 14:27:27

pt ca anumite manastiri din Athos sa ne primeasca e necesar sa ne ducem noi la ele... dar avand in vedere ca noi nu dorim comuniune cu acelea, din anumite motive pe care nu stau sa le redezbat, nici n-au cum sa ne primeasca..
un masoN ca tine, din respect, ar trebui sa taca atunci cand se vorbeste despre un subiect strain lui.

Nosam 27.02.2008 16:14:59

Am foarte multi stilisti in orasul meu. Chiar foarte multi! Asa ca este imposibil sa nu stiu ce este un stilist. Am citit si ce zice Pr. Ilie Cleopa despre stilisti ( e drept, cam aberant), dar parerea total contra stilistilor, o stiu personal de la parinti Athoniti!
Eu nu prea tind sa cred ca, ATHOSUL fiind in comuniune cu B.O.R., sa faca comuniune cu stilistii care sunt rupti de B.O.R. Asa ca, nu incerca sa spui ca aveti comuniune cu ATHOSUL, pentru ca stiu sigur ca nu vor sa va primeasca. Cat despre afirmatia ta ca 'nu doriti comuniunea cu ei din diferite motive', eu zic asa: ATHOSUL NU ESTE NICI SUB ANATEMA, NICI SUB SCHISMA !! Stilistii sunt si sub anatema si sub schisma! ATHOSUL este FARUL ORTODOXIEI! STILISTII DIVINIZEAZA 'dreptatea din calendar'. LIPOVENII NU FAC ASA CEVA! Calendarul este calendar, Ortodoxismul este Ortodoxism! Stilistii zic: ' prin calendarul nou se calca din dogma'. ATHOSUL ZICE: 'calendarul este masura de timp', si nu il schimba, pentru ca cel gregorian este de la catolici; iar, in istorie, catolicii mereu au gasit ceva de 'indreptat' la ortodoxie. De aceea nu se primeste la ATHOS. Nicidecum ca ar provoca abateri dogmatice calendarul! ASTA O SPUN MARII PARINTI ATHONITI, NU SIMPLI STILISTI CU 'MULTA' CULTURA TEOLOGICA! MERGI LA ATHOS SI INTREABA: DE CE NU SUNT PRIMITI STILISTII SA SLUJEASCA IN MANASTIRILE ATHONITE, IN RUSIA, LA IERUSALIM SI IN CELELALTE TARI ORTODOXE? TE VEI CONVINGE, CU SIGURANTA!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:18:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.