View Single Post
  #21  
Vechi 13.11.2008, 08:23:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odata am fost cu o prietena (catolica) la parintele. Avea tatal paralizat in spital si cancer de prostata. Medicii erau rezervati..i-au dat doar o luna maxim. Prietena mea G. stiind de parintele Teofan ma roaga sa o duc la el. Am ajuns, Gabi statea cu capul in pamant si plangea, nici nu stia cum sa i se adreseze..parintele o priveste.. nu spune nimic..apoi deodata zice: Tu nu esti de-a mea (fiind botezata catolica) dar te ajut, sa nu ramana Hristos mincinos [COLOR=Red]"[/COLOR][COLOR=Red] Pe cel ce va veni la Mine nu-l voi scoate afara"[/COLOR] DAR! Trebuie sa faci si tu o jertfa! Lasa TIGARA!! Nu are rost sa mai spun ca fata nu spusese niciun cuvant.. Zis si facut! A promis Gabi a lasat tigara tatal s-a insanatosit. Dar ...dupa 4 ani a revenit la vechiul obicei..tigara...intr-o noapte tatal a parazilzat (din nou) insa numai pe jumatate..traieste si astazi cu "roada tigarii" fiicei sale...

Parintele Teofan niciodata nu spune va fi asa sau asa, isi ascundea cu maiestrie Darul. Mereu dadea sfatul ca si cum ar vorbi de o alta persoana. Spunea , odata a venit la mine una si uite avea pacatul X saraca..daca ar face asa..tare bine ar mai fi... si poate ca s-ar rezolva si probelama ei. Trebuia mereu sa fii cu mintea si inima decshisa la orice cuvant. La ultima mea vizita (cu cateva zile inainte de adormire) mi-a descris cu lux de amanunte inmormantarea sa. Ba chiar si locul unde voi sta eu toate cele 3 zile.. In biseirca langa icoana Maicii Domnului. Bineinteles ca nu intelegeam nimic ba chiar ma mahneam de ce vorbeste despre moarte..Insa, dupa ce au trecut toate si mi-am venit in fire am inteles.... cuviosul..prin acelea isi lua ramas bun de la mine..

Unei femei ce urma sa i se casatoreasca fata i-a spus doar atat. Mama, sa mai astepta o luna atat! Apoi sa vada ce va fi cu nunta. Mama fiind ucenica veche a parintelui a ascultat. In acea luna viitorul sot a facut o criza de schizofrenie (boala de care suferea din copilarie). Asa au descoperit prin ce pericol ar fi trecut fata daca se casatorea cu el.
Reply With Quote