View Single Post
  #2  
Vechi 16.01.2009, 14:42:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Intentia mea nu a fost nici sa-ti jignesc credinta nici sa te convertesc ci doar sa atrag atentia ca ai niste perceptii gresite asupra ortodoxiei fie din neinformare fie din intamplari, lucruri sau afirmatii particulare care nu definesc ortodoxia in ansamblul

"---nici o grija, doar ortodoxi si pagani se pot simti jigniti. Isus nu sa simtit jignit, ci a iubit. Daca simti "jignire" ai pierdut dragostea din inima. iubesteti dusmanul , zice El."

"Si referitor perceptilor mele gresite, dece nu comentezi mailul meu, Rugaciunea spre Stefan cel mare? Unde e acolo "mijlocirea" ?? "

Ortodoxia in asamblu? Ce sa fie asta?
Ceva de genul ne inchinam 95% cu Dzeu si doar "un pic" la Satana ?

Ordodoxia e satanica, la fel ca si catolicismul, ca Rhema Church, Budismul, Islamul etc.



Daca fugi de discutie, fugi pe drept, Sabia lui Dzeu nu a fost inca biruita si nici nu va fi. Ca sa ati mai prezit ceva ortodox si contrar scripturi , sfaturiortodoxe - rugaciuni

Si acum... (a Nascatoarei...)
Ceea ce ai nascut izvorul nepatimirii, tamaduieste-ma pe mine, cel ce sunt ranit de patimi si din focul cel vesnic ma rapeste, ceea ce singura esti de Dumnezeu daruita, Fecioara
---tamaduieste-ma? Isus e Doctorul

Zamislirea si nasterea ta este mai presus de cuvânt, ca ai nascut pe Cel ce a facut veacurile cu cuvântul, Care a izbavit de necuvântare marginile lumii, Fecioara neispitita de barbat, pe Care roaga-L totdeauna, sa ne mântuim noi.

----faptul ca EA a fost aleasa sa dea trup uman lui Dzeu o ridica peste Dzeu? deci mai presus de Cuvant?

la inceput a fost Cuvantul, Cuvantul era cu Dzeu si Cuvantul era Dzeu. (...)si Cuvantul sa facut carne.



A Nascatoarei:
Norul cel luminos al soarelui, lumineaza-mi mie lumina ca sa risipeasca întunericul pacatelor mele. Da-mi mâna, celui cazut în noroiul pacatelor, ridica-ma de unde zac, ca tu singura esti îndreptarea lui Adam cel cazut.
---Isus ne-a eliberat de sub pacatul adamic, nu maria. Sa zici ca "tu esti SINGURA (!!!) care ne-a scapat de pacatul adamic e stanic. Alea 5% , din asamblu. E suficient.


Si acum... A Nascatoarei:
Ceea ce primesti glasurile celor ce cu credinta cer de la tine folosinta, care singura esti scaparea credinciosilor, mântuieste, milostiveste-te Stapâna, pazeste de stricaciune si de toata asuprirea pe cei ce cu dragoste si cu credinta pururea te maresc.
---mantuieste??? maria ne mantuieste ? ISUS ne mantuieste.
Stapana = Satana

Cred ca e deajuns, ca sa raman in termeni tai, in "ansamblu" ortodoxia e satanica. va inchinati "un pic" si la Satana, daca tie ti se pare ca e ok, treaba ta.

Pace.
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote