Subiect: Ateismul
View Single Post
  #20  
Vechi 30.12.2006, 23:59:35
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

Eu sunt ateu. Ateu inseamna fara credinta. Nu cred ca exista divinitate. Consider ca lucrurile ca exista lucruri care pot fi explicate insa pentru moment nu avem informatiile necesare pentru a fi explicate. Daca ai fi spus in Evul Mediu ca Pamantul este rotund ai fi fost ars pe rug. Stiinta a dovedit ca de fapt pamantul nu este plat, ca ciuma nu este pedeapsa de la dzeu samd.

Eu nu va cred prosti (asa cum ma numiti voi) eu va numesc simplu credinciosi.Voi puteti crede, eu nu. Pentru a crede am nevoie de o explicatie rationala. Mi se spunea "daca vei crede vei intelege". Pai este normal, daca tu crezi ca eu sunt prost, pot sa vin cu 10 diplome, tu crezi ca eu sunt prost si nimic nu ma poate salva.

La fel cum sunt si credinciosi ipocriti, care renunta la Dzeu imediat ce situatia o cere, exista si atei ipocriti...

Insa nimic din ceea ce spuneti voi nu ma va face sa ma simt inferior voua..
Si nici faptul ca voi credeti nu va face sa fiti superiori mie. La fel cum nu consider ca voi imi sunteti inferiori.

Apelativele de genul "prosti", "limitati" nu stiu daca izvorasc din rautate sau din nestiinta.