View Single Post
  #202  
Vechi 21.04.2009, 00:32:54
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit mai multe idei

- profilaxia bolilor face parte din medicina. Recunosc meritele medicinei naturiste in acest sens.
- trebuie sa crezi(in leac) ca apoi sa actioneze leacul naturist? Seamana prea mult cu ideea de placebo.
- suntem crestini, recunoastem ca suntem persoane, insa ne e greu sa observam ca unii au nevoie de plante, altii de medicamente; unii se vindeca de la antibiotice, altii dezvolta rezistenta; unii traiesc 100 ani fara medicamente, altii au nevoie de ingrijiri de cand apar pe lume.
Sper sa nu ne intoarcem vreodata la selectia naturala. Daca totusi ne-am intoarce, conform studiilor, cineva cu stramosi longevivi are sanse sa traiasca mai mult ca altii cu istoric familial de anume boli. S totusi,.. se poate inclina balanta uneori.
- medicamentele care vindeca boli cronice nu sunt scoase pe piata? La pretul potrivit, orice firma de medicamente si-ar dori sa descopere asa ceva: ar da lovitura, le-ar lua-o inainte celorlalte firme. Probabil e visul oricarui savant sa publice asa ceva.
- mergeti la medic, faceti analize, luati medicamente daca e nevoie! Mai ales spuneti medicului despre orice tratament naturist ati vrea sa luati in paralel cu ce va da el.
- am mari indoieli ca vom gasi panaceul universal vreodata, dar inca mai cautam. Daca l-am gasi asa, in natura, in stare neprelucrata.. Ma refer la ceai verde, aloe vera, ..
Reply With Quote