View Single Post
  #204  
Vechi 21.04.2009, 09:52:17
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul

Hai sa ne pazim cit putem si acolo unde se poate, sa utilizam produse naturale, acolo unde e cazul, sa eliminam din produse chimice si toxice cit putem.

Nimeni nu-ti spune sa te apuci sa iei dupa capul tau ceva, sau sa folosesti in exclusivitate produsele naturale, insa unde se poate...
Ai dreptate, insa este aproape imposibil. Si daca te apuci sa-ti plantezi... putin patrunjel, sa zicem, in gradina, tot e afectat si ala putin de poluarea din aer.
Si ce cumparam din magazine, chiar si produsele ecologice au urmatoarele "adaugiri", din cate stiu: sunt stropite cu substante chimice contra daunatorilor/parazitilor (deci adio coaja), si nu sunt lasate sa se coaca natural la soare, sa capete gust cu adevarat bun, sunt culese si lasate in lazi sa se coaca.
E dificil, aproape tot ce putem cumpara e cumva tratat, modificat, nelasat sa creasca normal...

Cu pastilele... nu stiu ce sa zic... Cred ca ar trebui folosite doar cand este cazul, nu toata ziua asa. Daca iei prea multe pastile asa din orice, din cate stiu, organismul dezvolta un fel de imunitate la respectivele pastile, si cand chiar o sa ai nevoie n-or sa mai aiba nici un efect. Sunt intr-adevar boli si afectiuni unde nu se poate doar cu remedii din plante sa fie tratata boala. Abia atunci cred ca trebuiesc luate pastile, si cu sfatul medicului.

Despre chestia cu aerrul curat, nu stiu ce sa cred. Probabil batranii tai se bucurau de o sanatate mai buna.
Bunicii mei locuiesc tot la tara, intr-o zona cu aer curat, tot asa, si-au plantat legume, au avut animale, deci s-au hranit sanatos,etc. Chestia e ca munca foarte grea le-a subrezit sanatatea. Bunicul toata viata a avut o meseria care presupunea o naveta pe bicicleta (ca masina nu avea) cate 25 de km dus/intors. Acum are proteza la un sold, si un reumatism teribil de abia poate merge, trebuie sa se opereze sa i se puna o proteza si la celalalt sold, dar ii este teama sa treaca din nou prin experienta aceea groaznica.
Bunica a fost casnica toata viata, dar viata usoara n-a avut, in tinerete muncea la CAP, si ducea si gospodaria, si asta nu e deloc munca usoara. A avut pietre la rinichi ce au necesitat operatie, acum are coxartroza, ciocuri pe coloana si calcaie, si ceva reumatism, desi nu atat de grav ca al bunicului, plus diabet, fluctuatii de tensiune, insomnii... Si doar toata viata a trait sanatos! ...
Deci cred ca sanatatea tine in cele din urma nu de cat de sanatos sau poluat e mediul in care traiesti, ci de zestrea genetica si genul de munca pe care o faci pe parcursul vietii.
Reply With Quote