View Single Post
  #63  
Vechi 29.04.2009, 13:56:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

De la exorcism la neoprotestanți, preotul Cristian Pomohaci acoperă toate locurile comune ale pietismului. Dacă v-ați întristat doar pentru atât n-am să mai pun paie pe foc deși ar mai câteva lucruri de spus. Pomohaci nu o mai cinstește în mod canonic pe Maica Domnului de vreo cinci ani. De altfel, motivul pentru care nu s-au luat măsuri încă în acest caz este tocmai acesta: dacă va fi pedepsit , Pomohaci va târâ după el câteva sute de oameni în schismă, cel mai probabil spre ramura neoprotestantă a Oastei Domnului (din care face parte și Pustan), la care se adaugă scandalul mediac inerent, Pomohaci fiind persoană publică, respectiv interpret de muzică populară cu oarecare notorietate. Părerea mea, exprimată într-o discuție privată la care au luat parte și resposnabili din administrația BOR e locului, este aceea că plecarea lui Pomohaci din ortodoxia canonică este doar o chestiune de timp și că oricum se va produce. De ce? Pentru că Pomohaci își provoacă propria excludere, prin comportamentul și practicile necanonice pe care le promovează cu o tot mai mare ostentație, pentru a face scandal, și cu cât se întârzie intervenția chirurgicală pe fenomenul Moșuni, cu atât mai grave vor fi consecințele. Nu vă grăbiți să-l acuzați pe ÎPS Andrei pentru lipsă de implicare. Vlădica Andrei e un om duhovnicesc și încă mai speră salvarea situației prin mijloace creștinești și nu prin măsuri punitive. Au avut loc mai multe discuții cu Pomohaci și probabil vor mi avea loc și altele. Deznodământul acestei situații va depinde de rugăciunea celor care iubesc Biserica și vă invit pe toți să vă rugați pentru îndreptarea lui Pomohaci și a celor împreună cu el.
Reply With Quote