View Single Post
  #34  
Vechi 30.04.2009, 17:21:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
OK; Hai sa nu va zic ce am invatat eu la St Serge sau ce imi trece mie prin cap, sau i s-a aratat unui un sfant al Biserici, sf. Filaret (povestioara de mai sus). Sa va zic ce zice parintele Arsenie Boca, cu care poate sunteti de acord, ca in general e foarte aspru, si pe cine mai citeaza el. (Iata Duhovnicul, editura Sofia, vol. 1, p. 43-44)

Mai intai zice si el ca sinuciderea e cel mai mare pacat si ca Biserica a randuit sa nu se faca slujbe pentru sinucigasi - ca de altfel pentru oricine mort in ateism sau viata pacatoasa declarata si constienta! (asta nu se prea respecta)
El zice de altfel ca nici dupa 7 ani nu se pomeneste.

Dar spune si ca asta cu slujbele e valabil daca s-a sinucis deliberat.
Si NU daca este nebun (ce spuneam eu).

El propune ca metoda de a ne ruga totusi la biserica pentru sinucigasi sa punem pe pomelnic alte rude adormite si sa accentueze preotul cand ii pomeneste 'cu tot neamul lui cel adormit'. (Deci nu ii ia lui Dumnezeu sansa de a hotari el, totisi, din moment ce crede ca rugaciunea poate avea un efect)

Si in nota este citat cuviosul Paisie Aghioritul, care spune asa:

'Bunul Dumnezeu sa faca ceva si pentru ei, deoarece nu stim ce s-a intimplat de ce s-au sinucis, nici in ce stare s-au aflat in ultima clipa. Se poate ca in clipa in care si-au dat sufletul sa se fi pocait, sa fi cerut iertare de la Dumnezeu si astfel sa fi fost primita pocainta lor, iar sufletul lor sa fi fost luat de ingerul Domnului'.
Una este să te rogi pentru ei în particular și alta este a spune că sinuciderea nu este cel mai mare păcat, pentru că despre asta vorbim noi aici.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote