View Single Post
  #1  
Vechi 15.05.2009, 22:05:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Educatia religioasa ortodoxa a adultilor

De mai multa vreme copii au ore de religie (ortodoxa) in biserica si este bine, mai ales daca se face asa cum trebuie.
Dar adultii, care n-au avut parte de asa o educatie nici acasa nici la scoala, cum sa faca?
Mergem la biserica si nu stim lucruri elementare legate de credinta, de slujbele la care mergem, rugaciuni, de viata crestina.
La catolici se face multa cateheza, la noi nu se face nimic. Bila alba pentru ei.
L-am intrebat pe preotul meu in aceasta problema, pentru ca am de multe ori intrebari nelamuriri si s-a suparat.
La predica nu este ca la scoala sa poti intreba, trebuie sa te multumesti cu ce ti se spune si gata.
In final mi-a spus ca ne este nevoie de cateheza, ca exista acum atatea carti si internet si te poti informa.
Da dar:
1. Cartile sunt de multe ori atat de filozofice si nu au raspunsuri simple si concrete la intrebari
2. Cartile sunt scumpe, nu toti isi permit sa tot cumpere. Mai gasesti gratuite pe internet.
3. Pe internet exista ceva informatii dar tare contradictorii si incomplete.
Cauti sin forumuri ortodoxe dar nu prea intra pe ele preoti/teologi care sa dea raspunsuri competente.
Si atunci ce facem? Cum ne lamurim?
Ar fi nevoie de discutii de cateheza cu preotii in biserica si de niste carti mai pe intelesul oamenilor unde acestia sa poata gasi raspunsuri la problemele lor si nu filozofii si citate din scripturi.
Reply With Quote