View Single Post
  #4  
Vechi 16.05.2009, 20:49:57
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Tamaia si sfintii pictati pe pereti iti inspira moartea tocmai pt. ca tu nu esti aproape de biserica. Daca ai sa citesti vietile mai multor Sf. nu cred ca ii vei mai vedea ca morti, din contra, ii vei vedea ca pe niste prieteni fff. apropiati, care te ajuta fara sa-ti ceara nimic in schimb. Tamaia cred ca o asociezi cu Slujba de inmormantare. Despre spovedanie, ce pot sa iti spun este ca tu NU spui pacatele preotului, ci lui Dumnezeu, care este de fata. Nu trebuie sa ne intereseze viata si pacatele preotului, deoarece el este doar un simplu martor la marturisirea noastra. Nu poti stii tu daca un om, pr., are mai multe pacate decat tine. Se poate ca tu sa ai dreptate, pr. sa fie cel mai mare pacatos, dar fiind constient de pacatele savarsite si avand harul preotiei,caindu-se, spovedindu-se, el ramane fara ele, iar tu nu numai ca le ai pe ale tale, dar mai si adaugi prin faptul ca-l judeci si te mandresti. Incearca sa citesti despre Sf. Nectarie, Sf Serafim de Sarov, Sf. Ecaterina, Sf. Nicolaie si Sf. Mina, sa vezi ce minuni mari au facut, cat sunt de ajutatori in diverse probleme. Cere-le ceva, si vei vedea ca TRAIESC, ca te asculta si iti sar in ajutor, ceea ce un mort din groapa nu o va face.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote