View Single Post
  #6  
Vechi 05.06.2009, 22:48:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu-mi mai doresc să plec dar,o dorință tot aș avea;să se întoarcă cât mai mulți români plecați și cu experiența de acolo și cu bănuții câștigați să ne arate și nouă celor care am rămas aici cum este acolo.
Dar Dorina, de ce ai vrea sa ne intoarcem? In general, cei care au plecat de mult sunt o parte a societatii care ne-a adoptat. Avem aici responsabilitati. Putem face si aici lucruri bune cu talentele pe care ni le-a dat Dumnezeu. De ce neaparat sa le facem in Romania? Unde nici nu e sigur ca am fi in stare.
Si apoi, cand stai multi ani intr-o tara te schimbi.
Dupa parerea mea, este periculos sa te intorci in trecut. Pentru ca intoarcerea in tara de origine este, pentru multi, legata de melancolia trecutului. Timpul nu se intoarce inapoi. Noi crestinii de altfel trebuie sa traim in prezent - si sa nadajduim pentru viitor.
Nu stiu daca este neaparat bine pentru Romania sa se intoarca nostalgicii. Poate doar daca sunt oameni cu mult simt practic, care au de gand si sunt in stare sa ia viata de la inceput, nu sa 'se inbtoarca', ci sa inceapa ceva nou.

Pe mine ma deranjeaza aici cateodata la unii romani expresia 'ma duc acasa', vorbind despre Romania. Adica nu vreau sa zic ca ii judec, pentru ca cei plecati de mai de curand si care au parintii acolo, de exemplu, este firesc sa vorbeasca asa. Dar pentru mine acasa este mocul unde stau. Nu locul din care ma trag. Poate o sa va sochez, dar asta este.

In fine, poate nu isi are loc asta pe un forum crestin, stiu eu? Dar pentru mine are o legatura, cum incercam sa explic mai sus.
Si poate este diferit cand pleci la 18 ani, si iti construiesti toata viata adulta in alta tara, si cand pleci mai tarziu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote