View Single Post
  #51  
Vechi 11.06.2009, 13:10:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu care erau obiectiile legate de preotul pe care il cereau respectivii.

Nu mi se pare normal ca in biserici sa hotarasca ctitorii cine va fi preot acolo. Eventual de ce sa nu transmita si din generatie in generatie dreptul asta?
Biserica nu este o investitie lumeasca, este una duhovniceeasca.
Biserica se construieste pentru Dumnezeu, nu pentru un om anume.

Nu stiu de ce tie ti se pare normal tocmai opusul.
Da, din pacate se pierde din vedere ca biserica (ca si cladire si parohie), este a comunitatii, a satenilor / orasenilor etc.
Nu este a ctitorului, ca daca ar fi a lui ar trebui sa slujeasca el in ea.

Si mi se mai pare si un soi de santaj: eu iti dau biserica dar daca pui preot pe cutarescu, de parca preotii ar intra slubasi ai ctitorului, nu alesi si sfintiti ai lui Dumnezeu pentru mantuirea credinciosilor.

Aduceti-va aminte din Faptele Apostolilor despre cum au fost hirotoniti primii 7 diaconi: apostolii le-au zis oamenilor (credinciosilor) sa-si aleaga 7 oameni dintre ei iar apostolii sa-i sfinteasca. Deci e bine ca comunitatea sa si-i aleaga, nu ctitorul sau mai stiu eu cine, ca doar nu stie el mai bine decat credinciosii si episcopul cine e mai bun ca preot pentru comunitatea respectiva.

Cer iertare eventualilor ctitori / binefacatori ca s-ar putea simti jigniti de cuvintele mele, dar chiar cred ca in Biserica lui Hristos trebuie urmate caile apostolice, iar nu dorintele personale.
Reply With Quote