View Single Post
  #118  
Vechi 24.01.2007, 22:54:16
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"noi am transfosrmat binele in rau, de ce a ingaduit D-zeu? tocami pt ca este drept."

te cred ca noi am transformat in rau, dar de ce? pentru ca nu suntem perfecti, asa am fost facuti cu posibilitatea de a gresi, si in cazul asta mai tarziu sau mai devreme raul este facut, pt ca e posibil acest lucru din start...era bine sa nu existe aceasta posibilitate. De exemplu daca exagerez un pic, sa zicem ca americanii creaza clone in laborator, au gandire proprie si posibilitati de a face rele destule si monstrul din ele de tip Frankenstein se manifesta pana la urma....cine e de vina monstrul sau americanul?
In plus mai e o chestie sa zicem ca unii oameni sunt corecti respecta tot asa cum trebuie, ce vina au ei sa suporte nedreptatile altora? Ar trebui separati : asupritorii sa fie izolati sa stea cu de-ai lor, si oamenii respectosi,corecti intre ei-asa ar fi mai corect dar nu e nici pe departe asa.

Alexandr, daca ne luam dupa parerea nebunilor sau a anormalilor e clar ca nu ajungem nicaieri, trebuie sa ne luam dupa adevaruri universal valabile care includ si legea bunei morale, altfel degeaba traim (in haos). E clar ca exista ceva la care trebuie sa te raportezi si o influenta o are si ingerul pazitor (glasul constiintei).

jeniffer, nu ai zis inca cine sau ce ar putea misca obiectele. Mie mi s-au intamplat chestii la gen in fata mea...cine sau ce misca toate astea?

Reply With Quote