View Single Post
  #6  
Vechi 30.07.2009, 16:44:04
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit

Un preot a zis : "La Dumnezeu, in mod paradoxal, nu conteaza CE faci ci CUM faci". Domnul la inima priveste, cu ce inima faci cutare si cutare lucruri.

Nu de geaba unirea trupeasca (intotdeauna mi s-a parut putin prea oficiala si seaca expresia) se numeste "a face dragoste". Daca faci dragostea cu adevarat, asa cum a lasat Dumnezeu sa fie intre soti sa se iubeasca, nu animalisme si intortocheri lipsite de sens, atunci eu nu cred ca Dumnezeu nu este si acolo, El care toate le umple. Ca doar cine pune sufletul copilului in pantecele mamei?

Stiu un cuplu care nu aveau icoane in dormitorul lor, aveau in toata casa numai in dormitor nu. Si mi-au zis ca le e rusine cand fac dragoste sa vada icoanele pe pereti. Fiecare cu constiinta si formarea lui. Pentru mine e ceva ciudat si de neinteles conceptia lor. Eu am icoane peste tot si deasupra patului e icoana cu Maica Domnului, pentru ca in Biserica ei ne-am cununat. Ca daca ar fi fost ceva de rusine, adica un pacat , o murdarie a face dragoste cu sotul, atunci nu mai binecuvanta Domnul nunta.
Reply With Quote