View Single Post
  #5  
Vechi 14.08.2009, 14:15:27
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Doamna E.G. White, profet, lider și fondator principal al Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea, a pretins că e inspirată de Dumnezeu, la fel ca profeții Bibliei. Definindu-și poziția, ea afirmă: "In vremurile de demult Dumnezeu vorbea oamenilor prin gura prorocilor și apostolilor. In zilele noastre, El le vorbește prin mărturiile Duhului Său" ("Mărturii pentru Biserică," Vol. IV., p. 148; Vol. V., p. 661; Nr. 88, p. 189) cu alte cuvinte, prin scrierile sale.
Se pare ca DM Canright a devenit autorul dvs. preferat. Tot ce va doresc este sa nu ajungeti ca el.

Iata ce spune Ellene White, referitor la rolul ei:

"Lasati-o pe soara White la o parte... Nu citati tot timpul cuvintele mele, cata vreme nu puteti asculta ceea ce spune Biblia. Cand veti lua Biblia si va veti hrani cu ea si veti transpune invatatura ei in caracter, atunci veti putea face ceea ce stiti ca este bine, cum sa primiti unele sfaturi de la Dumnezeu. Iata cuvantul inaltat astazi inaintea voastra... Nu repetati mereu ce a spus sora White... ci spuneti: "Asa vorbeste Domnul, Dumnezeul lui Israel si apoi faceti intocmai ce face Domnul si ce spune El." (Manuscris 41, 1 aprilie 1901,pag. 170)

"Nu o citati pe sora White. Eu nu doresc acest lucru pana cand voi nu va dati seama unde va aflati. Citati Biblia, discutati despre Biblie, este plina de substanta, aplicati-o in viata si atunci o veti cunoaste mai mult decat acum." (Manuscript Testiomonies of EGW, pag. 176)


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
[font=&quot]
Scrierile ei sunt citite in bisericile lor, invățate in școlile lor și predicate de pastorii lor la fel ca Sfanta Scriptură. Biserica lor stă sau se prăbușește odată cu ceea ce-a pretins ea. Ei recunosc liber acest lucru. E delegată de oamenii ei ca Mahomed de mahomedani, Joseph Smith de mormoni, Ann Lee de Quakeri și doamna Eddy de adepții Științei Creștine.
Sunt multi adventisti care nu cunosc sau nu iau in considerare scrierile Ellenei White. Si nun este nici o problema. Ca sa va convingeti intrati pe forumul adventist (nu stiu daca am voie sa postez link-ul) sa vedeti dezbateri pro si contra Ellen White chiar intre adventisti.

Doar am inceput sa spicuiesc din articolele postate de dvs. si m-am saturat de minciuni. Ce vreti sa fac? Sa iau aproape fiecare rand (sunt cam dese minciunile) si sa-l combat?

Ellen White este considerata ca fiind al treilea dintre cei mai tradusi scriitori din istorie si cel mai tradus scriitor american. Prin incercarea dvs. de a o defaima poate ajutati, in mod involuntar, sa devina cel mai citit scriitor din istorie.