View Single Post
  #948  
Vechi 23.08.2009, 07:26:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Numele personal Lazăr este o prescurtare a numelui ebraic Eleazar, iar acesta este format din cuvintele „El = Eloham" = Dumnezeu și „azar" = a ajuta; împreună înseamnă „Dumnezeu a ajutat".

In alta parte am inteles ca Lazar = "cel ce face voia Domnului".

Deci Dumnezeu este in dreptul Lazar, care este alesul Lui, pe care El l-a ajutat sa faca voia Lui.
"O dai cotita" - vorba lui mihai07. Intrebarea mea viza strict prezenta lui Dumnezeu in parabola, pentru ca Avraam pare ca face oficiile de primire in Rai, el distribuie si conduce activitatile din Iad, etc., e un fel de "sf. Petru" din bancurile cu Poarta Raiului. Domnul Hristos Se foloseste de conceptia populara a vremii ca sa le transmita prin absurdul situatiei create de invatatura lor concluzia finala de care amintea condor.

De altfel, la fel de bine "Dumnezeu ar putea fi prezent" in dreptul bogatului, deoarece conceptia vremii aceasta era: bogatia unui om este dovada prezentei si binecuvantarii lui Dumnezeu.

Intrebarea mea ramane...in aceasta alegorie, in aceasta reprezentare fantastica fara legatura cu realitatea, Dumnezeu este inlocuit de Avraam- cel care hotareste totul cu privire la Cer si Iad. Este corect sa folosesti ca dovada a "nemuririi sufletului" o asemenea parabola?