Subiect: Despre Sabat
View Single Post
  #144  
Vechi 03.10.2009, 16:23:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Fapte 13,14 -Antiohia anul 40 A.D. "Iar ei, trecând de la Perga, au ajuns la Antiohia Pisidiei și, intrând în sinagogă, într-o zi de sâmbătă, au șezut." Pavel merge la sinagogă pentru a sărbători Sabatul cu frații lui iudei.

Fapte 13,42 "Și ieșind ei din sinagoga iudeilor, îi rugau neamurile ca sâmbăta viitoare să li se grăiască cuvintele acestea." Sabatul era serbat și de neamuri, nu numai de iudei.

Fapte 13,44 "Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu."

Fapte 16,13 45 A.D. Filipi (colonie romană cu foarte puțini iudei) "Și în ziua sâmbetei am ieșit în afara porții, lângă râu, unde credeam că este loc de rugăciune și, șezând, vorbeam femeilor care se adunaseră." Pavel, dacă nu găsește o sinagogă, caută un loc de rugăciune pentru a serba sabatul.

Fapte 17,2 Tesalonic 46 A.D. " Și după obiceiul său, Pavel a intrat la ei și în trei sâmbete le-a grăit din Scripturi" Iată care era obiceiul lui Pavel (ca și al lui Iisus), să serbeze sâmbăta. Nu sporadic, ici și colo, ci sambata după sâmbătă!

Fapte 18,4 Corint 49 A.D. "Și vorbea în sinagogă în fiecare sâmbătă și aducea la credință iudei și elini."

Matei 24,20 Ierusalim 70 A.D. "Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta." La anul 70, apostolii încă respectau sâmbăta și se rugau ca fuga lor să nu fie în sabat. Domnul le-a ascultat rugile: Când împresurarea Ierusalimului a fost oprita temporar de armatele lui Cestius, toți creștinii au fugit din oras. Nu era o zi de sâmbătă!

Deci reiese în mod clar că apostolii au păzit în mod special sâmbăta!
Atâtea texte vorbesc despre lucrul acesta. Dați-ne un singur text biblic din care să reiasă că "apostolii au păzit în mod special" duminica. Nu ai cum, nu există așa ceva!
De ce nu judeci cu aceiasi moneda?Care era publicul primar la care se adresau apostolii?In toate circumstantele aratate de tine, se vorbeste despre sinagoga.Cand era mai oportun si mai bine sa vorbeasca celor prezenti in sinagogi daca nu sambata(cand toti se adunau).

Judeca cu aceiasi moneda:

Fapte 20:7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții.
1Corinteni 16:1. Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi.
2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
Apoc 1.10 "Am fost în duh în zi de duminică și am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiță,"

Majoritatea cazurilor cand este pomenita sambata este identificata cu scopul misionar , spre convertire.Nu zic ca,crestinii ar fi lepadat complet sambata, dar vedem ca randuieli sunt pentru ziua de duminica, la fel si nucleul format de crestini se aduna Duminica.Mai apoi dupa evanghelizare crestinii s-au delimitat de evrei si de sarbatorile lor.