Subiect: Despre Sabat
View Single Post
  #149  
Vechi 03.10.2009, 22:12:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Duminica e cea mai clara dovada, ce vrei mai mult , citeste scrie clar negru pe alb in Evrei 4.
Nu am negat din pricina legaturii si radacinii iudaice ca la inceput apostolii sa fi tinut si sambata, dar cum iti zic si ti-am zis ai tot la fel de mult dovezi precum sunt despre duminica, si acelasi gen de "dovezi", daca consideri ca acele `dovezi` reprezinta tinerea sambatei in mod special , atunci judecand cu aceasi moneda la fel putem zice si despre duminica.Cum ti-am zis aceste doua zile sunt scoase in evidenta in NT sambata si duminica , doar astea doua.Despre primul verset mentionat Fapte 20:7 , se spune ca au frant painea si nu doar atat , ci si ca Pavel a tinut cuvantare(predica).Iar in a doua situatie in 1Cor 16:1-2 vedem o randuiala in zi de duminica, in mod special, precum Pavel a lasat Bisericilor din Galatia,zi in care se intalneau si se adunau toti.In al treilea caz, cel prezent in Apocalipsa, Apostolul Ioan zice ca era "in Duh".Ce inseamna a fi in Duh alta de a fi in slujire si rugaciune fata de Dumnezeu?Si aceasta in zi de Duminica.Citeste ce au avut de zis primii parinti apostolici , Ignatie Teoforul in Epistola catre Magnezieni, Epistola lui Barnaba , Ireneu al Lionului, Iustin Martirul, Eusebiu, s.a.m.d.

si Apostolul Pavel :
1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduința să intrăm în odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.
2. Pentru că și nouă ni s-a binevestit ca și acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credința la cei care l-au auzit.
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârșite de la întemeierea lumii.
4. Căci undeva, despre ziua a șaptea, a zis astfel: "Și S-a odihnit Dumnezeu în ziua a șaptea de toate lucrurile Sale".
5. Și în același loc, zice iarăși: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Daca intregul context pana la versetul 9 nu iti e de ajuns , am sa aduc traducerea din greaca a v9 :

9ἄ.ρα ἀ.πο.λεί.πε.ται σαβ.βα.τισ.μὸς τῷ λα.ῷ τοῦ θε.οῦ·

Asadar s-a rezervat o zi de odihna ca cea a sabatului poporului lui Dumnezeu.

cuvantul care se traduce "s-a rezervat" : ἀπολείπεται(apoleipō)= it remains, is reserved: Heb. iv. 9;
cuvantul care se traduce in o zi de odihna : σαββατισμός (sabbatismos) = a Sabbath-keeping (from σαββατίζω (sabbatizō), to keep Sabbath, Exo 16:30).

sabbatismos este un diminutiv al cuvantului sabbat, si poate fi tradus in engleza ca "sabbath-like" , adica s-a rezervat o odihna ca cea a Sabatului poporului lui Dumnezeu.