View Single Post
  #7  
Vechi 05.10.2009, 21:01:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu de cite ori am ocazia sa trec din ,,fraierica" in ,,informat" ma bucur tare mult . Si eu folosesc uneori(sau poate mai des dar nu realizez) aiurea scrierea cu un ,,i" si cu doi. Pe cuvint ,ma bucur ca ai precizat. Am insa o rugaminte : arata-ne si modul corect de folosire a virgulei . Si aici gresesc de multe ori punind din ignoranta chiar inainte de ,,si" virgula, ceea ce este incorect.
Exact cum spunea si distinsa sora LapetitMoc a mai existat un topic despre ,,crimele asupra limbii romane" si care a fost f. repede sters ...deranja ! Toata ziua vedem cum semidocti sau sfertodocti umplu de singe limba vorbita si scrisa fara nici o durere dar mai ales cu tupeu motivind cel mai adesea pueril ca asa se scrie pe net,la viteza ! Aiurea , mirosul de la axila ii tradeaza !
Scrieti surorilor despre cit de rau scriem si vorbim (...desigur ,cei care facem asta !)si ne reamintiti ca alaturi de limbile straine pe care le scriem si vorbim ,,fluent"(nu marefer la cei care traiti inafara Romaniei)sa folosim corect si limba materna !
Domnule Zaharia, iata un articol foarte accesibil despre virgula - http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgula...m%C3%A2n%C4%83 sper sa va fie de folos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote