View Single Post
  #1224  
Vechi 07.10.2009, 13:54:34
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Multi care sunt adeptii teoriei ca sufletul nu mai exista dupa moarte folosesc ceea ce ai folosit si tu la un moment dat,si anume Ezechiel 18"Sufletul care pacatuieste,acela va muri".Foarte bun citat,dar de ce sa nu citim intregul pasaj?(tu oare de ce nu ai adus pasajul intreg?)
"Ezechiel 18:4 Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot așa și sufletul tatălui este al Meu. SUFLETUL care păcătuiește, acela va muri.
Ezechiel 18:5 OMUL care este drept, care face judecată și dreptate,
Ezechiel 18:6 care nu mănâncă pe munți carne jertfită idolilor, și nu ridică ochii spre idolii casei lui Israel, care nu necinstește nevasta aproapelui său, și nu se apropie de nevasta sa în timpul necurățeniei ei,
Ezechiel 18:7 care n-asuprește pe nimeni, care dă înapoi datornicului zălogul, care nu răpește nimic, care dă din pâinea lui celui flămând și învelește cu o haină pe cel gol,
Ezechiel 18:8 care nu împrumută cu dobândă și nu ia camătă, care își abate mâna de la nelegiuire și judecă după adevăr între un om și altul,
Ezechiel 18:9 care urmează legile Mele și păzește poruncile Mele, lucrând cu credincioșie, - omul acela este drept, și va trăi negreșit, zice Domnul, Dumnezeu."
Acum sa-l analizam impreuna.
Avem 3 teorii si anume,prima:in context sufletul are sensul de persoana,individ,om.Asta o vedem prea bine pentru ca dupa ce spune ca "SUFLETUL care păcătuiește, acela va muri.",Ezechiel continua:"OMUL care este drept, care face judecată și dreptate s.a.m.d. va trăi negreșit, zice Domnul, Dumnezeu.".Cu alte cuvinte Ezechiel a vrut sa spuna ca omul care pacatuieste va muri,iar cel care nu pacatuiesti va trai(este vorba despre viata vesnica si moartea vesnica).Deci vedem prea bine ca nici pe departe Ezechiel nu s-a referit la ceea ce intelegem noi prin suflet.
A doua teorie:este vorba despre moartea vesnica,continua si pentru totdeauna a pacatosului,moartea spirituala(ca sa ma exprim asa,desi vad ca nu iti plac acesti termeni) si nu fizica(trupeasca).Sufletul deci va muri vesnic,continuu si iremediabil(aceasta teorie am sustinut-o si eu,dar citind cu atentie accept mai degraba prima teorie strans legata de cea de-a doua.
A treia teorie:este vorba despre moartea o data pentru totdeauna a sufletului,adica viata sufletului se incheie o data cu viata trupului(teorie sustinuta de tine).Sa zicem ca ai dreptate,facand acest rationament putem concluziona prin negatie:"SUFLETUL care NU pacatuieste,acela Nu va muri."E de la sine inteles aceasta,ca daca ar fi fost altfel Ezechiel ar fi spus simplu:"SUFLETUL va muri",fara sa faca o distinctie intre cel care pacatuiesc si cel care nu pacatuiesc.Oricum ar fi toate cele 3 teorii resping de fapt ideea adventista ca nu exista suflet dupa moarte.Ceea ce ai facut tu sau altii,pentru ca este posibil ca nici tu sa nu fi citit intregul pasaj, a fost sa scoti din context un verset(jumatate de verset mai bine zis) si asta nu e bine.
Nu inteleg de ce te tii cu dintii de o ideea cand sunt atatea fapte care o contrazice.Nu iti cer sa renunti la cultul adventist,iti cer doar sa renunti macar pentru putin timp la ochelarii dogmatici ai religiei adventiste si sa privesti rational ceea ce ne spune Sfanta Scriptura.Oare este mai important ce a spus Ellen White(sau alti fondatori ai religiei adventiste)decat ce spune Biblia?Adventistii spun ca nu exista suflet dupa moartea trupeasca a omului(cel putin asa am inteles,pentru ca atunci cand te-am intrebat,Isus zice:"Ce ar folosi unui om sa castige toata lumea daca si-ar pierde sufletul?"Adventistii spun ca nu exista iad vesnic,continuu,chinuri nesfarsite,Ioan zice:"Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR".
Cine are dreptate?Nu te-ai intrebat niciodata despre posibilitatea ca fondatorii religiei adventiste(sau cine a pus aceste reguli)sa fi facut niste greseli omenesti de interpretare?Oare nu avem fiecare intelepciune sa discernem lucrurile fara sa ne luam puncte de repere in parerile celorlalti(altele decat cele ale Sfintei Scripturi?)Oare in Biblie nu scrie sa cercetam Scripturile?
Daca ai sta si ai medita la ceea ce am spus nu se poate sa nu iti pui aceste intrebari.Oricum ar fi,dincolo de aceste dogme,este foarte important sa faci ce a spus Mantuitorul si ce ne-a invatat El.Nu incerc aici sa stric reputatia unei religii,sa-mi bat joc de ceea ce altii cred.Vreau doar obiectiv sa spun lucrurilor pe lume si sa nu ai impresia ca ar fi o dorinta mlefica din partea mea,asa cum m-ai acuzat prudent,ba ca sunt mincinos,ba ca te-am dezamagit,ba ca sunt lipsit de onestitate.Sper sa intelegi aceste lucruri.