View Single Post
  #1247  
Vechi 09.10.2009, 16:37:37
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Vad ca nu mi-ai raspuns la intrebarea,pe care ti-am pus-o de doua ori intr-o postare ulterioara:ce se intampla cu sufletul de la momentul mortii pana la momentul invierii?Nu mi-ai raspuns la multe din alte intrebari pe care ti le-am spus,desi eu am incercat sa dau raspuns la toate intrebarile tale,unele dintre ele catologate de tine "inventii".Oricum chiar si cu riscul asta iti mai pun in fata alte intrebari(poate daca tu nu vei sti sa-mi dai un raspuns,poate totusi se va gasi cineva).O sa vad versiunea ta si apoi voi veni cu versiunea mea,urmand sa tragem concluziile despre cine are mai multa dreptate.Te rog sa raspunzi calm,fara ironii sau ceva de genul asta,fara rastalmaciri,recomandat pe baza bibliei pe cat posibil.

De ce Isus nu a spus niciodata despre cei morti ca au murit,ci ca "dorm"?(este o diferenta majora intre a muri si a dormi).Legat de aceasta intrebare,te mai intreb de ce despre Samuel se spune ca "s-a sculat" si nu inviat,ca daca ar fi murit intrutotul dupa cum ai spus termenul mai bun era acela de "a invia".(la aceasta intrebare te rog sa raspunzi obiectiv de parerea ta ca n-ar fi fost Samuel cel chemat de Saul prin practici totusi oculte).

Iti prezint doua versete biblice ale aceluiasi autor(Moise)

Deuteronomul 12:23 Numai, vezi să nu cumva să mănânci sângele, căci sângele este viața (sufletul); și să nu mănânci sufletul împreună cu carnea.
Geneza 4:10 Și Dumnezeu a zis: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine.
La ce s-a referit Moise cand a mentionat "glasul sangelui"?

Mediteaza la expresia Locuinta mortilor.Cum este posibil ca "mortii" sa aiba o "locuinta"?.Atunci cum iti explici termenii atat "locuinta"cat si "motilor"?

Mediteaza la urmatoarele versete biblice
Faptele apostolilor 7:55 Dar Ștefan, plin de Duhul Sfânt, și-a pironit ochii spre cer, a văzut slava lui Dumnezeu, și pe Isus stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu;
Faptele apostolilor 7:56 și a zis: "Iată, văd cerurile deschise, și pe Fiul omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu."
Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!"
Pentru cine erau "cerurile deschise",a plecat Stefan alaturi de Isus in cer?(Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!").

Daca sufletul nu este "un fel de fantoma"(este exprimarea ta),care se desprinde de trup,atunci cum explici urmatoarele versete?
Geneza 35:18 Și pe când își dădea ea sufletul, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)
Evrei 4:12 Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.

Ce a vrut sa spuna Isus prin:
Ioan 8:56 Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea: a văzut-o și s-a bucurat."Se referea Isus la ziua cand a venit pe pamant?

Daca intre moarte si inviere nu este nimic,cum spui tu, de ce Pavel a afirmat
Filipeni 1:21 Căci pentru mine a trăi este Hristos și a muri este un câștig?
sau
cum sa fie impreuna cu Hristos(inainte de inviere,pentru ca Pavel se refera la un fapt imediat)
Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine; ?

Daca tu nu iei literar pilda bogatului nemilostiv,cum se poate sa fie sustinut un adevar (,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.) prin minciuni(considerate de tine minciuni si anume ca intre moarte si inviere sufletul continua sa mai existe)?Oare pildele nu sunt inspirate din fapte reale,nu sunt probabile?Oare daca n-ar fi fost adevarata ideea aceasta a continuitatii,evreii nu L-ar fi contrazis pe Isus,fie ca este vorba si de o pilda?Oare nu credeau si evreii in aceasta idee?Daca este o simpla pilda de ce apare numele de Lazar,ca si cum Isus l-ar fi cunoscut destul de bine,iar in celelalte pilde ale Lui Isus nu apare nici un nume?

Ti-as putea spune mult mai multe intrebari(asta ca sa nu le mai aduc in prim plan pe celelalte la care nu mi-ai dat raspuns).Consider ca este sufiecient si ai la ce te gandi.