View Single Post
  #1442  
Vechi 22.10.2009, 11:41:31
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ca este vorba despre "duhurile din inchisoare" sau ca am spus eu "inchisoarea duhurilor" sensul pentru mine tot ala este.Petru in primul rand a vorbit la propriu si nu face referire la nici o fiinta umana vie.Daca folosea termenul de suflet in loc de duh,mai mergea ca in biblie cuvantul suflet mai este folosit pentru sensul de "persoane vii",dar duh niciodata pe paginile sfintelor scripturi pentru acest sens.Interpretarea ta este cu totul in afara Scripturii.Ce,nu stim sa citim?
Uite ce spune Petru:
1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiți, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
Deci dupa ce a venit pe pamant si a fost rastignit pentru ca apoi sa moara,dupa,a predicat "duhurilor din inchisoare".Nu a predicat pe vremea potopului,duhurile erau ale acelora de pe vremea potopului.Sa fim seriosi,sa nu mai dezinformam ca uite ce spune Scriptura:
1 Petru 3:19 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,
1 Petru 3:20 care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, și anume opt.
Se intelege foarte clar ceea ce spun eu.Exista o "inchisoare a duhurilor" in care Isus a fost dupa ce a murit in trup.Corect nu?Daca citesti atent n-ai mai veni cu interpretarile acestea puerile.Isus nu le-a predicat "duhurilor" pe vremea potopului,Noe a fost cel care le-a predicat,Petru ne spune clar ca le-a predicat dupa ce a "murit in trup" si anume cand?Dupa ce a murit rastignit.Petru e clar,cat se poate de clar.Nu inteleg de ce vii cu interpretarea "duhuri"=persoane vii.N-ai dreptate,sa fim seriosi si corecti.Unde a mai fost folosit termenul de duhuri in biblie cu sensul de persoane vii?O asemenea afirmatie nu se face decat atunci cand ei in calcul doar o singura varianta:nu exista duhuri si suflete dupa moarte.Pur si simplu acest pasaj nu poate fi rastalmacit nici cu „The Jewish Encyclopedia” nici cu nimic,trebuie luat asa cum este.
Pasajul este destul de clar,iti jignesc intelectul daca mai continui cu el.Tu nu faci decat sa tii cu indarjire sa sustii un lucru si asa se explica de ce nu vrei sa vezi aceste lucruri.
Eu nu gandesc in termenii dualismului,eu consider omul format din 3 si nu 2 componente distincte(asta cum s-ar numi "triada"?:).Evident ca este dificil de delimitat sufletul de duh,daca nu imposibil,de aceea ma refer de multe ori la amandoua cu acelasi sens desi sunt constient ca nu sunt chiar la fel.
Normal ca trebuie sa facem o distinctie intre perioada de dinaintea jertfei lui Isus si aceea de dupa.Inainte,indiferent de felul cum traiai in Locuinta mortilor plecau toti(cei neprihaniti intr-un loc si ceilalti in alt loc),asta datorita pacatului adamic care apasa intreaga omenire.Isus cand a murit,a facut-o pentru toti,atat pentru cei neprihaniti care au murit inainte cat si pentru cei de dupa.A luat asupra Sa pacatul adamic si pacatele intregei lumi.Daca tu avand totusi o cultura biblica nu faci distinctie intre aceste perioade,nu stiu ce sa zic.Nu s-a schimbat nimic in biologia omului ci in "destinul " sau( ca sa zic asa pentru ca nu imi vine un termen mai bun :).Oamenii nu mai merg in Locuinta mortilor,care nu este "aka mormant".Am vorbit despre acest lucru e bine sa te uiti pe postarile mele ulterioare.Daca Locuinta mortilor inseamna mormant,atunci in Biblie trebuia sa se vorbeasca despre "Locuinte ale mortilor",dar Locuinta este una singura.Daca vei studia bine scriptura vei vedea ca in Locuinta mortilor nu sunt trupuri ci "suflete".Deci Locuinta mortilor este un loc in care merg sau mergeau sufletele celor morti.Daca tu consideri Locuinta mortilor a fi mormantul atunci ce a vrut sa spuna Ioan prin faptul ca "Isus a luat cheile Locuintei mortilor"?Nu are sens daca privesti din aceasta perspectiva.Si aceasta Locuinta era un fel de "inchisoare",adica sufletele erau condamnate sa "stea"acolo indiferent daca omul a fost un neprihanit sau pacatos si asta din pricina pacatului adamic care a apasat omenirea pana la jertfa lui Isus.Isus a schimbat aceasta situatie cei neprihaniti nemaifiind condamnati sa "plece in Locuinta mortilor" dupa moarte(ma refer la suflete).Poate o sa ti se para pueril ceea ce spun,nu iti cer decat sa cercetezi detaliat si o sa vezi ca o sa ajungi la concluzia ca macar exista chiar si cele mai mici sanse sa am dreptate.
Eu nu am vorbit despre nici o "garderoba" de suflete.Sufletele tuturor asteapta in locuri diferite(in functie de "faptele pe care le-au facut in trup") Marea Judecata.Ca sa fie mai usor sa ne imaginam cum decurge in lumea noastra o "judecata".Cei acuzati de fapte grave pana la judecata vor astepta judecata in arest,nu-i asa?Si oare acel arest nu seamana cu detentia de mai tarziu?Seamana,dar nu sunt totuna.In ceea ce priveste cei care nu sunt acuzati si totusi sunt chemati la judecata ei nu sunt arestati,eventual li se interzice parasirea unui teritoriu sau asteapa data judecatii traind altfel sau la fel cum vor trai si dupa judecata.De ce nu ar fi asa si in domeniul spiritual(recunosc ca aceasta comparatie poate e deplasata,dar nu e rau sa o privim poate intelegem mai bine).
Nu stiu ce sa spun despre cei drepti care isi vor astepta Judecata.In nici un caz nu va fi cum spui tu.Ei nu se vor mai gandi la familia lor,la cei ramasi "care se chinuie pe pamant".Atunci poate li se vor deschide ochii si vor vedea ce este important cu adevarat.Dragostea lui Dumnezeu va fi mai mare indeajuns sa acopere aceste "griji".Sa citim cu atentie pilda bogatului nemilostiv,il vedem pe bogat facundu-si griji,dar despre Lazar se spune ceva?Poate o fi avand si el pe pamant pe cineva drag(biblia nu spune asta),dar el este "in sanul Lui Avraam".Oare nu pentru asta a trait el,nu pentru a ajunge in "cer"?Doar bogatul S-a gandit la cei ramasi "care se chinuie".Cel neprihanit trebuie sa se gandesca ce cei ramasi au oameni care le vorbesc despre Dumnezeu si nu are rost sa isi faca griji pentru el.Si asa se vor gandi poate toti cei drepti dupa moarte.Ca pana la urma daca te gandesti,cine ti-a dat familia pe care o iubesti atat?Dumnezeu ti-a dat-o si atunci cand Dumnezeu te ia la tine tu iubesti mai mult "darul" decat pe cel care il da?Dumnezeu nu este in nici un caz crud daca ar proceda "astfel".Ca ce spune Hristos?
Matei 19:29 Și oricine a lăsat case, sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi însutit, și va moșteni viața veșnică.
Deci cine nu lasa,nu va mosteni Imparatia Lui Dumnezeu.
Doar cei care au murit in pacate vad ca "familia lor se chinuie "pe pamant,cel neprihanit vede ca Dumnezeu are grija de ea,doar cel pacatos vad ca nu pot face nimic pentru ei si considera ca Dumnezeu rivalieaza "in cruzime cu diavolul insusi " cum ai spus tu.Cel care a murit neprihanit nu isi mai face griji de nimic.Dumnezeu a avut grija de el si va avea grija si de ceilalti,iar daca cei din casa Sa nu vor ajunge unde este el a fost decizia lor,liberul arbitru,nu trebuie sa-L condamne pe Dumnezeu pentru asta si nu o vor face.Familia tot ce avem drag aici pe pamant este un dar de la Dumnezeu,dar noi trebuie sa Il iubim cu mult mai mult pe Datator.
Mi-ai pus cateva intrebari si as vrea sa raspund si la ele(dupa predica asta:),chiar daca vad ca m-am lungit prea mult.Am facut-o ca sa intelegi mai bine decat pana acum ce vreau sa spun.
Cei drepti am spus ca nu s-au dus in Rai ci in "cer" ca sa fac o deosebire,pentru ca nimeni nu stie asta,biblia nu specifica.Un lucru e clarnu vor merge direct in Rai.Raiul este pregatit si dupa ce este terminat Isus ii ia pe ai Sai,doar dupa ce este finalizat ca sa zic asa.In Rai se va merge cum spune Apocalipsa dupa Marea Judecata si o vor face toti odata.
Dar pana atunci unde vor merge cei neprihaniti?Nu stiu,probabil intr-un loc gen Sanul Lui Avraam,unde vedem ca nu se vorbeste despre Dumnezeu sau despre Hristos(desi Isus prin pilda Sa ne arata ca ii vede ,ghiar daca sa prsupunem ca nu este acolo).
Atunci raspunsurile sunt clare.Isus vine ca Sa ii ia pe toti la El,pentru ca ei nu sunt la El,nu sunt in Rai,si vrea sa fim cu El.Lucrurile nu sunt clare aici,eu asa cred si am argumente biblice.Trupul tuturor ramane pe pamant.Noi vom primi un alt trup nemuritor cu care vom fi acolo,nu se poate sa fie acolo doar o parte din noi,trebuie sa fim cu totul.
Scuze pentru intinderea postarii si pentru eventualele greseli gramaticale,sper sa ai rabdare sa citesti tot.