View Single Post
  #1448  
Vechi 24.10.2009, 14:01:31
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Tot peetor sunt,dupa cum ghiciti din numele contului :).Nu stiu de ce nu mai pot sa folosesc contul cel vechi.
tricesimusseptimus ai spus printre altele ca denumirile Vechiul si Noul Testament sunt arbitrare.Eu spun ca sunt cat se poate de corecte,pentru ca Vechiul Testament este inlocuit in oarecare masura de Noul daca intelegem prin testament "legamant" sau "lege".Si eu sunt de parere ca ele se completeaza unele pe altele,dar in anumite locuri Noul Testament are prioritate asupra Vechiului,la fel cum o lege mai noua are prioritatea asupra unei legi mai vechi intr-un stat.Nu mai poti gandi in termenii vechei legi in ceea ce priveste legea talionului si alte asemenea,ele au fost desfiintate de Isus.Uite ce spune Pavel:
Evrei 8:6 Dar acum Hristos a căpătat o slujbă cu atât mai înaltă cu cât legământul al cărui mijlocitor este El, e mai bun, căci este așezat pe făgăduințe mai bune.
Evrei 8:7 În adevăr, dacă legământul dintâi ar fi fost fără cusur, n-ar mai fi fost vorba să fie înlocuit cu un al doilea.
Evrei 8:8 Căci ca o mustrare a zis Dumnezeu lui Israel: "Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legământ nou;
Evrei 8:9 nu ca legământul, pe care l-am făcut cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână, ca să-i scot din țara Egiptului. Pentru că n-au rămas în legământul Meu, și nici Mie nu Mi-a păsat de ei, zice Domnul.
Evrei 8:10 Dar iată legământul, pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor și le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu.
Evrei 8:11 Și nu vor mai învăța fiecare pe vecinul sau pe fratele său, zicând: ,Cunoaște pe Domnul!' Căci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare dintre ei.
Evrei 8:12 Pentru că le voi ierta nelegiuirile, și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele și fărădelegile lor".
Evrei 8:13 Prin faptul că zice: "Un nou legământ", a mărturisit că cel dintâi este vechi; iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire.
Acum nu mai spun ca tinerea sabatului si interdictia alimentara face parte din "vechiul legamant" ca sa nu mai deviez discutia.De aceea spun ca e buna denumirea de Vechi si Nou Testament,mai buna decat aceea de Primul si Al doilea Testament.
Am vazut ca Ovidiu -s a adus in atentie o postare a lui "condor" :).M-as fi bucurat daca condor ar fi vorbit despre acele pasaje,dar nu stiu de ce continua sa le ignore.Ele au fost aduse de mine lui tricesimusseptimus,tocmai pentru ca sa ii arat ca biblia nu afirma ca sufletul moare odata cu trupul.Totusi, dl.Ovidiu,ma bucur ca esti receptiv.