Subiect: preotul fumator
View Single Post
  #9  
Vechi 25.10.2009, 18:17:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu sunt adepta fumatului, nu fumez si nu sufar fumatorii, dar vad ca nimeni nu-i poate schimba. La unii (care au vointa) mai dau rezultate niste leacuri si se mai lasa.
Sinucidere mai lenta sau mai rapida este cu multe: fumta, alcool, droguri, etc.
Acum si cu astea, depinde de om. Aici este un om care are 106 ani curand si...inca fumeaza! Si altii care nu fumeaza mor tineri de cancer...la plaman.
Nu-i o regula.
Ma ingrijoreaza si alt "drog" care face ravagii, dar despre care nu se prea vorbeste si produce o boala oribila - diabetul.
Sunt oameni destui (si eu) care mananca dulciuri, le plac si le fac bine la suflet.
Hai sa-i judecam si pe aceia si cand vedem un preot care mananca coliva, sau cozonac la pomana sa-l criticam.

Si preotii sunt oameni. De ce credeti voi ca sunt zei? Si ei traiesc pe pamant si au probleme sufletesti si de alta natura si mai au si atatea restrictii.
Noi zicem ca le Dumnezeu lor un har special si o forta mai mare ca sa reziste la toate, sa lucreze cu oamenii din biserica lor, sa renunte, sa se stapaneasca, etc.Eu nu cred ca este chiar asa.
Le da un talent special, dar nu-i face ne-oameni, adica zei, sau ingeri sau supra-oameni.
Reply With Quote