View Single Post
  #106  
Vechi 23.02.2007, 13:37:34
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca subiectul acesta devine stupid!

Atata vreme cat un om intelege si isi insuseste o conceptie de viata intr-adevar crestina, atunci situatiile cu care se confrunta sunt altele, nu BTS si prostii de genul acesta, nu desfranari, nu avorturi, nu casatorii de proba, etc. Acestea sunt aspecte ale vietii necredinciosilor si a celor ce nu inteleg puterea lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu va ajunge niciodata la consens cu satana, precum nici omul nu trebuie sa ajunga niciodata la consens cu pacatul. Asa ca departati-va voi cei ce lucrati faradelegea!

O relatie adevarata se bazeaza pe dragoste, pe intelegere, pe rabdare, pe virtuti crestine. Sexul este urmarea fireasca a unirii a doua suflete! Pentru un crestin adevarat, aceasta unire nu va fi niciodata lipsita de binecuvantarea lui Dumnezeu. Cine crede ca poate trai trupeste cu altcineva fara Taina Nuntii se inseala!

Voi sugerati casatoriile de proba, ca orbii care nu stiu pe ce cale sa o apuce, pentru ca nu sunt in lumina lui Dumnezeu! De aceea, ramanem in pacat, pentru ca mergem fara El! Daca L-am avea pe Dumnezeu am sti care este persoana potrivita... nu am mai sta sa incercam si sa probam persoane ca pe niste boarfe pe care sa le zvarlim mai apoi.

N-aveti cum sa intelegeti atata vreme cat sunteti in afara acestei experiente! Sunteti total in afara....degeaba! Cheia catre aceste experiente si descoperiri sunt smerenia si credinta, dorinta sincera de a afla adevarul lui Hristos! Daca nu plecati de la aceste doua premize, ajungeti pe cai ratacite si neimplinirea va umple sufletul, golul vostru se adanceste si va aflati pe nicaieri.

Aveti curajul sa priviti adevarul in fata, adevarul din voi si nu va mai elogiati pacatele desfranarii aici pe forumul acesta.
Reply With Quote