View Single Post
  #101  
Vechi 19.11.2009, 12:17:04
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,cred ca esti subiectiv.Nu poti sa faci cultul penticostal "ipocrit".Evident ca o fi si oameni din acestia in acest cult,padurea nu are uscaturi,la fel cum sunt si in religia ortodoxa.Pana si Isus a avut un "ucenic ipocrit".Daca Iuda l-a vandut pe Isus,inseamna ca toti ucenicii sunt la fel?Nu trebuie sa generalizam pentru ca gresim.
Oricum poate ai dreptate cand spui:"Eu am vazut mai mult laudare din partea vorbitorilor astia in limbi, nicidecum smerenie.Ceva de genul eu am vorbit in limbi eu is mantuit/a.Un aer de superioritate si mandrie."Dar poate sunt cazuri izolate,din nou spun ca nu trebuie sa generalizam.Intr-adevar,nici eu nu pot sa aprob o astfel de conduita.Este nevoie de smerenie in viata unui crestin.Daca cineva "vorbeste in limbi" sau este mantuit nu este meritul lui,ca el este mai bun ca altii sau orice altceva de genul acesta,e harul Lui Dumnezeu si trebuie sa se comporte ca atare.
Ai spus:
"In Rai va fi plin de oameni care s-au inchinat in duh si adevar,totusi e bine sa meditam si la ce inseamna asta."
Acum te intreb,ca sa inteleg sigur ce vrei sa spui:Tu sustii ca in rai vor ajunge doar cei ortodocsi?