View Single Post
  #1735  
Vechi 26.11.2009, 10:53:21
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Totpeetor
1/Daca Moise n-a inviat,atunci ce a aparut pe munte in episodul schimbarii la fata?
2/"Omul este diferit sub toate aspectele de animale,omul a fost creat in asa fel incat sa "stapaneasca pamantul" si la porunca lui Dumnezeu il stapaneste pana in zilele noastre"-corect,cu asta sunt de acord.Dar cand spun ca"creierul uman functioneaza pe aceleasi principii cu cel animal",ma gandesc la pricipiile fizico-chimice.E tot materie(tarana),ca si cel animal,dar altfel structurata.Din acelasi lemn,poti sa faci si un scaun,dar si o biblioteca.Asta ar insemna ca biblioteca are ceva in plus fata de scaun?Da,are pt.ca asa a fost facuta de cel ce a facut-o,diferenta sta in mintea acestuia,dar e tot lemn,ca si scaunul.Arde in foc ca si el,poate fi taiata cu fierastraul ca si el.Se supune acelorasi principii fizico-chimice ca si el.
Doar ca oamenii vor invia si vor fi judecati pe baza faptelor lor,animalele nu.Asta e diferenta.Ei au o raspundere.Li s-a dat inteligenta si ratiune,li se va cere socoteala ce au facut cu ea.
3/"Marcu 8:36 Și ce folosește unui om să câștige toată lumea, dacă își pierde sufletul?
Marcu 8:37 Sau ce va da un om în schimb pentru sufletul său? "
Trebuia sa citezi si Marcu 8:34,35-"Apoi a chemat la El norodul împreună cu ucenicii Săi și le-a zis: "Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine însuși, să-și ia crucea și să Mă urmeze.Căci oricine va vrea să-și scape VIATA, o va pierde; dar oricine își va pierde VIATA din pricina Mea și din pricina Evangheliei, o va mântui."Ar fi mai clar asa.Doar ca pe urma,in pasajele 36 si 37, nu-i mai spune "viata"ci "suflet",adica"suflare".A-si pierde sufletul"inseamna"a-si pierde viata".Cauta in DEX la "suflet"si vei gasi ca deriva din latinescul"sufflitus",care inseamna "suflare",adica "respiratie.E logic.Ce-i foloseste unui om sa castige lumea intreaga,daca moare?Sau ce va da un om in schimb pt.viata sa?Ce-i mai scump ca viata?
A,stiu ca metaforic,"a-ti pierde sufletul"e ceva sinonim cu "a avea sufletul impietrit",sau cu"om fara suflet",adica fara sentimente,fara scrupule.Pot fi valabile pasajele si in sensul acesta,dar nu in sensul ca "sufletul" ar supravietui trupului.
Iov 12:10-"El ține în mână sufletul a tot ce trăiește, suflarea oricărui trup omenesc."-adica viata oricarui trup.
Iov 34:14,15-"Dacă nu S-ar gândi decât la El, dacă Și-ar lua înapoi duhul și suflarea,tot ce este carne ar pieri deodată, și omul s-ar întoarce în țărână."-sa nu-mi spui ca "duhul"si "suflarea"sunt doua chestii diferite.Pentru mine inseamna acelasi lucru,adica"viata".Esti viu cat ai suflare.
Psalmii 104:29,30-"Îți ascunzi Tu fața, ele tremură; le iei Tu suflarea, ele mor și se întorc în țărâna lor. Îți trimiți Tu suflarea, ele sunt zidite, și înnoiești astfel fața pământului"-deci "suflare"="viata".
De ce oare in VT treburile sunt simple si clare in privinta "vietii dupa moarte",adica nu prea te duce nimic cu gandul la asa ceva,iar in NT sunt cam toate pasajele care AR PUTEA fi interpretate drept asa ceva ?Nu cumva pt.ca aici si-au bagat grecii coada,cu filozofia lor?Am citit si eu"Legendele Olimpului"cu Tantal,Sisif,etc.
Chiar sa nu le fi spus Dumnezeu evreilor atata timp(pe tot parcursul VT)"bai,vedeti ca daca nu faceti binele in timpul vietii de pe pamant,dupa aia va duceti in iad si acolo va chinuie dracii pana la judecata de apoi,cand veti invia,veti fi judecati,si apoi va chinuie din nou o vesnicie"?I-a tinut asa,in ceata?