View Single Post
  #280  
Vechi 07.12.2009, 22:18:36
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 ai spus:"Las ca am vazut pe un site evreiesc in romaneste si evrei religiosi care tind spre teoria evolutiei.De altfel si in crestinism sunt destui care "impaca" religia cu evolutia.Biserica Catolica cat si cea Ortodoxa din cate am auzit eu au oameni care studiaza si observa aceste lucruri , oameni implicati in proiecte stiintifice."
Probabil ai dreptate.Bine ai pus impaca in ghilimele:),pentru ca acestea pur si simplu nu pot fi impacate.Cei care incearca asa ceva nu isi dau seama ca de fapt prin evolutie este contrazisa biblia ca atare care este Cuvantul lui Dumnezeu.Dumnezeu ne spune tuturor in scripturi cum am fost creati,noi prin aceasta teorie Il contrazicem.Oare vasul stie mai bine decat Olarul cum a fost facut?
Crestinii trebuie sa aiba ca reper biblia,nu o 'stiinta" despre care istoria ne face sa credem ca se va schimba peste catva timp.Aceasta teorie are de acum o suta si ceva de ani,dar sa nu va mire ca in viitor ar putea fi inlocuita de o alta mai "senzationala" sau mai "rationala" in viziunea celor care cauta explicatii prin stiinta,incapatanandu-se sa accepte relatarea biblica dupa prejudecata ca "este o colectie de superstitii".
Biserica Catolica si Ortodoxa probabil ca au oameni implicati in proiecte stiintifice,dar nu cred ca sunt adeptele acestei teorii,cel putin "nu inca".Ce pot sa observe acesti oameni?Nimic care sa ii faca sa zica ca "nu exista Dumnezeu",ba mai mult prin aceasta se minuneaza mai mult de modul cum Dumnezeu a creat toate lucrurile intr-o maniera perfecta,cum nici "o evolutie" nu ar fi facut posibil.
Daca nu as fi auzit de aceasta teorie cred ca nici prin cap nu imi trecea ca "suntem rude" cu maimutele:).Stau si ma gandesc si nu imi explic cum de i-a venit lui Darwin aceasta idee.Probabil avea o parere proasta despre sine:).
Si daca ar fi adevarat si oamenii ar avea ceva comun cu maimutele,atunci cand am intalni un asemenea "specimen" am simti ceva diferit fata de el,un sentiment ca "suntem de ai lor" si el fata de noi,acel sentiment de apartenenta.Speciile au un sentiment de apartenenta,de grup,omul mai mult decat animalele se identifica cu cei asemeni lui.Dar cat despre mine maimutele sunt niste animalele ca oricare altele,nimic nu ma face sa cred sau sa simt ca sunt altceva,chiar daca unora li "se pare" ca seamana cu omul "cel putin din profil":))
Cei care cred ca sunt maimute evoluate se subestimeaza singuri.
E trist ca voi singuri va considerati astfel,daca v-o spunea altcineva probabil v-ati fi suparat.Dar unii chiar sunt mandri de asta.
Oricum ca sa aduc si o remarca pozitiva sa nu ziceti ca sunt bigot sau ignorant,trebuie sa constat ca totusi evolutionistii sunt optimisti:)De ce spun asta?Pentru ca pentru ei totul este posibil.Este posibil ca viata sa fi aparut singura 'din intamplare",o carte sa se "scrie singura",ce-i drept in decurs de multe milioane de ani,culori sa se adune pe planse si sa dea nastere singure "din intamplare" unui peisaj mirific s.a.m.d.La ei nimic nu e exclus.
Unui evolutionist daca refuzi sa-i faci ceea ce iti cere si ii spui intr-o formula populara care suna cam asa:"cand va zbura porcul",va crede ca totusi este posibil sa faci ceea ce vrea el,pentru ca pentru evolutionisti nu este exclus ca porcul sa "zboare" candva:))
Pentru optimismul lor si ca nu isi pierd speranta eu ii admir,lasand la o parte ca ele sunt puse intr-o slujba nu tocmai demna de ele,cel putin in opinia mea.Stiu ca voi cei care credeti in evolutie ma contraziceti si vi se pare ca sunt ignorant fata de cuceririle "stiintei".Dincolo de ceea ce spun unii si altii,de ceea ce cred unii si altii,noi insine trebuie sa cercetam lucrurile si sa judecam cu mintile noastre,sa punem in cumpana informatiile si sa tragem concluziile.Faceti asa si cu obiectivitate o sa constatati ca evolutia "s-ar putea sa nu aiba dreptate",fara sa ne intereseze ca altul ca Richard Dawkins are o alta parere.

Last edited by Totpeetor; 07.12.2009 at 22:30:48.