View Single Post
  #11  
Vechi 09.12.2009, 17:48:49
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

si mie mi-a murit tatal anul acesta...este groaznic. si singurul lucru care m-a mai linistit a fost sa ma pot ruga pentru el pentru a-i fi mai usor dincolo.

eu am facut asa: am citit acatist pentru cei adormiti pana la 40 e zile, am dat cate 40 de liturghii imediat cum a murit (am dat la 3 biserici); am facut parastasele cu mama si surorile mele, asa cum a trebuit (la 3, 9, 40 de zile, la 3 luni si 6 luni). Mai trebuie facut si la 9 luni, dar inca nu a trecut atata timp...

si am mai dat pomelnice la manastiri...(la manastirea crasna, sihastria, negru-voda)...

nu mai stiu ce altceva sa fac in afara de faptul de a ma ruga pentru el. Asa ca draga mea, nu te mai gandi ca intristezi pe altii. gandeste-te cat il bucuri pe tatal tau. si daca ceilalti nu apreciaza, fa parastas cu ei amarati.

daca ma puteti ajuta si pe mine cu alte sfaturi, ar fi binevenite. Tati a fost foarte important pentru mine si mi-a lasat un gol imens...as vrea sa-i fie bine dincolo si daca nu-i e, as vrea sa-l ajut cumva. am credinta ca Dumnezeu nu ne va lasa.
Reply With Quote