View Single Post
  #106  
Vechi 27.12.2009, 23:09:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@anna21
1. Toate discutiile astea nu fac decat un singur lucru - sa ne reduca pe noi femeile la simple marionete care trebuie sa faca, sa dreaga, sa se imbrace si sa se pieptene si etc. intr-un anume fel.
Femeile nu sunt vazute si judecate decat pur si simplu prin prisma aspectului si a imbracamintii. Nimeni nu este interesat si nu-si problema cu adevarat de ce este in sufletul omului (femeie sau barbat), de credinta si modul in care o traieste si o simte etc.
Este dureros...
Unii preoti, femei batrane si alte persoane stau si te masoara si te pandesc si te judeca. In loc sa-ti vobeasca, sa te auda, sa te lamureasca, sa te ajute.
Pentru Dumnezeu! Suntem oameni, suntem credinciosi si nu marionete.
Si pe un animal (caine) si tot il mangai putin, ii dai o bucatica sa se simta mai bine si ca sa mai faca lucruri bune.
Noi totul facem si spunem rau si suntem prigonite.

2.Te mai contrazic: nu ma intereseaza cum sunt imbracata la biserica, ma concentrez pe ceea ce am de facut acolo. Nu pentru mine. Culmea este ca trebuie s-o fac pentru altii. Ma stradui numai sa fiu imbracata incat sa nu atrag privirea altora si sa fiu bine acoperita, cu fusta sau pantalon.
De cand ma stiu am avut aceasta problema: de a fi pentru altii, de a corespunde celorlalti (imbracaminte, coafura, etc.), cand eu aveam alte preocupari sim ganduri si gusturi.

3. Nu sunt de acord ca trebuie sa avem tinuta speciala pentru biserica. Trebuie sa ne imbracam tot timpul asa cum suntem noi in fata lui Dumnezeu, caci El nu este numai in biserica, El ne vede peste tot.
Da, trebuie sa ne imbracam adaptat situatie, dar in acelasi stil care ne reprezinta si interiorul.
Imbracamintea nu este numai un decor pe noi, ci parte din noi si este legata si de interiorul nostru.
Eu n-as putea sa ma imbrac in mini si cu tocuri de 20 cm intr-un loc, pentru ca apoi brusc sa-mi pun fusta lunga neagra si pantofi balerini. Nu se poate, nu ar insemna aceeasi persoana.
Ma imbrac peste tot cam in acelasi stil: asa cum sunt eu.

4. Pantalonii nu sunt neaparat semnul emanciparii femeii. Depinde de pantaloni si croiala (si culoarea lor). De multe ori fusta sau rochia spun mai mult in acest sens.
Eu una nu sunt pentru emancipare decat in anumite limite. Sunt f.feminina si totusi port si panataloni.

5. La multe persoane imbracamintea trebuie sa mai si caseze unele probleme.
Nu tuturor le stau bine fuste/rochii, sau dimpotriva panatalonii.
Exista femei (V.I.P) care nu imbraca decat pantaloni pentru ca au picioare de ne-aratat (strambe, groase, sau cu cicatrici, sau mai stiu eu) . Sunt consiliate in acest fel.
Altele nu pot purta panataloni. De ce trebuie sa le obligam sa se puna in penibil?

6. Da, mai este si vorba de bani, de ce se gaseste. Imbracamintea azi nu mai este nici ieftina, nici de calitate, nici nu gasesti masura potrivita. Inainte mai gaseai croitorese si iti faceai ce doreai, la masura.
Acum gasesti numai sinteticaraie urata si scumpa si numai la masura 34-38 (femeia model anorexic al zilelor noastre).
Mie imi plac fustele, deux-piece, dar sunt tare greu de gasit, mai ales cand n-ai bani (si esti mai...femeie).
Reply With Quote