Subiect: Intrebare
View Single Post
  #9  
Vechi 28.12.2009, 10:26:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mama, cum este posibil ca voi ortodocsii sa mincati carnea si sa beti singele Salvatorului vostru?...si asta la modul ritualistic de care vorbesti si care este prezentat aproape zilnic pe TV in filmele de groaza cu Zombi.

Eu nu cred ca Hristos asta a vrut sa spuna : Mincati-ma!...lucru care suna oribil, a canibalism. Principalul accent a fost pus pe MANIFESTAREA COMUNITARA DE IMPARTIT AL PIINII SI VINULUI celor cu care stai LA MASA, spunindu-le ca aceste daruri vin DE LA MINE, nu faptul ca acum voi IMI beti singele si IMI mincati carnea.

M-ai mai intrebat tu odata ce primesc eu la Impartasanie: Fii sigura ca primesc VIN si PIINE de la Hristos, ma rog, alegoric vorbind, El se imparte pentru mine, adica da TOTUL din el, dar nu o bucata din PULPA LUI si nu un pahar plin de SINGE DIN JUGULARA LUI...si imi este de ajuns pentru a ma Impartasi. Tu, insa desigur ca esti libera sa-ti imaginezi CE VREI, ..este alegerea ta!
Te rog, vorbeste mai cu teama de Sfintele Taine.
Nu se cade a mahni pe cei care prefera un limbaj mai tacut asupra acestora.

Sfintii Parinti vorbesc foarte deschis si direct despre impartasania cu Trupul si Sangele lui Hristos.
Insa aceasta este nebunie pentru cei ce nu cred.

Te rog mult, vorbeste mai cuviincios despre Hristos. (Nici macar gluma nu se cade a o folosi.)
Iarta'ma.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote