View Single Post
  #7  
Vechi 01.01.2010, 10:44:30
TheBigSmoker TheBigSmoker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Sa precizam unde ne aflam. Spui ca exista o Divinitate. Nu stiu daca identifici sau nu aceasta divinitate cu Dumnezeul crestin, sau macar cu cel al vechiului testament. Insa observ ca aduci argumente din scriptura, da-mi voi sa completez si eu cu cateva idei tot de acolo.
Vezi cum incepe Ioan evanghelia sa.

Ioan 1:1 La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
Apoi citeste nu cu mult mai departe:
Ioan 1:17 Si Cuvantul s-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar.
Ioan 1:18 Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata; Fiul cel Unul-Nascut, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.

Oricum merita sa citesti toata evanghelia. Acum spune, sa cred eu pe Arie? Sau sa cred pe Ioan Botezatorul, sau pe Ioan Evanghelistul cei care dau martuire pentru El?

Apoi despre genetica. Ce poate sa imi spuna genetica mie despre cum a fost facut omul in tarana, de exemplu? Sa fi gasit si cautat Dumnezeu fix cromozomii aia X si Y umbland aiurea prin natura, si sa ne fi croit asa din acest motiv? Mi se pare infantil.

Zi si tu. Bine ar fi sa citesti mai mult si sa nu judeci dupa ureche. Iertare, dar asta imi pare ca faci.

Mi-ai dat un citat interesant din Ioan dar poate nu este chiar ceea ce a scris Ioan deoarece este posibil ca cei de la conciliul din 325 e.n. sa fi modificat anumite carti dupa bunul lor plac.....

"Apoi despre genetica. Ce poate sa imi spuna genetica mie despre cum a fost facut omul in tarana, de exemplu? Sa fi gasit si cautat Dumnezeu fix cromozomii aia X si Y umbland aiurea prin natura, si sa ne fi croit asa din acest motiv? Mi se pare infantil."

Da dar in partea aia de inceput sicrisa de mine,in aia cu genetica eu faceam referire la Iisus si Dumnezeirea Sa.
Eu zic ca orice este posibil prin urmare este posibil si ca Iisus Hristos sa fie Fiul Lui Dumnezeu.
Este posibil dar eu nu cred deocamdata ca este adevarat.
Reply With Quote