View Single Post
  #4  
Vechi 02.01.2010, 12:22:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poate ma ajutati voi sa inteleg ceva, pentru ca nu vreau sa intreb la biserica, sa nu supar lumea.
Am observat persoane care se impartasesc de Craciun (26, 27 dec.), pe 1 ianuarie si nu inteleg cum reusesc.
La fel ma intreb cum fac si preotii in aceste zile. Ei mananca oarece, petrec sarbatorile?
La ei (preoti) se pune si intrebarea cu postul pentru citirea moliftelor Sf. Vasile.
Deci inteleg ca acesti oameni postesc si de sarbatori? Si nu este pacat sa tii post cand este de fapt dezlegare?
Aceste persoane ori tin post si de Craciun si revelion, ori au dezlegare sa nu posteasca.
Mai auzisem ca post poate fi si numai de la ora 12 noaptea. Dar nu mi se pare corect.
Eu nu mai inteleg nimic cu postul si impartasitul.
Ce rost are impartasitul in zile de sarbatoare cand nu se mai posteste?

In prima zi de Craciun (25 ec.) este firesc sa te impartasesti, dar dupa aceea poti petrece Nsterea Domnului si manca.

Trebuie facuta deosebirea dintre post si ajunare. Postul (tehnic vorbind acum) = abtinerea de la anumite alimente, iar ajunare = a nu manca si bea nimic. Inainte de impartasanie se cere pentru toata lumea care poate ajunare cam de la 12 din noaptea dinainte de liturghie. (care pot, adica nu copiii mici, anumiti bolnavi, femeile insarcinate care au greturi daca nu mananca etc) Tot asa si abtinerea de a avea relatii cu sotul sau sotia.
Postul alimentar inainte de impartasanie este o traditie cu t mic, un fel de exercitiu in plus pentru pregatire care a aparut in regiunile (bisericile locale) in care oamenii se impartasesc foarte rar. Bineinteles, el nu este valabil pentru preoti, care se impartasesc la fiecare liturghie, in aceste regiuni - altfel nu ar face decat sa posteasca in continuu.
Din asta se vede ca este ceva putred in Danemarca, dupa parerea mea ;-) Adica aceasta deosebire dintre preoti si laici nu este traditionala in sensul puternic. Pentru preoti se cer mai putine lucruri pentru impartasanie, desi toata lumea recunoaste (inclusiv ei insisi) ca nu au neaparat o viata mai sfanta. Am mai vorbit despre asta pe firele despre impartasania deasa, poate iti aduci aminte.

Stiu ca in Romania majoritatea preotilor cer credinciosilor sa posteasta un numar de zile inainte de a se impartasi, insa sunt multe alte biserici locale ortodoxe in care aceasta practica nu exista. Uneori se cere spovedanie de fiecare data, uneori nu, la greci s-a pierdut in mare parte si obiceiul citirii rugaciunilr dinainte de impartasanie pentru ca exista putine carti cu traducere in greaca moderna si nu le mai intelege decat putina lume in original.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote