View Single Post
  #25  
Vechi 02.01.2010, 13:16:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei cartea aceea ("la picioarele Stapanului meu") nu cred ca ar contine ceva profetii despre Romania (nu am citit-o),doar s-a considerat ca e o carte care poate fi folositoare crestinilor ortodocsi.
Imi cer iertare ca am scris pe aci chestii neverificate.
Daca numai cartea aceea apare cu binecuvantare,de aci se intelege ca nu a dat binecuvantare Sfantul Sinod sa se publice ceva profetii ale lui Sundar Singh despre Romania.
Acum referitor la afirmatia parintelui Iosif Trifa ca traim vremuri apocaliptice dupa parerea mea (care poate fi gresita eu fiind om pacatos si neduhovnicesc),de la venirea lui Dumnezeu Iisus Hristos pana acum omenirea a tot trait vremuri apocaliptice,da cei care faceau parte din Biserica luptatoare (adica clerul si credinciosii de atunci) lucrand dupa voia lui Dumnezeu au prevenit venirea lui Antihrist.
Ca daca nu se strangeau Sfintii Parinti la Sfantul Sinod Ecumenic intai,unde s-a aratat ca eretica invatatura de il inselasera dracii pe Arie sa o propovaduiasca,poate ar fi venit sfarsitul lumii pana acum.
Si asa mai departe.
Da ca sa te apuci sa omorii evrei fiind inselat de draci sa nu aibe zice-se din cine veni Antihrist,nu asa se previne venirea lui Antihrist,prevenirea se face traind dupa dreapta credinta.
Iar dreapta credinta nu permite asasinatul nici razboaiele de cucerire.

A fost intrebat un pustnic:
Cand va veni sfarsitul lumii?
Pustnicul acela vazator cu duhul a zis:
cand nu va mai fi punte intre vecin si vecin atunci va veni.
Adica cand nu va mai fi dragoste milostiva intre oameni care se arata si prin fapte si prin vorbe.

Last edited by mihailt; 02.01.2010 at 13:34:56.
Reply With Quote