View Single Post
  #93  
Vechi 09.01.2010, 19:50:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Viata crestinului, asa cum am inteles-o eu din situatiile traite si oamenii deosebiti pe care i-am intilnit este foarte complexa nu se poate impartii pe sertarase impartite pe categorii;
Daca vrei sa vina Duhul sfint, trage de sertarul cu post si rugaciune,
Vrei sa te vindeci deschide sertarul cu indicatii pentru numarul de Masluri la care trebuie sa participi, pentru ca sa "se miste ceva" dupa care treci la sertarasul din stinga al milosteniei si stai mot in fata bisericii si imparte o anumita suma la saraci pentru ca butonu de comanda al Duhului Sfint sa-l re-activeze pentru o alta problema.

Eu unul nu vad cum poti sa scapi de zbuciumul si nelinistele sufletesti, egoismul feroce si mai ales INVIDIA care macina suflete daca nu lucrezi in pace la ele, observindu-ne NENICETAT progresul( in caz ca exista) fara scheme si instructiuni si algoritmuri de calcul.
Pentru asta exista medicina clasica care nu te obliga sa scapi de TINE pentru a te vindeca de varice, de ex. sau arteroscleroza. Te duci frumusel la chirurgie cu invidia si egoismul neatins, ti se infige un tub in picior care este trimis pina-n inima, acolo iti dilata aorta cu un balon si esti ca nou :)
Reply With Quote