View Single Post
  #3  
Vechi 18.01.2010, 12:53:03
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca DUMNEZEU sa creeze ceva rau?
Dumnezeu a creat pe toate bune. Punct.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Iadul reprezinta un loc rau sau nu?
Aici sta cheia acestei false probleme. Ce inseamna rau?

Raul relativ poate fi pus in opozitie. Adica un rau facut de cineva pentru x, poate sa fie bine pentru cel ce il face. De aceea nu la acest rau trebuie sa ne gandim, la raul relativ. Raul trebuie sa il raportam la un punct de reper stabil. Si ce punct de reper am putea sa ne alegem mai bine decat Dumnezeu. In speta vointa lui Dumnezeu.

Asadar putem defini raul ca fiind nerespectarea vointei lui Dumnezeu. Noi alegem sa facem raul ca o consecinta a libertatii noastre. Caci, asa cum spune apostolul Pavel, toate imi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos. Eu inteleg ca atunci cand se spune ca noi ne pedepsim cu iadul, este vorba de faptul ca noi alegem sa ne chinuim, sa fim departe de Dumnezeu. Ne facem rau singuri, calcand vointa lui Dumnezeu care ne vrea numai binele.

Binele nu trebuie vazut ca o chestuine de placere. Caci nu tot ceea ce este placut este bun. Binele nu trebuie vazut ca o chestiune de comoditate, caci nu tot ceea ce ne este comod este bun. Nu trebuie vazut numai cu sensul de omenie, bun la suflet, caci acesta este sensul uman, ci binele trebuie vazut in relatie si cu dreptatea, adevarul si voita lui Dumnezeu. Binele trebuie pus mai degraba in relatie cu Adevarul si cu Dreptatea (Calea). Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, in mintea mea putina inseamna, daca urmez pe Hristos (Calea, vointa lui Dumnezeu, binele), sunt in Adevar si voi avea Viata vesnica.

Eu as pune o problema usor adiacenta, si zic: curatarea de rau este buna? Curatarea de rau inseamna pe de o parte apropierea de Dumnezeu si, pe de alta parte, eliminarea raului. Dar diavolul cazut nu a capatat iertare. Curatarea sau eliminarea diavolului cel rau este buna? Aruncarea semintelor neroditoare din pilda lui Hristos este buna? Eu as zice ca da.

Dupa mintea mea eu cred ca iadul este un lucru bun, pentru ca este un lucru facut dupa dreptatea lui Dumnezeu.

Repet, nu trebuie sa ramanem la suprafata si sa punem semnul egal intre placut si bun. A fi chinuit in iad nu este un lucru placut, dar este un lucru dupa dreptatea lui Dumnezeu, este un lucru facut pentru respectarea vointei lui Dumnezeu si deci, este un lucru drept.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
DUMNEZEU hotaraste ce se intimpla in iad?
Daca Dumnezeu a pregatit iadul pentru diavol si ingerii lui, asa cum spune insusi Hristos, ce crezi, hotaraste sau nu?

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Ce crede ortodoxia despre crearea iadului?
Am postat citate din Parintele Cleopa si din Sfantul Nicolae Velimirovici. Ei au fost ortodocsi. Ca ei sunt multi altii. Eu imi asum parerea lor. Parere la care am ajuns singur dar care mi-a fost confirmata de cele spuse de ei.

Catehismul ortodox (eu am o varianta publicata in 2004 la Iasi, de catre editura Trinitas) nu face nici o precizare. decat aceea ca despre iad nu stim foarte multe decat cele care ne-au fost aratate de insusi Domnul nostru Iisus Hristos in evanghelii. Si acolo este citat si fragmentul din Matei 25:41, FARA a face precizarea in cauza.

Ca nota informativa, am aflat de curant ca in catehismul catolic aceasta precizare este facuta. Ei sustin ca Dumnezeu a facut iadul pentru diavoli si ingerii sai, exact ca la Matei.
Reply With Quote